Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fortepiany zawładnęły Areną [FOTO]

Bartłomiej Hypki
21 pianistów, orkiestra, soliści - w Arenie odbył się koncert, jakiego Kalisz nie widział. Było to wydarzenie podsumowujące projekt „Muzyczny Kalisz 2016 - wczoraj, dziś i jutro”.

Owacjami na stojąco przy wypełnionej po brzegi hali Arena zakończył się „Koncert na 21 fortepianów i orkiestrę symfoniczną”.

Organizatorzy przygotowali bardzo bogaty program, który obejmował zarówno solowe występy Zbigniewa Raubo i Witolda Janiaka, wokalne, jak i te z udziałem 21 pianistów. Uczestnicy tego niezwykłego wydarzenia usłyszeli „Fantazję na tematy polskie” Fryderyka Chopina oraz „Koncert warszawski” Richarda Addinsella. Wspaniale zabrzmiał „Koncert C-dur na trzy fortepiany” Jana Sebastiana Bacha w premierowej wersji na 21 fortepianów.

Szczęśliwcy, którym udało się zdobyć wejściówki na koncert, wysłuchali także „Pianostazy”, utworu skomponowanego specjalnie na tę okazję przez Pawła Przezwańskiego i Nikolet Burzyńską. Na zakończenie w hali Arena wybrzmiały fragmenty „Oratorium na Boże Narodzenie” Fryderyka Stankiewicza z udziałem Mieczysława Szcześniaka i Karoliny Stankiewicz. Wokalistom i pianistom towarzyszyła oczywiście Filharmonia Kaliska pod batutą Adama Klocka.

Za klawiszami fortepianów, wśród których nie zabrakło dwóch instrumentów z fabryki „Calisia”, zasiedli pedagodzy, studenci i młodzi absolwenci akademii i szkół muzycznych: Milena Antoniewicz, Piotr Białas, Daniel Grupa, Michał Karasiewicz, Anna Piątkowska, Maria Rutkowska, Andrzej H. Bączyk, Łukasz Trepczyński, Piotr Żukowski, Kacper Odrobny, Filip Pinczewski, Jan Porzuczek, Agnieszka Porzuczek, Monika Stachowiak, Marek Świerczek, Małgorzata Warcaba, Łukasz Wilga, Krzysztof Włodarczyk, Monika Woźniak. A także wspomniani już Zbigniew Raubo i Witold Janiak.

- Duże zasługi ma firma, której udało się doskonale nagłośnić halę oraz stroiciele fortepianów. Dzięki nim instrumenty brzmiały jak jeden organizm - mówi pianistka Milena Antoniewicz.

Koncert zwieńczył całoroczny cykl wydarzeń odbywających się pod hasłem „Muzyczny Kalisz 2016 - wczoraj, dziś i jutro”. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Bogdan Pawlak, absolwent Technikum Budowy Fortepianów i długoletni pracownik fabryki „Calisia”.

- Tak to sobie wyobrażałem. Chciałem, żeby projekt zakończył się tak wielkim koncertem, jaki mogliśmy ujrzeć - mówi Bogdan Pawlak. Podkreśla, że wielkie zasługi w całym projekcie mają Jan Kibler i Zbigniew Mielżyński.

- Poświęcali swój czas i energię - dodaje Pawlak.

Koncert był doskonałą promocją Kalisza jako miasta z wielkimi tradycjami fortepianowymi i muzycznymi.

- To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie ci szlachetni ludzie, którzy mieli pomysł i potrafili go wcielić w życie. To ich entuzjazm, wypływający wprost z gorących niby rozpalona lawa serc, sprawił, że dziś jesteśmy wszyscy tutaj, na koncercie niezwykłym, będącym triumfem samej muzyki - mówił podczas koncertu prezydent Sapiński.

Podziękował też nestorom przemysłu muzycznego, którzy byli siłą sprawczą projektu.

- Składam wyrazy uznania ludziom tworzącym firmy muzyczne, za to, że z wielką ochotą włączyli się w ten projekt - dodał prezydent Kalisza.

Koncert prowadzili Danuta Synkiewicz i Robert Kuciński. Honorowy patronat nad koncertem objął prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski