Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Część ulic w Poznaniu będzie zamknięta. Wszystko przez... żaby

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Od marca do połowy kwietnia trwa wiosenna migracja płazów do miejsc rozrodu
Od marca do połowy kwietnia trwa wiosenna migracja płazów do miejsc rozrodu Andrzej Szozda/Zdjęcie ilustracyjne
Od marca aż do połowy kwietnia niektóre ulice w Poznaniu zostaną czasowo zamknięte. Jak informuje magistrat, powodem takiej decyzji jest troska o bezpieczeństwo... migrujących obecnie żab.

W trosce o żaby

Obecnie w Polsce trwa wiosenna migracja płazów do miejsc rozrodu. Co roku wędrują one między zbiornikami wodnymi a siedliskami lądowymi - lasami, łąkami, zielenią miejską. To właśnie wtedy najbardziej narażone są one na niebezpieczeństwa, które mogą zagrozić ich życiu.

- Największe nasilenie śmiertelności drogowej tych zwierząt ma miejsce w czasie migracji wczesną wiosną i jesienią, gdy masowo giną wędrujące do zbiorników ropuchy szare, traszki i żaby brunatne - informują przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania.

- Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, Zarządem Dróg Miejskich, Miejskim Inżynierem Ruchu oraz Strażą Miejską Miasta Poznania, już od wielu lat podejmują działania w celu zmniejszenia śmiertelności płazów w czasie migracji - dodają.

Te ulice będą czasowo zamknięte od środy, 6 marca

Dlatego, podobnie, jak w ubiegłych latach, od środy, 6 marca do do 15 kwietnia, w godz. 18:00 do 6:00 czasowo zamknięte zostaną ulice:

  • Ku Dębinie (nie dotyczy mieszkańców),
  • Leśnych Skrzatów (przy stawku Marcelińskim)
  • Radarowa (gmina Tarnowo Podgórne).

W pozostałych godzinach obowiązuje na nich ograniczenie prędkości do 20 km/h. Podobne ograniczenie prędkości wprowadzono też na zamkniętej dla ruchu (z wyjątkami) ul. Warmińskiej.

Miasto działa w ochronie płazów

Warto podkreślić, że czasowe zamykanie ulic nie jest jedynym działaniem, jakie podejmowane jest w Poznaniu, w celu ochrony płazów.

- Dużym krokiem było uchwalenie w 2011 roku Użytku Ekologicznego "Traszki Ratajskie". Ochroną objęto fragment parku na osiedlu Tysiąclecia, położony pomiędzy aleją im. Ks. Mieczysława Radziejewskiego i torowiskiem linii tramwajowej - dodają przedstawiciele urzędu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Na jakie zwierzęta polują myśliwi w wielkopolskich lasach? Podczas ostatniego sezonu łowieckiego wybito ponad 70 tysięcy osobników. Ile i jakie zwierzęta odstrzelono w naszym regionie w ostatnim czasie? Sprawdź dokładne dane w galerii --->

Te zwierzęta zabijają myśliwi w Wielkopolsce. Zobacz, ile sz...

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski