Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Francuskie tarty. Przepisy na spody

Anastazja Bezduszna
Włosi mają pizzę, Niemcy lubią strucle, a Anglicy wypiekają bakewell z malinami, a we Francji popularne są tarty słodkie i wytrawne ze specjalnego ciasta. Wypiekają je w specjalnym płaskim naczyniu do pieczenia, często ceramicznym z karbowaną krawędzią. Tarta to najczęściej płaski placek z wyjątkowego kruchego ciasta, zapiekanego wcześniej, wykładany czy zalewany smacznym nadzieniem.

Do tarty można włożyć wszystko - warzywa, mięso, ryby, zalane kremową masą z jajkiem. Jabłka, wiśnie i maliny to najczęściej wybierane owoce na słodkie ciasta. Oto kilka podstawowych przepisów na spody dotart, zarówno tych słodkich jak i słonych - wytrawnych.

Ciasto do słodkiej tarty

Składniki:

  • 250 g mąki
  • 100 g miękkiego masła
  • 2 żółtka
  • 100 g cukru pudru
  • szczypta soli
  • łyżka zimnej wody

Przygotowanie:
Żółtka ucieramy z cukrem tak długo, aż powstanie jasna masa. Mąkę mieszamy z masłem. Łączymy dwie mieszanki z pomocą miksera. Następnie dodajemy wodę i sól. Szybko zagniatamy ciasto (ma się kleić, ale nie rozpadać) i formujemy go w kulę. Przykrywamy folią spożywczą i chowamy do lodówki na godzinę - można dłużej.

Ciasto do wytrawnej tarty

Składniki:

  • 200 g mąki
  • jajko
  • 100 g zimnego masła
  • 1-2 łyżki zimnej wody lub mleka
  • szczypta soli

Przygotowanie:
Mąkę ucieramy z kostką zimnego masła. Dodajemy do masy jajko, sól i zagniatamy ciasto. W razie potrzeby dodajemy wodę lub mleko. Formujemy kulę i zawijamy ciasto w folię spożywczą. Chowamy je do lodówki na co najmniej pół godziny.

Ciasto z migdałów do tarty

Składniki:
100 g masła
200 g mąki
100g zmielonych migdałów
100 g cukru pudru
jajko

Przygotowanie:
Do tego ciasta wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową. Dlatego warto wcześniej wyciągnąć masło i jajko z lodówki, Masło mieszamy z cukrem pudrem, aż do uzyskania kremowej konsystencji. Dodajemy roztrzepane jajko i dobrze mieszamy widelcem. Kiedy wszystkie składniki się połączą, wsypujemy mielone migdały i dobrze mieszamy. Następnie dodajemy mąkę i zagniatamy miękkie ciasto. Tego ciasta nie musimy wstawiać do lodówki, należy od razu je rozwałkować i wstawić do piekarnika.

Pieczenie spodu tarty

Pamiętajmy, że ciasto na tartę często się klei, dlatego łatwiej będzie, gdy położymy je pomiędzy dwa listki papieru do pieczenia i dopiero zaczniemy je rozwałkowywać. Najlepiej do grubości około 3-4 mm. Rozwałkowane ciasto musi być trochę większe od średnicy formy, bo musi nam go wystarczyć na wyłożenie boków formy, tak by nadzienie było jak w koszyczku. Najlepiej wykładać ciasto do formy palcami lub przy pomocy specjalnego małego wałka z rączką.

By ciasto zbytnio nie wyrosło, należy nakłuć je widelcem. Po drugie, przykrywamy ciasto papierem do pieczenia i wysypujemy tak zwane „obciążniki” do pieczenia. Profesjonaliści wykorzystują specjalne ceramiczne kuleczki, ale my możemy użyć tego, co mamy w domu: suchy groch, fasola, a nawet ryż.

Piec najlepiej wcześniej rozgrzać do temperatury 180 stopni. Przy tej temperaturze pieczemy tartę z obciążnikami przez 15 minut. Następnie należy zmniejszyć temperaturę i wyjąć z formy „obciążniki” wraz z papierem do pieczenia. Zostawić w piekarniku jeszcze na 5-10 minut. Po takim przygotowaniu spód jest gotowy. Możemy go wyjąć i wypełnić przygotowanym wcześniej farszem. Wstawiamy z powrotem do piekarnika i pieczemy w zależności od nadzienia w 180-200 stopniach. Po przygotowaniu najlepiej tartę ostawić do wystygnięcia. Niektóre tarty lepiej smakują na następny dzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski