Geometria kół. Co trzeba wiedzieć?

  Geometria kół. Co trzeba wiedzieć?

  Czesław Wachnik

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Geometria kół. Co trzeba wiedzieć?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Źle ustawiona zbieżność kół może być niebezpieczna podczas jazdy, szczególnie przy niekorzystnych warunkach drogowych np. mokrej jezdni. Wtedy to bardzo szybko możemy znaleźć się w rowie.
  Ale brak zbieżności, to też groźba uszkodzenia niektórych elementów samochodu. Dlatego minimum raz w roku, powinniśmy dokonać pełnej kontroli zawieszenia kół. Mimo, że takie badanie nie jest obowiązkowe. Praktyka pokazuje jednak, że o sprawdzeniu zbieżności myślimy dopiero wtedy, gdy z pojazdem dzieje się coś niepokojącego.
  Najprościej czujemy, że auto ściąga na prawo lub w lewo, mamy problemy z kierownicą itp. O ile zjawisko to zostało poprzedzone wjechaniem w dziurę czy uderzeniem w krawężnik chodnika, wtedy udajemy się do warsztatu.

  Tymczasem okazuje się, że ustawienie kół, może zmienić się w trakcie normalnej eksploatacji. To konsekwencja normalnego zużywania się elementów zawieszenia jak łożysk kół, przegubów drążków układu kierowniczego czy nawet tulei. Dlatego w trakcie okresowego badania diagnostycznego, trzeba sprawdzić zbieżność kół. Ma ona duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, sterowalność auta, jego stabilność i szybkość zużycia ogumienia.

  O czym należy pamiętać?

  - Najważniejsza jest zbieżność i kąt pochylenia kół przednich, gdyż na naszych dziurawych drogach one właśnie ulegają rozregulowaniu – tłumaczy inż. Andrzej Podbucki, kierownik serwisu autoryzowanego dilera Volkswagena Kim w Świebodzinie i Gorzowie Wlkp. I dodaje on: - W polskich warunkach konieczne jest sprawdzenie geometrii kół przednich przed rozpoczęciem każdego sezonu letniego. A najlepiej zrobić to teraz, czyli wiosną. I co też ważne, kupując używany samochód, jedną z pierwszych czynności obok wymiany oleju, powinno być właśnie udanie się do serwisu, by tam sprawdzono zbieżność. To niewielki wydatek, a właściwa geometria kół przednich, poprawi bezpieczeństwo jazdy i uchroni przed przyspieszonym zużyciem ogumienia – przekonuje nasz rozmówca.

  Co i kiedy trzeba sprawdzić?

  Najważniejsze w geometrii kół są takie wartości jak:
  - kąt pochylenia,
  - kąt pochylenia sworznia zwrotnicy,
  - kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy,
  - zbieżność kół.

  Jeżeli ustawienie kół jest niewłaściwe, następuje szybkie, nierównomierne zużywanie się ogumienia. Pochylenie i kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy, wpływa na stabilność i sterowalność pojazdu w trakcie jazdy. O niestabilności pojazdu decyduje nieprawidłowe wyprzedzenie sworznia zwrotnicy. Poprawna zbieżność kół zapewnia uniknięcie poślizgu bocznego, poprawia stabilność kierowania oraz zapobiega nadmiernemu zużyciu ogumienia. Nieprawidłowe ustawienie kół powoduje zwiększenie zużycia paliwa.

  - A co z kołami tylnymi - pytamy? - Tutaj jest podobnie. Też mamy do czynienia z kątem pochylenia oraz zbieżnością kół. Pojawia się jednak dodatkowy parametr: geometryczna oś jazdy, czyli potocznie mówiąc kierunek, w którym chciałaby się poruszać oś tylna pojazdu. Pożądanym ustawieniem kół osi tylnej jest takie, aby oś geometryczna jazdy pokrywała się z osią geometryczną podwozia, czyli aby samochód jechał prosto. - odpowiada Iiżynier Podbucki. Zawsze przed zakupem używanego samochodu radzimy sprawdzić geometrię oraz przynajmniej raz w roku. Czynność tę zlecamy wyspecjalizowanemu warsztatowi, który jest wyposażony w odpowiedni do tego sprzęt.

  Cechy charakterystyczne dla zbieżności:

  - Koła przednie
  Zwiększenie rozbieżności:
  * zwiększa się temperatura ogumienia, co wpływa na szybsze zużycie,
  * minimalnie spada prędkość maksymalna,
  * polepsza się stabilność prowadzenia pojazdu na odcinkach prostych.
  Zmniejszenie rozbieżności:
  * polepsza się stabilność na zakrętach,
  * mniej zużywają się opony,
  * odczuwamy gorsza stabilność jazdy na prostych odcinkach.

  - Koła tylne
  Zmniejszenie zbieżności:
  * pogorszenie stabilność jazdy,
  * niższe zużycie opon,
  Zwiększenie zbieżności:
  * poprawa stabilności jazdy,
  * wzrost temperatury i zużycia opon,
  * minimalny spadek prędkości jazdy.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Geometria krawata?

  współczesny głupek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Ale tym mechanikom się poprawiło w dziedzinie odziezy ochronnej!
  Do kanału wchodzą w smokingu?

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY