18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy treść testamentu jest niejasna

Milena Kochanowska
Andrzej Szozda
Czy jest dopuszczalne interpretowanie postanowień zawartych w testamencie i kto to może zrobić? Wyjaśnia Adam Mazurek, radca prawny z Przeźmierowa

Ojciec zostawił testament. Treść dokumentu jest jednak na tyle niejasna, że może być różnie rozumiana. Czy jest dopuszczalne interpretowanie postanowień zawartych w testamencie i kto to może zrobić?

Polskie prawo przewiduje taką możliwość. Warunkiem dokonania przez sąd wykładni testamentu jest to, że jego treści nie można jasno i jednoznacznie odczytać. Zgodnie z obowiązującym przepisem Kodeksu cywilnego, testament należy tłumaczyć tak, żeby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy. Należy więc przyjąć wykładnię, która pozwala utrzymać rozporządzenia spadkodawcy w mocy i nadać im rozsądną treść. Orzecznictwo Sądu Najwyższego wypowiada się w tej kwestii dość jednoznacznie: nie można "uzupełniać" testamentu i dodawać tego, co się w nim nie znalazło, nawet, jeśli to wydaje się być oczywiste. Przedmiotem interpretacji ostatniej woli może być tylko to, co znalazło się choćby w sposób nieporadny i niejasny w jej treści. Przy dokonywaniu wykładni testamentu uwzględnia się też okoliczności złożenia go - o ile mogą być pomocne dla ustalenia prawa do dziedziczenia poszczególnych składników majątku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski