Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Flagi w Poznaniu: Harcerze rozdawali darmową biało-czerwoną [ZDJĘCIA]

PILAR
Zdjęcia: Łukasz Gdak (Malta) i Waldemar Wylegalski (pl. Wolności)
Punktualnie o godzinie 12:00 w czwartek na placu Wolności w Poznaniu, przy dźwiękach hymnu narodowego, na maszt wciągnięto bohaterkę dzisiejszego dnia - biało czerwoną flagę narodową.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dzień Flagi: W Poznaniu obchody na placu Wolności. Flaga z biało-czerwonych tulipanów

- Z dumą i radością obchodzimy dzień prawdziwej jedności narodowej. 2. maja jest świętem flagi i dniem Polonii oraz wszystkich Polaków za granicą. To okazja, aby eksponować nasze symbole i znaki państwowe, bo one podkreślają więzi z ojczyzną - przekazywał zebranym na placu poznaniakom Piotr Florek, wojewoda wielkopolski.

W tym czasie harcerze z chorągwi wielkopolskiej rozdawali wokół placu flagi państwowe. Dostawali je również wszyscy petenci biura paszportowego urzędu wojewódzkiego, które mieści się przy placu Wolności. Darmową biało-czerwoną można było też otrzymać nad Maltą w rejonie mety toru. Tam też o godzinie 12.00 w ramach akcji "Orzeł może" zorganizowanej przez Program Trzeci Polskiego Radia oraz Gazetę Wyborczą pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z helikopterów zrzucono milion ulotek z patriotycznymi wierszami.

Inne atrakcje czekały na placu Wolności, gdzie na schodach Arkadii ułożono z tysięcy tulipanów biało-czerwoną flagę. Kwiaty po uroczystości zostały rozdane poznaniakom, którzy przy placu Wolności mogli podziwiać zabytkowe samochody z kolekcji członków Automobilklubu Wielkopolski.

W dniu 2. maja warto przypomnieć, że nasze barwy narodowe, godło i hymn są silnie związane z Wielkopolską:

Najstarszym znakiem państwowym jest godło, czyli orzeł biały w koronie na czerwonej tarczy. Został on umieszczony na pieczęci koronacyjnej Przemysła II - króla z Poznania.

Biel orła symbolizuje szczerość, dobro i czystość intencji. Czerwień zaś, to odwaga dostojeństwo i wielkoduszność.

- Według heraldyki biel to woda, a czerwień ogień. Flaga łączy więc ogień z wodą. Dlatego też jest wyrazem narodowej jedności bez względu na różnice - uzupełnia wojewoda wielkopolski.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Swarzędz: Mieszkańcy otrzymają od miasta biało-czerwone chorągiewki

Z Wielkopolską związany jest również nasz hymn - Mazurek Dąbrowskiego.
Jego bohater generał Jan Henryk Dąbrowski służbę wojskową zaczynał w Wielkopolsce. Walczył z prusakami przy II rozbiorze Polski, w Insurekcji kościuszkowskiej oraz razem z wojskami Napoleona. Generał Dąbrowski ostatnie lata życia spędził w Winnej Górze koło Środy Wielkopolskiej.

Z kolei Józef Wybicki, autor słów hymnu, przez większość życia mieszkał w Manieczkach w powiecie Śremskim. Jego prochy spoczywają w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan przy kościele św. Wojciecha w Poznaniu. W tym samym miejscu spoczywa serce Jana Henryka Dąbrowskiego. A Przemysł II pochowany jest w poznańskiej katedrze.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski