18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Europeana 1989": Pamiątki Wielkopolan w Pałacu Działyńskich. Sprawdź, co przynosili [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
Wszystkie dokumenty były digitalizowane, a historie spisywane
Wszystkie dokumenty były digitalizowane, a historie spisywane Waldemar Wylegalski
Kalendarze, zdjęcia, dokumenty przynosili w miniony weekend poznaniacy do Pałacu Działyńskich gdzie odbywała się zbiórka pamiątek dokumentujących czas przemian roku 1989.

Ulotki, pocztówki, kalendarze, bony do Pewexu, zdjęcia ślubne, ale i zdjęcia ze starć z milicją przynosili w miniony weekend do Pałacu Działyńskich w Poznaniu Wielkopolanie odpowiadając na apel Europejskiej Biblioteki, Muzeum i Archiwum Cyfrowego Europeana by współtworzyć projekt "Europeana 1989", który pozwolić ma na zdokumentowanie przemian w Europie Środkowo-Wschodniej, od których w przyszłym roku minie 25 lat. Każdy otrzymywał swoje pamiątki z powrotem po zdigitaliowaniu ich.

- Z tego powstanie jedna z najciekawszych kolekcji budujących poprzez nasze prywatne historie wielką historię. Archiwa to moim zdaniem nie przeszłość, ale przyszłość. Nie chodzi aby myśleć o tych wielkich archiwach jak Biblioteka Kórnicka. Europeana 89, to kolekcja w ramach Europeany czyli największego portalu intelektualnego i kulturalnego stworzonego przez Unię Europejską. My jako Narodowy Instytut Audiowizualny jesteśmy częścią sieci kooperantów, którzy dostarczają treści do Europeany, które potem są wszędzie dostępne. Kolekcja ta tworzona jest w siedmiu państwach w Polsce, Czechach, w Niemczech, Litwie, Łotwie, Estonii i na Węgrzech, ale tylko w Polsce zbiorki odbywają się w trzech miastach. Były już w Warszawie i w Poznaniu, a za tydzień odbędzie się w Gdańsku. Jesteśmy dużym krajem i mamy dużo w tej sprawie do powiedzenia, bo tu się zaczęły przemiany - mówi dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński, który jako wielkopolanin przyprowadził swoją mamę.

Pani Danuta Merczyńska opowiadała o tym jak to jej ojciec Stanisław Ratajczak wysłał pracę na konkurs na wspomnienia nauczycieli. Niestety zmarł, a o po jego śmierci okazało się, że zdobył pierwszą nagrodę. Odebrała ją pani Danuta i przekazała na powstający wtedy Fundusz Tadeusza Mazowieckiego.

Dodajmy, że były premier Tadeusz Mazowiecki oraz wybitny fotografik, dokumentujący tamten czas Chris Niedenthal to ambasadorzy projektu.

Zbiórki będą trwały dwa lata, a ich rezultaty sukcesywnie będą uzupełniały stronę www.europeana1989.eu Kto nie zdążył przyjść do Pałacu Działyńskich może wejść na stronę www.europeana1989.eu, samemu zdigitalizować pamiątki i dołączyć je do kolekcji.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski