Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Financial Times napisał o poznaniaku

Anna Kot
o. prof. Piotr Nawrot opowiadał w zeszłym roku o baroku misyjnym w kościele na Śródce
o. prof. Piotr Nawrot opowiadał w zeszłym roku o baroku misyjnym w kościele na Śródce Paweł Miecznik
Przełom w wiedzy o historii muzyki, którego dokonał misjonarz werbista z Poznania - o. prof. Piotr Nawrot, wybitny muzyk, dyrygent, muzykolog i teolog, pracujący w Boliwii, oraz jego dorobek naukowy i artystyczny doceniły światowe media.

Financial Times, jeden z najbardziej wpływowych dzienników w języku angielskim na świecie (dzienny nakład ok. 1,3 mln egzemplarzy, ukazujący się w 140 krajach) napisał o prowadzonych od niemal 30 lat badaniach poznaniaka. Misjonarz rekonstruuje muzykę i organizuje w Boliwii festiwal tzw. baroku misyjnego, czyli muzyki, jaką tworzyli i wykonywali Indianie w misjach jezuickich Ameryki Południowej w XVII i XVIII w.

Artykuł ukazał się pod koniec października, a wieść o nim przekazał nam niedawno sam o. prof. Piotr Nawrot , który – jako co roku – przybył z Boliwii do Poznania, by prowadzić zajęcia na Wydziale Teologicznym UAM.

Benedict Mander, autor artykułu uznał festiwal zainicjowany i prowadzony przez poznaniaka za jeden z najlepszych muzycznych towarów eksportowych Boliwii.

Przypomnijmy. To właśnie misjonarzowi z Poznania Indianie Chiquito oraz Moxo złożyli niejako w depozyt ponad 11 tys. stron manuskryptów muzycznych, przechowywanych przez nich od XVII w. Od końca lat 80. o. prof. Piotr Nawrot bada, rekonstruuje i upowszechnia wiedzę o tej muzyce i ją samą. To on stworzył termin „barok misyjny”, którego jest najwybitniejszym znawcą na świecie.

Bez jego żmudnej rekonstrukcyjnej pracy (rękopisy są często w 1/3 zniszczone) świat nie poznałby tysięcy godzin urzekającej pięknem muzyki. To on zorganizował i nadal odpowiada – jako dyrektor artystyczny – za repertuar (wciąż zabiega o obecność w nim świeżo zrekonstruowanych utworów) i poziom organizowanego co dwa lata od 1996 r. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego "Misiones de Chiquitos". Ostatni – 20 – który odbył się w 2014 r., przyciągnął do kościołów rozrzuconych wśród wzgórz regionu Chiquitanía ponad 50 tys. słuchaczy na 160 koncertów. Nie dziw więc, że festiwal stanowi największe wydarzenie muzyczne w tamtym regionie świata. Ale nie tylko – bo odkryty i niezmordowanie popularyzowany przez poznaniaka, barok z dżungli zyskał już pełnoprawne obywatelstwo w salach koncertowych Europy. Następna edycja wiosną 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski