Grupa Żywiec chce zamknąć Browar Zamkowy w Cieszynie! „To zbrodnia przeciw piwowarstwu polskiemu”

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Browar Zamkowy w Cieszynie został założony w 1846 roku. Ma bogatą historię i tradycję warzenia piwa. Przesuwaj gestem lub za pomocą strzałki, by zobaczyć kolejne zdjęcie
Browar Zamkowy w Cieszynie został założony w 1846 roku. Ma bogatą historię i tradycję warzenia piwa. Przesuwaj gestem lub za pomocą strzałki, by zobaczyć kolejne zdjęcie Łukasz Klimaniec
Grupa Żywiec zamyka Browar Zamkowy w Cieszynie – poinformował Tomasz Kopyra, członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych i autor bloga blog.kopyra.com. – Jeśli do tego dojdzie, będzie to zbrodnia przeciw piwowarstwu polskiemu – uważa. Informację potwierdziła „Dziennikowi Zachodniemu” Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec S.A. - Poinformowaliśmy dziś pracowników Browaru Zamkowego Cieszyn o zamiarze zamknięcia browaru do końca pierwszego kwartału 2021, jeśli do tego czasu nie znajdzie się nabywca zainteresowany przejęciem spółki od Grupy Żywiec - przyznała.

Tomasz Kopyra, członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych i autor bloga blog.kopyra.com poinformował w środę 23 września, że Grupa Żywiec zamyka Browar Zamkowy Cieszyn. Zastrzegł, że w tej sprawie nie pojawiła się żadna oficjalna informacja, ale z kilku niezależnych źródeł dotarły do niego takie wieści. Informację tę potwierdziła nam w środowy wieczór 23 września Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec S.A.

- Poinformowaliśmy dziś pracowników Browaru Zamkowego Cieszyn o zamiarze zamknięcia browaru do końca pierwszego kwartału 2021, jeśli do tego czasu nie znajdzie się nabywca zainteresowany przejęciem spółki od Grupy Żywiec. Aktywnie działamy w kierunku sprzedaży i jest naszym priorytetem, aby do takiej transakcji doprowadzić – zaznaczyła Brzezińska. Wyjaśniła zarazem, że zamiar ten jest podyktowany przeciwnościami rynkowymi wzmocnionymi dodatkowo przez pandemię.

- Segment piw rzemieślniczych, w którym działa browar, został dotknięty przez związane z pandemią ograniczenie sprzedaży w gastronomii oraz zmianę zainteresowań konsumentów ze specjalności w kierunku dużych, znanych marek – przyznała Brzezińska.

Zwróciła także uwagę, że dodatkowo przy narastających wyzwaniach rynkowych związanych z malejącą rentownością rynku piwa oraz wzrostem udziału mniej rentownych kanałów sprzedaży, Grupa Żywiec musi znacząco poprawić pozycję konkurencyjną.

- Oznacza to, że musimy skoncentrować wszystkie zasoby na kluczowych obszarach i segmentach wzrostu, rezygnując z części aktywów, którym nie bylibyśmy w stanie zapewnić niezbędnych inwestycji w przyszłości. Jest to dla nas trudny proces zważywszy na pracowników, jak i na dziedzictwo browaru w Grupie Żywiec i w rozwoju piwowarstwa. Będziemy go prowadzić z pełnym szacunkiem i w dialogu z pracownikami i związkami zawodowymi – podkreśliła.

Tomasz Kopyra w swoim blogu ocenił sprawę ostro: - Jeśli do tego dojdzie, że zostanie zamknięty Browar Zamkowy Cieszyn i nie będzie tam warzone piwo, to będzie to zbrodnia! Zbrodnia na dziedzictwie kulturowo-przemysłowym, zbrodnia dla Śląska Cieszyńskiego, zbrodnia przeciw piwowarstwu polskiemu – podkreślił.

Przypomniał, że Browar Zamkowy w Cieszynie działa niemal w taki sam sposób, jak w chwili swojego założenia, czyli w 1846 roku! Aby uzmysłowić powagę sytuacji porównuje, że w 1842 roku został założony słynny browar w Pilznie - a Pilsner Urquell szczyci się swoją historią sięgającą 1842 roku. Tymczasem Browar Zamkowy w Cieszynie powstał raptem cztery lata później - w 1846 r. i jest starszy, niż browar w Żywcu.

Nie przeocz

Kopyra jest zdania, że gdyby Grupa Żywiec zamknęła Browar Zamkowy w Cieszynie, koszty wizerunkowe tej decyzji byłyby dla niej ogromne. W swojej wypowiedzi w blog.kopyra.com ocenił, że Grupa Żywiec nie potrafiła wykorzystać potencjału cieszyńskiego browaru.

- Browar w Cieszynie jest mały, mniej efektywny, ale można było tu warzyć piwo w każdym stylu. Zamknięcie takiego browaru, o takim dziedzictwie, to zbrodnia przeciw piwowarstwu polskiemu. Przecież to żywy działający skansen, który można pięknie wykorzystać i na tym zarabiać – powiedział.

Sprawą natychmiast zainteresowała się burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, która na swoim facebookowym profilu oznajmiła, że w czwartek 24 września spotyka się w tej kwestii z prezesem zarządu Browaru Zamkowego w Cieszynie Michałem Peschakiem. - Browar był, jest i będzie ważny dla nas Cieszyniaków! – podkreśliła stanowczo.

Kopyra przypomniał, że Browar Zamkowy w Cieszynie został ograbiony ze swojej najbardziej znanej marki – Brackie. W listopadzie 2018 roku Grupa Żywiec potwierdziła, że piwo Brackie Cieszyn, warzone w Browarze Zamkowym Cieszyn, nie będzie już sprzedawane w butelkach. Grupa Żywiec zdecydowała się zakończyć produkcję w takiej formie.

Historia Browaru Zamkowego w Cieszynie

Historia cieszyńskiego browaru sięga 1659 roku – wtedy w pobliżu Wieży Piastowskiej zarząd habsburskiej Komory Cieszyńskiej zdecydował o budowie pierwszego browaru zamkowego. W 1846 roku w związku z założeniem na Górze Zamkowej romantycznego parku, browar został przeniesiony w nowe miejsce, na fundamenty północnych obwarowań zamku.
Wtedy wybudowany został na zamówienie arcyksięcia Karola Ludwika jako czteroskrzydłowy, prostokątny budynek z dziedzińcem pośrodku. Szybko zyskał opinię „jednej z najwspanialszych siedzib produkcji piwa na Morawach i Śląsku austriackim”.

Browar Zamkowy w Cieszynie został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia z napędem parowym oraz równie nowatorską aparaturę chłodniczą systemu Bollingera. Pod browarem, a także samą Górą Zamkową wydrążono obszerne, często dwukondygnacyjne piwnice do składowania piwa. Wszystko to pozwoliło na niebagatelną roczną produkcję wynoszącą około 34.000 hektolitrów (w tym czasie arcyksiążęcy browar w Żywcu produkował około 18.000 hl piwa).

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Wideo

Materiał oryginalny: Grupa Żywiec chce zamknąć Browar Zamkowy w Cieszynie! „To zbrodnia przeciw piwowarstwu polskiemu” - Dziennik Zachodni

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

https://www.youtube.com/watch?v=TNN4rs0QpNQ Celem filmiku jest rozpowszechnienie wiadomości o poszukiwaniu inwestora dla browaru w Cieszynie, tak by ten nie został zamknięty.

Udostępnij dalej !!!

G
Gość

Dwa lata temu pisałem że Chuligani z Żywca będą tak pracować by zniszczyć ostatnie browary z dobrym piwem. To samo zrobiono z Namysłowem .Ja po to jadę do Cieszyna by dobrego piwa się napić .Żywiec sam powinien się wygasić .Dobre piwo to pamiętam z 40 lat temu?

G
Gość

Dla wszelkiej maści kołchozów piwowarskich z: Żywca, Tychów, Białegostoku, Poznania, Lublina , Okocimia, Warki, które metodami przemysłowymi produkują szczyny piwo podobne istnienie browarów rzemieślniczych jest nieakceptowane. Małe browary warzą piwa, które są poszukiwane przez smakoszy złotego trunku. Chemiczny szajs z "browarów" znajdujących się w/w miastach piją tylko małolaci i żule. Może niech ci giganci również zaczną warzyć piwo a nie marzyć o zniszczeniu konkurencji jaką jest istnienie na rynku małych BROWARÓW rzemieślniczych.

T
ToM

To jedyny browar z Żywca, który robi piwo zdatne do picia. Reszta to szczoch niemożliwy. Wiem, że to piwo jest droższe, jednak nie można się spodziewać, że w cenie niższej niz butelka mineralnej otrzyma lepszy napój.

G
Gastronom

Jestem właścicielem lokalu gastronomicznego. Od wielu lat sprzedaję piwa Grupy Żywiec. Z moich doświadczeń wynika, że cytowana w tym artykule pani Magdalena Brzezińska, się myli. Mam w ofercie wszystkie piwa z Browaru Zamkowego w Cieszynie. Ich sprzedaż wzrasta. To stały i odczuwalny trend. Rzemieślnicze piwa warzone przez Browar Zamkowy w Cieszynie wpływają doskonale na postrzeganie Grupy Żywiec. Dla mnie działalność Browaru Zamkowego w Cieszynie jest jednym z głównych powodów, dla których kontynuuję współpracę z Grupą Żywiec. Moim zdaniem decyzja Grupy Żywiec jest nieprzemyślana i krótkowzroczna.

Dodaj ogłoszenie