Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Poznaniu jest smog? Sprawdź jakość powietrza w Poznaniu w środę, 15 grudnia

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
W poniedziałek, 18 października w całym Poznaniu stan powietrza jest umiarkowanie dobry. Tak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu.
W poniedziałek, 18 października w całym Poznaniu stan powietrza jest umiarkowanie dobry. Tak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Grzegorz Dembiński
W środę, 15 grudnia stacje pomiaru jakości powietrza w Poznaniu wskazują, że nie odnotowano przekroczeń dopuszczalnych dla zdrowia pyłów i substancji. Tym samym w poniedziałek nie ma zakazu palenia w kominkach, można też uprawiać sport na dworze.

W środę, 15 grudnia w całym Poznaniu stan powietrza jest umiarkowanie dobry. Tak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu. W związku z wyłączeniem przez GIOŚ stacji pomiarowej zlokalizowanej przy ul. Żelaznej i ponownym - tymczasowym włączeniem stacji przy ul. Polanka, z przyczyn technicznych w najbliższym czasie prezentowane będą tylko wyniki ze stacji przy ul. Dąbrowskiego.

Dopłaty do cen energii

od 16 lat

Pomiar jakości powietrza wynosi:
Skażenie PM10: 54 proc. normy (27 µg/m³)
Skażenie PM2.5: 102 proc. normy (26 µg/m³).

Na czym polega smog – przyczyny i skutki:

Pyły zawieszone PM 10 i 2,5 negatywnie oddziałują na ludzkie zdrowie. Z łatwością mogą przedostawać się do płuc, powodując m.in.: zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc czy astmę.
Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Groźne dla ludzi są również benzopireny. Znane jest ich negatywne oddziaływanie na układy oddechowy i krążeniowy. Są również niebezpieczne dla osób starszych, dzieci i sportowców.

Pył zawieszony PM10 – czym jest i ile wynosi norma?

Pył drobny PM10 emitowany jest głównie w wyniku spalania węgla i paliw stałych w piecach domowych czy kominkach. Co więcej, znaczna emisja pyłu PM10 spowodowana jest przez komunikację (spalanie paliw w silnikach spalinowych oraz emisja wtórna).
Dla PM10 obowiązuje norma dobowa, gdzie poziom dopuszczalny (PD) wynosi 50µg/m³, poziom informowania (PI) – 100µg/m³), a poziom alarmowy (PA) – 150µg/m³.

Pył drobny PM10, o średnicy cząsteczek mniejszych niż 10 mikrometrów, unosi się w powietrzy i dociera do płuc. Pył może przyczyniać się do powstania kaszlu, trudności z oddychaniem i zadyszki (w trakcie wysiłku fizycznego), obniżenia odporności, zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz zaostrzenia objawów chorób alergicznych, takich jak: astma, katar sienny czy zapalenie spojówek.

Nasilenie powyższych objawów zależy od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności osobniczej (dzieci i osoby w podeszłym wieku, przewlekle chorzy).

Pył zawieszony PM2.5 – czym jest i ile wynosi norma?

Największa emisja pyłów drobnych PM2.5 (cząsteczki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra) powodowana jest przez spalanie odpadów, węgla, paliw stałych w kotłach oraz piecach domowych. Znacząca emisję pyłów drobnych powodowana jest również w wyniku spalania paliw przez pojazdy spalinowe, jak również jako emisja wtórna z unoszenia pyłów z brudnych i będących w złym stanie dróg.

Dla pyłów PM2.5 obowiązuje norma roczna, gdzie poziom dopuszczalny (PD) 25µg/m³.

Pyły zawieszone PM2.5 mogą przenikać do krwi. Zagrażają zdrowiu przyczyniając się do wzrostu zgonów i zachorowalności na choroby serca i układu krążenia, a także dróg oddechowych oraz raka płuc.

Co więcej, wzrost stężeń pyły PM2.5 może spowodować wzrost zachorowań związanych z krążeniem i oddychaniem. Szczególnie narażeni są: osoby starsze, dzieci oraz osoby schorowane. Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji i dodatkowego narażenia na czynniki środowiskowe.

Na terenie aglomeracji poznańskiej od 1 września 2020 roku obowiązują nowe zasady w systemie gospodarowania odpadami. Segregacja śmieci jest teraz obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców. Zwiększono też liczbę typów odpadów, które można wrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wśród nich są opakowania po dezodorantach w aerozolach czy czysty styropian opakowaniowy. Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej.Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej ---->

Nowe zasady segregacji śmieci w Poznaniu i aglomeracji. Spra...

Śmieci podczas pandemii przybywa, dlatego GOAP przygotował dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej poradnik, w którym wyjaśnia m.in. co zrobić chusteczkami dezynfekcyjnymi, rękawiczkami lub maseczkami oraz jak prawidłowo postępować z odpadami osób, które przebywają na kwarantannie. Przypomina też o zmianach jakie zaszły w tym roku w gospodarowaniu odpadami i zachęca do ograniczania ilości produkowanych śmieci.Sprawdź, 6 zasad postępowania z odpadami podczas pandemii >>

Jak składować odpady podczas kwarantanny i gdzie je wyrzucać...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski