Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy bezdomni będą płacić miastu za miejsca w schroniskach?

Daria Kubiak
Ustawa o pomocy społecznej wprowadza opłaty za pobyt w schronisku na rzecz samorządów. Dodatkowe koszty poniosą bezdomni z dochodami przekraczającymi ustalone kryterium.

Zmieniają się zasady korzystania ze schronisk dla bezdomnych. Odtąd koszty utrzymania tych placówek i ich mieszkańców będą obciążać już nie tylko samorządy.

Z początkiem września tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, zmieniająca zasady udzielania wsparcia osobom bezdomnym. Nowa ustawa wprowadza obowiązek ponoszenia przez bezdomnych opłat za pobyt w schroniskach. Pieniądze te mają zasilać kasy samorządów, których obowiązkiem jest udzielanie schronienia, zapewnienie posiłku oraz niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym.

Dla wielu osób pozbawionych stałego miejsca zamieszkania byłaby to dodatkowa opłata za schronisko, która może nadszarpnąć ich i tak niewielkie dochody, pochodzące zazwyczaj z pracy dorywczej. Dotychczas wiele schronisk w naszym kraju, w tym kaliskie, prowadzonych przez organizacje i stowarzyszenia charytatywne, a realizujących zadania zlecone im przez samorządy i tak pobierało i nadal pobiera od mieszkańców ustalone przez siebie opłaty.

W tym roku pomoc osobom bezdomnym, dla których Kalisz był ostatnim miejscem zamieszkania, świadczą w imieniu miasta Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, prowadzące schronisko dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Warszawskiej oraz Caritas Diecezji Kaliskiej - prowadząca podobną placówkę o nazwie Dom św. Franciszka w Ostrowie Wielkopolskim. W obydwu ośrodkach jest po 20 miejsc dla mężczyzn. Na ten cel władze Kalisza przeznaczyły w tym roku 410 tys. zł (łącznie z noclegowniami) .

Czy mieszkańcy schronisk będą mieli obowiązek płacenia miastu za pobyt w tych placówkach?

- Obydwie organizacje charytatywne, po przeanalizowaniu sytuacji materialnej mieszkańców, zapewniają, że żaden z mężczyzn przebywających obecnie w schroniskach nie przekracza kryterium dochodowego, będącego podstawą naliczania opłaty na rzecz miasta. Nie będzie więc obciążony dodatkowym kosztem - uspokaja wiceprezydent Kalisza Karolina Pawliczak. Kryterium dochodowe to 634 zł na osobę samotnie gospodarującą.

Miasto ustaliło następujące wysokości miesięcznej opłaty za pobyt w schronisku. Bezdomny, którego dochód wynosi od 100 do 150 proc. w stosunku do kryterium dochodowego zapłaci kwotę wynoszącą 10 proc. jego dochodu. Osoba o dochodzie od 150 do 175 proc. kryterium dochodowego - zapłaci wartość 40 proc. dochodu. Opłata mieszkańca schroniska osiągającego dochód od 175 do 200 proc. kryterium - wyniesie 45 proc. dochodu. Najwięcej, bo aż połowę swojego dochodu będzie musiała oddać miastu osoba osiągająca miesięcznie powyżej 200 proc. kryterium dochodowego.

W myśl zasad przyjętych przez miasto w formie uchwały rady miejskiej istnieje możliwość zwolnienia z opłaty bezdomnego, będącego w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.

Nowe przepisy nie dotyczą prowadzących schroniska dla bezdomnych organizacji pozarządowy, takich jak np. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. W tym wypadku wysokość opłat zależy od dobrej woli i uchwał zarządu. Opłat od podopiecznych nie pobiera kaliska Caritas.

- Osoby, którym udzielamy pomocy, to w przeważającej mierze niepełnosprawni, często na wózkach inwalidzkich, ludzie schorowani, samotni i ubodzy. W takiej sytuacji o jakichkolwiek opłatach nie może być mowy - zapewnia ks. Jacek Andrzejczak, dyrektor kaliskiej Caritas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski