Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Czekolady i Słodkości w Kaliszu. Przez weekend można skosztować pyszności i dobrze się bawić

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Festiwal Czekolady i Słodkości w Kaliszu
Festiwal Czekolady i Słodkości w Kaliszu ESA
Czekoladki w różnych formach i niespotykanych kształtach, kolorowe słodycze i fontanny czekoladowe. Plac przed basztą Dorotką w Kaliszu zamienił się w ten weekend w królestwo czekolady, choć skosztować można też dań wytrawnych. Festiwal Czekolady i Słodkości w Kaliszu rozpoczął sezon turystyczny w mieście.

Festiwal Czekolady i Słodkości w Kaliszu rozpoczął się w piątek, 28 kwietnia, o godzinie 15. Z godziny na godzinę odwiedzających przybywało, a największe atrakcje przewidziane są na sobotę i niedzielę.

- Dzisiaj mamy pierwszy dzień, w którym wystawcy prezentują swoje towary. Natomiast organizatorom zależy na tym, żeby mieszkańcy i turyści zostali z nimi jak najdłużej, więc przygotowali różne warsztaty, które będą tutaj przez dwa dni non stop. Będą różne propozycje dla dzieci i rodziców, na przykład malowanie buziek na kaliskich andrutach – mówi Agata Wierzejska z Urzędu Miasta Kalisza.

Program Festiwalu Czekolady i Słodkości obejmuje warsztaty tworzenia i dekorowania czekolady, malowanie wielkiego muralu czekoladą czy fontannę czekolady. Na przybyłych czekać będą również: strefa kuchni świata, rękodzielnicza, a także występy sceniczne. Przewidziano też turniej badmintona. Miłośnicy andrutów dowiedzą się jak w kuchni można wykorzystać kaliski przysmak. Najmłodsi mają do dyspozycji park dmuchańców i plac zabaw na trawie.

Podczas wydarzenia mieszkańcy mogą skorzystać z możliwości odwiedzenia bezpłatnie Centrum Baśni i Legend, które w ten weekend rozpoczyna sezon turystyczny. Przy okazji można też zwiedzić skarbiec w Narodowym Sanktuarium św. Józefa.

Źródło: kalisz.naszemiasto.pl

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Kuchnia wielkopolska rozwinęła się z kilku równorzędnych tradycji. Przede wszystkim czerpała smaki z kuchni wielkopolskiego dworu, charakteryzującej się celebracją posiłków i obfitością zwierzyny i ryb, ale również z kuchni mieszczańskiej, ściśle trzymającej się przekazywanych z pokolenia na pokolenia przepisów na ciasta, mięsa itp. Ponadto wykorzystuje także kulturę kuchni chłopskiej, która, choć skromniejsza, cieszyła się dużą rozmaitością potraw. Ważny wpływ mieli też ludzie, którzy przywędrowali w okolice Poznania po II wojnie światowej ze Lwowa, Wilna, Podola, Wołynia czy Polesia, przynoszący ze sobą swoje miejscowe zwyczaje kulinarne. Nie można jednak zapominać również o współczesności i smakach aktualnie przywożonych do Polski z całego świata.Sprawdź restauracje związane z kulturą regionu --->

Najlepsze smaki powiatu poznańskiego! Sprawdź restauracje zw...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski