Echa wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu....

  Echa wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Zapłacimy za amerykańskie bazy. USA nie zatrzyma Nord Stream 2

  Zdjęcie autora materiału

  Jakub Oworuszko

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Echa wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Zapłacimy za amerykańskie bazy. USA nie zatrzyma Nord Stream 2

  ©©NICHOLAS KAMM/AFP/East News

  Podpisanie przez prezydentów Polski i USA wspólnej deklaracji o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym to zapowiedź dalszej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i innowacji. Choć sam dokument nie zawiera konkretów, to prezydent Donald Trump zdradził np., ile Polska będzie musiała zapłacić za stałą bazę USA w naszym kraju.
  Echa wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Zapłacimy za amerykańskie bazy. USA nie zatrzyma Nord Stream 2

  ©©NICHOLAS KAMM/AFP/East News

  Donald Trump mówiąc o 100-leciu stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi ocenił, że „sojusz między naszymi krajami nigdy nie był tak mocny”. Dowodem przyjaźni ma być podpisana wspólna deklaracja o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym. To „odnowiona i uwspółcześniona” wersja dokumentu z 2008 roku. - Wiele się zmieniło przez te 10 lat - zauważył prezydent Duda, który podziękował Trumpowi za chęć dalszej współpracy strategicznej.

  Dokument zawiera ramowe założenia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Podkreślono w nim, że „partnerstwo to jest nieodzowne w świetle coraz poważniejszych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa, których przejawem jest agresywne zachowanie Rosji, proliferacja broni masowego rażenia w skali globalnej, terroryzm, zorganizowany przemyt imigrantów oraz napięcia na Bliskim Wschodzie”. Trump przyznał w trakcie konferencji, że podziela zdanie Dudy w kwestii zagrożenia ze strony Rosji. - Mamy do czynienia z wysokim poziomem agresji, Rosja zachowuje się agresywnie. Ona szanuje siłę, a Ameryka ją ma, zwłaszcza obecnie - ocenił.

  W praktyce Polska i USA mają „umacniać więzy między siłami zbrojnymi oraz zacieśniać stosunki w dziedzinie wywiadu i ścigania przestępstw”. Współpraca ma polegać na wspólnych szkoleniach żołnierzy i ćwiczeniach, a także umocnieniu partnerstwa w zakresie technologii i przemysłu obronnego. Nacisk jest położony na „odstraszanie regionalne”.

  Niewykluczone, że w najbliższych miesiącach zapadnie decyzja o utworzeniu w Polsce stałej bazy wojsk USA, na czym bardzo zależy prezydentowi Dudzie i rządowi. Trump przyznał, że jest to analizowane. Niespodziewanie padła z jego ust nawet kwota, jaką Polska miałaby zapłacić za utworzenie takiej bazy i którą zadeklarował prezydent Duda. Chodzi o ponad dwa miliardy dolarów. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że konkretnej deklaracji nie było.

  Emocje wokół ewentualnej budowy stałych baz studzą eksperci. Gen. Roman Polko zwraca uwagę w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, że dobrze by było, gdyby polskie bazy osiągnęły standardy tych amerykańskich. - One mogą być przydatne nie tylko dla polskich żołnierzy, ale również dla sojuszników, a w przyszłości mogłyby z nich korzystać jakieś siły Unii Europejskiej - przekonuje.

  Pytany o koszty budowy i jej utrzymania generał przyznaje, że pokrywa je państwo-gospodarz. - Gdy GROM był zapraszany do San Diego, to nikt nie mówił o kosztach, jakie będziemy musieli ponieść - zaznacza.

  W deklaracji poruszono również kwestie bezpieczeństwa energetycznego. „Będziemy nadal koordynowali nasze działania mające na celu przeciwdziałanie projektom energetycznym zagrażającym naszemu wspólnemu bezpieczeństwu, jak Nord Stream 2” - czytamy. Komentatorzy zwracają uwagę, że głos przeciwko Nord Stream 2 nie wybrzmiał jednak zbyt mocno.

  Prezydent Duda podkreślał we wtorek, że Polska chce kupować skroplony gaz od USA i „zwiększa możliwości odbiorcze terminalu” w Świnoujściu.

  Oba kraje zobowiązały się też do współpracy na polu badań i innowacji, a także prywatnych inwestycji i wymiany handlowej - również w ramach Inicjatywy Trójmorza.

  Sam moment podpisania deklaracji wywołał wiele komentarzy. Wszystko za sprawą zdjęcia, na którym widać, jak Donald Trump podpisuje dokument siedząc przy biurku, a Andrzej Duda z boku - stojąc. „Podpisywałem wiele takich dokumentów. Wszystko jest ustalane w najdrobniejszych szczegółach. Strona polska nie dopilnowała i postawiła prezydenta w fatalnej sytuacji” - ocenił na Twitterze były szef MON Tomasz Siemoniak z PO.

  Bezpieczeństwo kosztuje

  Jak się okazuje, stała baza wojsk USA w Polsce mogłaby pochłonąć z naszego budżetu ponad dwa miliardy dolarów. - To realna kwota, ponieważ chodzi o wysokie standardy. Dzięki perspektywie czasowej, to inwestycja, która może przynieść oszczędności. Wystarczy spojrzeć na rozproszenie polskich garnizonów, strzelnic i poligonów, które są oddalone od miejsc stacjonowania, a żołnierze muszą się przemieszczać - wyjaśnia były dowódca GROM gen. Roman Polko. Prezydent Duda żartował, że baza mogłaby nazywać się „Fort Trump”.

  Największe siły USA stacjonują w Europie w Niemczech

  Były ambasador USA w Niemczech Richard Halbrooke mówił w 2004 roku, że Niemcy wydają z tego tytułu miliard dolarów rocznie. Amerykańskie dane mówią o wkładzie Niemiec w rozmieszczenie wojsk amerykańskich w 2009 roku na poziomie 597,9 miliona euro. Nie są to jednak pieniądze wydawane bezpośrednio - większość sumy obejmuje zapewnienie przez stronę niemiecką nieruchomości i infrastruktury.

  POLECAMY:  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  m

  miś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  a czego można było oczekiwać od piastowskiego Polaka korhausera

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak to wygląda?

  haracze zydosyjonistom yankeeskim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Ano tak to wygląda - https://www.youtube.com/watch?v=mhS4Y8WNunc

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uwaga

  Polak Katolik Patriota. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

  Kiedys chcieliśmy bazę krzyżaków w Polsce, też do obrony przed wschodem. I jak to się skończyło.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polska to dziwna kraj....

  Weredyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Wszyscy chca sie USraela pozbyc ze swego kraju, tylko przyglupy Polacy jak zwykle na odwrot. Mowiac krotko bedziemy chyba stu trzydziestym ktorym krajiem gdize ci bandyci beda stacjonowac.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezydenci

  Igma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  Pan Prezydent Władimir Putin
  Obiecał Donaldowi Trump,
  że go wybiorą w następnych wyborach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wesoło

  Biały Pan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  Chichot historii,ruskich mieliśmy za darmo...i komu to przeszkadzało?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świetny biznes

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

  Czyli w skrócie: ubłagaliśmy USA o bazy, za które zapłacimy. Nie będziemy protestować na temat gazociągu. A jak gazociąg powstanie, to z ważnych, ale tajnych przyczyn Amerykanie się wyniosą. I...rozwiń całość

  Czyli w skrócie: ubłagaliśmy USA o bazy, za które zapłacimy. Nie będziemy protestować na temat gazociągu. A jak gazociąg powstanie, to z ważnych, ale tajnych przyczyn Amerykanie się wyniosą. I zostaniemy z gazociągiem i pustymi bazami. Świetny bizneszwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dla

  myślących nie jest. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dla rządzących jest.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Takiej skondensowanej głupoty w polityce zagranicznej

  sss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  Dawno nie było. Wstyd za Maliniaka. I jakby ktoś pytał nie chcę płacić 10000+ w $ na amerykańskich zołnierzy. Dlaczego nie ścigają tego co załatwił Caracale. Gdzie jest ten szpieg?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez

  gota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 6

  amerykanscy zolnierze beda umierali za polske, pies by sie usmial. juz w wojnie gruzinsko ruskiej pokazali jak beda umierali za polske. i kto to jest andrzej duda? koles ktory dostal wize do usa po...rozwiń całość

  amerykanscy zolnierze beda umierali za polske, pies by sie usmial. juz w wojnie gruzinsko ruskiej pokazali jak beda umierali za polske. i kto to jest andrzej duda? koles ktory dostal wize do usa po wczesniejszej trzykrotnej odmowie? ten prezydent to komediant, skad go wytrzasnal kaczynskizwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszyscy widzieliśmy, jak potraktowano naszego prezydenta

  Ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 6

  Prezydent USA siedział rozpostarty w fotelu, a nasz zgięty na stojąco podpisywał papiery, bo nie znaleziono dla niego krzesła. Olbrzymi sukces naszej dyplomacji.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mówi się, że...

  małpa w czerwonym (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  warunkiem wejścia do Białego Domu było skoszenie istniejących tam trawników. Ale najważniejsze - na pamiątkę spotkania nasz dostał długopis od Trampa. Mogli by się tym ostatnim przynajmniej nie...rozwiń całość

  warunkiem wejścia do Białego Domu było skoszenie istniejących tam trawników. Ale najważniejsze - na pamiątkę spotkania nasz dostał długopis od Trampa. Mogli by się tym ostatnim przynajmniej nie chwalić. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dyplomata

  Igma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20

  Tak, to jest sukces.
  Wstępnie
  miało być,
  że na kolanach.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo