Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2018. W kwietniu będą trzy egzaminy. Gimnazjaliści napiszą sześć testów [HARMONOGRAM]

Katarzyna Sklepik
Katarzyna Sklepik
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, toteż egzaminu nie można nie zdać‎.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, toteż egzaminu nie można nie zdać‎. 123rf
Egzamin gimnazjalny 2018 potrwa trzy dni. Od 18 do 20 kwietnia, uczniowie trzecich klas gimnazjów muszą przystąpić do trzech egzaminów na zakończenie szkoły. Im lepsze wyniki z nich osiągną, tym większą szansę będą mieli na kontynuowanie nauki w wymarzonym liceum ogólnokształcącym, technikum czy zasadniczej szkole zawodowej.

Sesja egzaminacyjna trwać będzie od 18 do 20 kwietnia. Gimnazjaliści w tym czasie napiszą sześć testów, w których sprawdzą wiedzę zdobytą od początku nauki. Egzamin gimnazjalny 2018 rozpocznie się testem z historii i wiedzy o społeczeństwie, następnie uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego, matematyki, przyrody i języków obcych.

Uczniowie, którzy z przyczyn losowych nie będą mogli uczestniczyć w kwietniowych egzaminach będą mogli wziąć udział w sesji dodatkowej, która odbędzie się 4,5 i 6 czerwca.

Na egzaminie gimnazjalnym każdy zdający powinien mieć długopis z czarnym tuszem lub pióro z czarnym atramentem. Nie wolno używać żadnych innych kolorów! Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki - jeżeli trzeba je wykonać - uczniowie robią długopisem. Na teście nie wykonuje się rysunków ołówkiem!

Egzamin gimnazjalny 2018 - Sprawdź harmonogram:

Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i krajowym, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym jest zwolniony z danej części egzaminu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z danego egzaminu najwyższego wyniku. Podobnie będzie w przypadku konkursu lub olimpiady językowej.‎

Każdy egzamin ma formę pisemną. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, toteż egzaminu nie można nie zdać.‎

Na zaświadczeniu OKE o wynikach egzaminu zostanie podany wynik procentowy i centylowy dla każdego z zakresów egzaminu gimnazjalnego, do których uczeń przystąpił:

  • wynik procentowy określa odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które zdający zdobył za zadania z danego zakresu;
  • wynik centylowy określa odsetek liczby gimnazjalistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego zakresu wynik taki sam lub niższy niż zdający.

W ubiegłym roku gimnazjaliści poradzili sobie z językiem polskim (69 procent punktów) i historią i wiedzą o społeczeństwie (59 procent). Trochę gorzej wypadli na teście z przyrody (52 procent). Matematyka - jak co roku - wypada najsłabiej (47 procent).

Młodzież najlepiej wypada na egzaminie z języków obcych. Z języka angielskiego (który wybrało najwięcej osób) uzyskała średnio 67 procent punktów, z niemieckiego - 54 procent, rosyjskiego - 60 procent, francuskiego - 69 procent, a hiszpańskiego - 65 procent.

Analiza wyników egzaminu pokazuje, że uczniowie kończący gimnazjum potrafią wykorzystywać informację zawarte wtekście oraz wyciągać wnioski z map, obrazów, planów, fotografii i wykresów. Nie radzą sobie natomiast z chronologią, twierdzeniem Pitagorasa, i doświadczeniami z chemii.

Harmonogram egzaminów gimnazjalnych

Egzamin składa się z trzech części:

  • humanistycznej
  • matematyczno-przyrodniczej
  • języka obcego

Każda z nich składa się z dwóch testów.

CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA

18 kwietnia, godzina 9 - część I - historia i wiedza o społeczeństwie

  • Test rozpocznie się o godzinie 9 na rozwiązanie zadań uczeń będzie miał 60 minut.
  • Zadania w tym teście mogą być oparte na tekstach, mapach, ilustracjach i informacjach z historii i wiedzy o społeczeństwie.
  • Zadania będą tylko zamknięte.

18 kwietnia, godzina 11 - część II - język polski

  • Test rozpocznie się o godzinie 11 na rozwiązanie zadań uczeń będzie miał 90 minut.
  • Zadania w tym teście mogą odnosić się do tekstów literackich, popularnonaukowych lub publicystycznych.
  • Zadania będą zamknięte i otwarte.
  • Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajduje się dłuższa wypowiedź pisemna w formie rozprawki, opowiadania, charakterystyki, opisu lub sprawozdania. Może też być sprawdzane opanowanie przez gimnazjalistę form użytkowych, takich jak podanie, życiorys i CV, list motywacyjny, dedykacja, a także list oficjalny, ogłoszenie i zaproszenie.

CZĘŚĆ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA

19 kwietnia, godzina 9 - część I - przedmioty przyrodnicze

  • Test rozpocznie się o godzinie 9 na rozwiązanie zadań uczeń będzie miał 60 minut.
  • Zadania w tym teście mogą być oparte na tekstach i informacjach z chemii, biologii, geografii, fizyki.
  • Zadania będą tylko zamknięte.

19 kwietnia, godzina 11 - część II - matematyka
Test rozpocznie się o godzinie 11 na rozwiązanie zadań uczeń będzie miał 90 minut.

  • Zadania w teście mogą sprawdzać rozumienie pojęć matematycznych i umiejętności dobierania strategii matematycznych do nietypowych warunków zadania będą zamknięte i otwarte. Uczeń będzie w nich musiał zapisać obliczenia matematyczne.
  • W zestawie egzaminacyjnym będą zadania sprawdzające znajomość algorytmów i umiejętność posługiwania się nimi oraz zadania sprawdzających rozumienie pojęć matematycznych i umiejętności dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków.

CZĘŚĆ III - JĘZYKI OBCE
20 kwietnia, godzina 9 - część I - języki obce - poziom podstawowy

  • Test rozpocznie się o godzinie 9 na rozwiązanie zadań uczeń będzie miał 60 minut.
  • Zadania będą tylko zamknięte.
  • Zadania sprawdzą: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych i znajomość środków językowych.

20 kwietnia, godzina 11 - część II - języki obce - poziom rozszerzony

  • Test rozpocznie się o godzinie 11 na rozwiązanie zadań uczeń będzie miał 60 minut.
  • Zadania będą zamknięte i otwarte (wśród nich wypowiedź pisemna).
  • Zadania będą sprawdzać: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych.

Ważne: gimnazjalista przystępuje do testu z języka obcego, którego uczy się w szkole jako obowiązkowego. Do wyboru są: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski.

">

Egzamin gimnazjalny 2018 - Harmonogram:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski