Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drewniane kościoły w Wielkopolsce: Historia zapisana w zapachu drewna

Marta Danielewicz
"Noc drewnianych kościołów" to wydarzenie cykliczne
"Noc drewnianych kościołów" to wydarzenie cykliczne
Murowaną Wielkopolskę otaczają łąki, lasy i pastwiska, a wśród nich miejsce znalazły drewniane kościoły. W całym województwie jest ich aż 230. Większość powstała już w średniowieczu, finansowana przez rycerzy, duchownych oraz dwory książęce. To bez wątpienia jedna z wielu perełek naszego województwa, którą warto zobaczyć jeszcze w te wakacje. Nie tylko są cennym zabytkiem historycznym, stanowią też nieocenione źródło wiedzy, miejskich legend i ludowych podań. Prawie w każdym drewnianym kościele znajdują się dzieła sztuki z różnych epok: począwszy od gotyku przez barok, po czasy współczesne.

- Niewiele osób ma świadomość, że pod względem architektury drewnianej Wielkopolska nie odstaje od innych województw. Warto się o tym przekonać, zwłaszcza teraz, w czasie wakacji. Każdy kościół jest inny, w każdym odnajdziemy historię zapisaną w drewnianych belkach - opowiada Arkadiusz Bednarek ze Związku Międzygminnego "Puszcza Zielonka".

Właśnie dla wszystkich tych, którzy chcieliby zobaczyć drewnianą architekturę Wielkopolski, w 2005 roku dzięki pięciu zrzeszonym gminom powstał szlak drewnianych kościołów wokół puszczy Zielonki. Obejmuje on tylko 12 z 230 zabytków sakralnych, ale też zahacza o najpiękniejsze miejsca przyrodnicze. Trasę szlaku można podzielić na dwie pętle: dłuższą o długości ok. 90 km, podczas pokonywania której zobaczymy osiem kościołów i krótszą, 35-kilometrową, gdzie jest ich sześć.

Swoją podróż najlepiej rozpocząć od Poznania i drogą nr 196 dojechać do miejscowości Kicin w gminie Czerwonak. Tam na wzgórzu stoi odrestaurowany kościół św. Józefa, z którym związana jest postać polskiego wieszcza Jana Kochanowskiego.

- Ten renesansowy poeta był tylko z tytułu proboszczem kicińskiego kościółka. Jednak dzięki tej posadzie mógł napisać przekład Psalmów Dawidowych - tłumaczy Arkadiusz Bednarek. Kolejny kościół znajduje się w Wierzenicy, gdzie w pobliżu starej karczmy rozpościera się na niego przepiękny widok, który zauroczył już niejednego fotografa.

Na szlaku kościołów drewnianych znajduje się też pocysterski kościół i klasztor w Owińskach. Warto też zwiedzić pałac i ogród niemieckiej rodziny von Treskow, który zachwyca swoją urodą.

- Mimo że to szlak poświęcony jest przede wszystkim drewnianej architekturze, warto też zobaczyć miejsca, których byłoby żal pominąć, jak chociażby ten klasztor - tłumaczy Arkadiusz Bednarek.

- Na wycieczkę szlakiem drewnianych kościołów można wybrać się samemu lub wziąć udział w organizowanym wypadzie. Najbliższy zaplanowany jest na 6 września z okazji 200-lecia urodzin Augusta Cieszkowskiego, w ramach "Nocy kościołów drewnianych". Wtedy też oprócz klasycznego zwiedzania przygotowano koncerty w kościołach oraz projekcję filmu.

- Wcześniejsze wyjazdy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Wielkopolan. Dlatego też najlepiej wcześniej zaopatrzyć się w bilety, które dostępne są w centrum informacji miejskiej - zaprasza Arkadiusz Bednarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski