Dominik Kubera młodzieżowym mistrzem Starego Kontynentu

Tomasz Sikorski
Dominik Kubera zdobył złoty medal mistrzostw Europy
Dominik Kubera zdobył złoty medal mistrzostw Europy dominik kubera racing facebook
Dominik Kubera został indywidualnym mistrzem Europy juniorów. Reprezentant leszczyńskiej Fogo Unii po to trofeum sięgnął w sobotę, na torze w niemieckim Stralsund. To pierwszy sukces Polaka w tych zawodach od sześciu lat. Ostatnim z biało-czerwonych, który stanął na najwyższym stopniu podium, był Bartosz Zmarzlik.

19-letni Kubera od początku turnieju spisywał się doskonale, a jedyny punkt zgubił w 15. wyścigu, kiedy to przyjechał za plecami Fredrika Jakobsena. Duńczyk, który na co dzień startuje w barwach PSŻ Poznań zdobył brązowy medal. Srebro trafiło do Wiktora Lamparta z Motoru Lublin. Drugi z zawodników leszczyńskiej Fogo Unii, Wiktor Trofimow, został sklasyfikowany na niezłym, siódmym miejscu.

Turniej w Stralsund okazał się bardzo pechowy dla Patricka Hansena, który w trzecim swoim starcie miał bardzo groźny upadek. Nieprzytomnego Duńczyka od razu przewieziono do szpitala, gdzie po badaniach okazało się, że ma złamany obojczyk oraz uszkodzone płuco. Warto dodać, że finał rozgrywano na bardzo wymagającym torze, ponieważ jeszcze na godzinę przed rozpoczęciem rywalizacji w Stralsund padał deszcz. To też spowodowało, że porywającej walki na dystansie było niewiele, a o kolejności na mecie decydował prze-de wszystkim start.

Wyniki: 1. Dominik Kubera (Polska) 14 (3,3,3,2,3), 2. Wiktor Lampart (Polska) 13 (3,2,2,3,3), 3. Frederik Jakobsen (Dania) 12 (1,2,3,3,3), 4. Andreas Lyager (Dania) 11 (1,2,3,3,2), 5. Oleg Michaiłow (Łotwa) 11 (3,3,2,2,1), 6. Joel Kling (Szwecja) 9 (3,0,3,3,0), 7. Wiktor Trofimow jr (Polska) 8 (2,2,2,w,2), 8. Igor Kopeć-Sobczyński (Polska) 7 (2,1,0,1,3), 9. Christian Thaysen (Dania) 7 (0,3,1,1,2), 10. Arsłan Fajzulin (Rosja) 6 (2,1,1,2,0), 11. Lasse Fredriksen (Norwegia) 6 (1,1,2,1,1), 12. Lukas Fienhage (Niemcy) 5 (0,3,1,1,0), 13. Hubert Czerniawski (Polska) 3 (0,0,0,2,1), 14. Jan Kvech (Czechy) 3 (1,1,d,0,1), 15. Patryk Wojdyło (Polska) 2 (0,w,0,0,2), 16. Patrick Hansen (Dania) 2 (2,0,w,ns,ns).