Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czasami rusz mózgownicą

Przemysław Walewski
Malkontenci lubią zniechęcać nas, biegaczy, „mądrościami” typu, żew średnim wieku maleje motywacja, a nasz mózg traci swoją sprawność.

W uproszczeniu staje się bardziej leniwy. Czy tak jest naprawdę?” Nigdy nie mów:” Na to mnie nie stać” ani „Tego nie potrafię”. Twoja podświadomość będzie cię trzymać za słowo i zadba o to, żeby naprawdę zabrakło ci potrzebnych środków i umiejętności – radzi dr Joseph Murphy, prekursor i krzewiciel pozytywnego myślenia, autor książki „Potęga świadomości”. - Waż starannie słowa, każda bowiem nieprzemyślana sylaba zemści się na tobie. Nigdy nie mów: „To nie wypali!”... Twoja podświadomość nie zna się na żartach. Urzeczywistnia każdą myśl”.

Jeśli nadal nie jesteście przekonani, że „Nigdy nie jest za późno” i „Stać mnie na to!”, to posłuchajcie historię Harukiego Murakamiego. Ten znany na całym świecie japoński pisarz (pretendent do nagrody literackiej Nagrody Nobla w 2013 r.) zmierzył się zwycięsko z upływającym czasem jako maratończyk. W kultowej książce „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu” wspomina siebie w przełomowym momencie życia, gdy zbliżał się do sześćdziesiątki: „Kiedy byłem młody, nie mogłem sobie wyobrazić, że wiek XXI nadejdzie naprawdę i że – żarty na bok – skończę kiedykolwiek pięćdziesiąt lat. Teoretycznie, rzecz jasna, było oczywiste, że pewnego dnia – jeśli nic innego się nie wydarzy – ogarnie nas wiek XXI, a ja skończę pięćdziesiąt lat”. Murakami przeszedł, a raczej przeleciał, przez kolejne dekady życia i nadal biega. Jak go spotkacie na maratonie w Nowym Jorku lub Bostonie, to pozdrówcie go ode mnie! Motywacja jest jedną z najważniejszych cech potrzebnych przy realizacji celów. W sporcie pojawia się często pojęcie motywacji osiągnięć, która stanowi chęć, dążenie do współzawodnictwa, do wykazywania swoich umiejętności, wartości i zwyciężania. To właśnie motywacja pomaga nam znaleźć rezerwy i zapasy sił w trudnych momentach, nie tylko w czasie startu, ale i do codziennej pracy na treningach. Dzięki motywacji możemy przetrwać kryzysy i dotrzeć do wymarzonej mety. W każdej dyscyplinie sportu ważne są motywacja i konsekwencja .

Martyna Nowak, psycholog sportu PKOl, zaznacza, że „Trudnością wielu osób, które rozpoczynają bieganie i mają problemu z utrzymaniem motywacji jest błędnie sformułowany cel i nadmierna koncentracja na nim. Zazwyczaj cel ten dotyczy osiągnięcia wyniku, brak jest natomiast wskazówek dotyczących drogi prowadzącej do jego realizacji. Cele krótkoterminowe, wyznaczenie sobie konkretnych zadań oraz nagradzanie siebie za najmniejsze postępy będzie wspierało chęć do aktywności.”

Aby utrzymać motywację i koncentrację uwagi warto skupić się na elementach, na które mamy wpływ, czyli takich, które zależą od nas i które możemy kontrolować. Zdecydowanie mamy wpływ na nasze myśli i na nasze zachowanie. Zajmowanie się tym, czego nie możemy kontrolować (np. pogoda, jak biegają inni), to nie tylko strata czasu, ale również coś, co nie przyczynia się do budowania naszej formy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski