Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja: Doradcy pomagają gimnazjalistom wybrać szkołę i przyszły zawód

Katarzyna Sklepik
Uczniowie gimnazjów mają prawo korzystać z pomocy doradców zawodowych. Mają oni pomagać gimnajzalistom wybrać właściwą drogę edukacyjną. Mimo że pomysł ich wprowadzenia pojawił się razem z powstaniem gimnazjów, to jednak nie we wszystkich szkołach doradca pracuje na co dzień. Głównym powodem jest to, że w szkołach nie ma dla nich etatów. To jednak ma się zmienić.

- Po trzech latach wprowadzania innowacji pedagogicznej u nas doradca pracuje na cały etat - mówi Sławomir Eliks, dyrektor Gimnazjum nr 56 w Poznaniu. Od pierwszej klasy uczniowie biorą udział w warsztatach, badaniach kompetencji i indywidualnych konsultacjach tak, by pod koniec nauki wiedzieć, czy łatwiej im będzie w technikum czy w liceum.

W tych szkołach, gdzie nie ma etatowego doradcy dyrektorzy wysyłają na specjalne kursy swoich pracowników, by rolę doradców pełnili psycholodzy, pedagodzy, nauczyciele, a nawet bibliotekarki. Poza tym szkoły nadal korzystają z usług i porad poznańskiego Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży. Największe zainteresowanie pomocą centrum zaczyna się w styczniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski