Gwiazda betlejemska - zielono-czerwony symbol świąt

  Gwiazda betlejemska - zielono-czerwony symbol świąt

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wioząc go do domu, musimy także uważać, by kwiat nie zmarzł, bo to negatywnie odbije się na jego kondycji

  Wioząc go do domu, musimy także uważać, by kwiat nie zmarzł, bo to negatywnie odbije się na jego kondycji ©123 RF

  Wielu z nas nie wyobraża już sobie Świąt Bożego Narodzenia bez gwiazdy betlejemskiej. Obok choinki, czy jemioły, stała się ona kolejnym zielonym symbolem gwiazdki, a w zasadzie – zielono-czerwonym
  Wioząc go do domu, musimy także uważać, by kwiat nie zmarzł, bo to negatywnie odbije się na jego kondycji

  Wioząc go do domu, musimy także uważać, by kwiat nie zmarzł, bo to negatywnie odbije się na jego kondycji ©123 RF

  Poinsecję (wilczomlecz nadobny lub piękny, euphorbia pulcherrima), jako kwiat doniczkowy wyhodowano w latach 50. zeszłego stulecia i od tej pory zaczęła robić karierę jako nieodłączny element świątecznej dekoracji naszych mieszkań i biur. Roślinie nadano popularną nazwę gwiazdy betlejemskiej, bezpośrednio nawiązując do najważniejszego i najwcześniejszego symbolu Bożego Narodzenia – to gwiazda wskazała przecież drogę i doprowadziła Trzech Króli do nowonarodzonego Jezusa. Kolorystyka rośliny znakomicie wkomponowała się w tę, z którą najczęściej kojarzą nam się te święta.
  W sklepach już od pewnego czasu sprzedawane są gwiazdy betlejemskie. Jak je pielęgnować, by przetrwały świąteczne dni i nie opadały im liście?

  – Poinsecja, popularnie zwana gwiazdą betlejemską, to roślina dnia krótkiego, zakwita przy 12-godzinnym lub krótszym dniu – wyjaśnia Agnieszka Raszewska, florystka. – Przyspieszymy jej kwitnienie jeżeli, na przykład, przykryjemy ją kartonem. W sklepach i kwiaciarniach mamy pięknie wybarwione i kwitnące okazy, które możemy już kupować. Musimy tylko pamiętać o tym, że roślina ta lubi ziemię lekko wilgotną, nie można więc jej zbyt obficie podlewać – radzi specjalistka.

  Kwiat może stać na oknie, nawet w słoneczny dzień. Jeżeli jednak w pomieszczeniu jest sucho lub blisko znajduje się ogrzewanie, powinniśmy go zraszać lub ustawić w jego pobliżu nawilżacz. Na pewno nie wolno trzymać gwiazdy betlejemskiej w chłodzie.
  Po okresie świąt, barwne liście często opadają, ale nie musimy się tym martwić, lecz przyciąć ją i przesadzić w większą doniczkę wraz z systemem korzeniowym. Jeśli nie mamy zamiaru jej przesadzać, wystarczy kupić nawóz i regularnie ją zraszać, a przyspieszy to wyrasta

  Najlepiej kupić poinsecje w kwiaciarniach, choć ich sprzedaż w tym czasie oferują również markety i handlowcy na rynkach. Ich koszt zależy od wielkości i od miejsca, w którym je kupimy i waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Choć te z marketów są znacznie tańsze, ich żywot może być znacznie krótszy. Ważne jest w jakich warunkach były transportowane i przechowywane. Wioząc je do domu, musimy także uważać, by kwiat nie zmarzł, bo to negatywnie odbije się na jego kondycji.
  Podczas Bożego Narodzenia piękna, dorodna gwiazda betlejemska umieszczona w ozdobnej donicy – na przykład w złotej lub srebrnej – może stanowić ozdobę świątecznego stołu lub, obok tradycyjnej choinki, wnętrza, w którym planujemy wieczerzę wigilijną.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo