Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko w kaliskich archiwaliach [ZDJĘCIA]

Mariusz Kurzajczyk
Wystawa „Dziecko w archiwaliach” to kolejna ciekawa propozycja Archiwum Państwowego w Kaliszu. Otwarcie ekspozycji połączono z promocją okolicznościowego albumu.

Dyrektor Archiwum dr Grażyna Schlender wyjaśniła, że pomysł na przygotowanie wystawy poświęconej dzieciom jest nowatorski, jeśli chodzi o dotychczasowe osiągnięcia archiwów państwowych. Jego głównym założeniem jest przedstawienie obrazu dziecka w różnych uwarunkowaniach społecznych, politycznych, kulturowych. Tę różnorodność widać w tytułach poszczególnych rozdziałów okolicznościowej książki: Dziecko w dokumencie archiwalnym; Szkoła, tło społeczne i programy nauczania; Dziecko a kultura; Sport i rekreacja; Przemoc w szkole i w domu; Dziecko w szponach polityki; Dzieci w czasie okupacji hitlerowskiej; Sierocińce i domy dziecka; Żłobki i przedszkola; Zdrowie; Kaliskie trojaczki; Fotografie.

Album jest po części pokłosiem apelu, jaki Archiwum w Kaliszu wystosowało do lokalnej społeczności, prosząc o przekazywanie archiwaliów związanych z dziećmi.

Udało się także nawiązać współpracę z Domem Dziecka w Kaliszu i osobami, które zgodziły się na wykonanie kopii cyfrowych swoich zbiorów.

Najstarsze dokumenty w wydawnictwie pochodzą z 1825 r. Są to skargi na bezwzględne zachowanie nauczycieli sulmierzyckiej szkoły wobec dzieci, najmłodszy jest afisz teatralny z 1998 r. Pośród licznych fotografii można znaleźć chociażby moment startu biegu Ptolemeusza spod teatru kaliskiego z udziałem Ireny Szewińskiej w 1981 r., czy też wspólną fotografię I sekretarza KW PZPR Jana Janickiego z młodzieżą w stanicy harcerskiej.

Z albumu dowiemy się także o tym, kiedy pojawiły się w Polsce pierwsze żłobki, kim były słynne trojaczki urodzone w Kaliszu w 1946 r., jaka była dawna obyczajowość lokalnej społeczności utrwalona na zdjęciach sytuacyjnych bądź też pozowanych.
Komisarz wystawy Anna Bestian-Zając oprowadziła gości po ekspozycji, wskazując przy tym na cechy charakterystyczne niektórych archiwaliów oraz ich pochodzenie. Najbardziej reprezentatywnym obiektem okazał się chyba wiersz o Stalinie napisany przez uczniów ze Stawiszyna w 1951 r. Dyktator został w nim ukazany jako wybawiciel narodu polskiego, cechujący się spokojnym spojrzeniem i mądrym uśmiechem. W podobnej konwencji politycznej indoktrynacji są fotografie wykonane dla Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu oraz różne dokumenty. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się akty urodzeń i zgonów dzieci, wybrane ze względu na niecodzienną treść. Znajdziemy zatem akt zgonu dziecka, które przeżyło tylko 15 minut, akt urodzenia dziecka podrzuconego, które ostatecznie trafiło do Szpitala Św. Trójcy w Kaliszu. Spotkamy tu w końcu chłopca o niecodziennym imieniu: Paschalis Pantaleon, któremu przyszło żyć niespełna dwa lata. Wiele emocji dostarczyły fotografie – zwłaszcza te o charakterze artystycznym. Wystawa jest tylko wycinkiem najciekawszych archiwaliów związanych z dziećmi. Dużo więcej materiałów znajdziemy w albumie, który wkrótce trafi do sprzedaży.

Dodajmy, że w otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. prezydent Grzegorz sapiński, wicekanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu Halina Sroczyńska, dyrektor Domu Dziecka w Kaliszu Jolanta Nowińska, prezes Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu Elżbieta Stadtmülleroraz licznie zgromadzeni darczyńcy i sympatycy archiwaliów, dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Zielone Łąki” w Kaliszu z wychowawcami i dyrektorem placówki Aleksandrą Schlender.

Z ekspozycją można zapoznać się do końca wakacji w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu przy ul. Poznańskiej 207.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski