MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grill na balkonie? Oto, czego nie wolno robić na balkonie: lista rzeczy zakazanych. Kara to nawet 500 zł mandatu

Patryk Szklarz
Sprawdźcie, co mówią przepisy dotyczące użytkowania balkonu. Niektóre zachowania są niewybaczalne, a wciąż się zdarzają i są uciążliwe
Sprawdźcie, co mówią przepisy dotyczące użytkowania balkonu. Niektóre zachowania są niewybaczalne, a wciąż się zdarzają i są uciążliwe Pixabay
Siedzisz na balkonie swojego mieszkania i wydaje ci się, że możesz wszystko? To błąd. Przepisy, chociaż nie są precyzyjne, stanowią czego nie wolno robić na balkonie i za jakie czynności wykonywane na balkonie można zostać ukaranym. Sprawy te regulują przepisy przeciwpożarowe, artykuły kodeksu cywilnego oraz kodeksu wykroczeń. Szczegółowy wykaz możliwych przewinień znajdziesz w galerii. Czego nie wolno robić na balkonie?

Czego nie wolno robić na balkonie? Nie wszystko jest dozwolone.

Ciepłe letnie dni dobrze spędzić wychodząc z nagrzanego mieszkania. Kto ma balkon, ten wykorzystuje to miejsce nie tylko do okazjonalnego przewietrzenia. Grillujemy, palimy papierosy, trzymamy różne zwierzęta. Tymczasem okazuje się, że nie wszystko nam wolno, choć traktujemy balkon jak przedłużenie prywatnego mieszkania.

ZOBACZCIE LISTĘ ZAKAZÓW

Co wolno na balkonie: Prawo sąsiedzkie

Nie ma konkretnych kodeksów określających w jakich granicach możemy skorzystać ze swojego balkonu. Elementy to określające możemy znaleźć w przepisach przeciwpożarowych, kodeksie wykroczeń oraz w kodeksie cywilnym w ramach tzw. prawa sąsiedzkiego, czyli przepisami prawa określające prawa i obowiązki dot. relacji sąsiedzkich. Niektóre sprawy regulują też wewnętrzne przepisy właścicieli budynków.

Bezpieczeństwo na balkonie

Najważniejszym przepisem, na temat co wolno a co nie robić na balkonie, określają przepisy przeciwpożarowe. Chodzi tu o względy bezpieczeństwa. Ukarani mandatem przez straż pożarną, możemy zostać jeżeli stworzymy tzw. zagrożenie pożarowe. Mowa tu o czynnościach, mających wpływ na sposobność stworzenia i rozprzestrzeniania się pożarów.

Względy estetyczne: balkon to nie wystawka

Idziesz starówką miejską, a tu na balkonach wiszą męskie gacie? Od kilku lat samorządy dyskutują o możliwości stworzenia przepisów, które uregulowałyby kwestie wywieszania prania na balkonach. Teraz wspólnoty mieszkaniowe same w swoich wewnętrznych regulaminach muszą określać, jakie pranie można wywiesić na balkonie. W razie sprzeciwu mieszkańców opierają się one na kodeksie wykroczeń.

Na balkonie obowiązują normy obyczajowe

Największe konflikty sąsiedzkie pojawiają się gdy młodzi ludzie wprowadzają się do bloków, zamieszkanych przez seniorów. Młodzi chcą się zabawić robiąc głośne imprezy, które często przenoszą się na balkony. Często seniorzy wtedy dzwonią na policję lub straż miejską. Służby mogą wystawić za nieodpowiednie imprezowanie mandaty w ramach kodeksu wykroczeń.

Sprawdźcie, co mówią przepisy dotyczące użytkowania balkonu. Niektóre zachowania są niewybaczalne, a wciąż się zdarzają i są uciążliwe

Grill na balkonie? Oto, czego nie wolno robić na balkonie: l...

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski