Hokej na trawie: Trzy zwycięstwa biało-czerwonych

Z kompletem trzech zwycięstw reprezentacja Polski w hokeju na trawie mężczyzn, zakończyła turniej 1. rundy Ligi Światowej, jaki odbył się w Pradze. Biało-czerwoni po piątkowej wygranej z Ukrainą 5:0 (4:0), wygrali również dwa kolejne pojedynki. W sobotę pokonali gospodarza imprezy Czechy 3:2 (2:1), a w niedzielę zwyciężyli Białoruś 2:0 (2:0).

Zespół trenera Karola Śnieżka bez żadnych problemów poradził sobie w pojedynku z Ukraińcami. Kluczowym spotkaniem dla biało-czerwonych był więc sobotni bój z gospodarzami turnieju. Czesi po niespodziewanej porażce z Białorusią dzień wcześniej (1:2), musieli pokonać Polaków, aby tak naprawdę marzyć o jednym z dwóch czołowych miejsc w imprezie. I bardzo szybko, bo już w 2. minucie po błędzie obrońców, objęli prowadzenie po golu Daniela Piteraka. Na szczęście polska drużyna nie załamała się po stracie bramki i uporczywie dążyła do zmiany rezultatu. W 16. minucie po krótkim rogu wyrównującego gola zdobył Mirosław Juszczak, a dziesięć minut później biało-czerwoni wygrywali 2:1, kiedy do siatki rywali trafił Marcin Strykowski.

Taki rezultat utrzymywał się bardzo długo i dopiero w ostatnim fragmencie pojedynku padły jeszcze dwa gole. Czesi wyrównali w 60. minucie (David Vacek), ale cztery minuty potem drugi krótki róg skutecznie wykonali Polacy, a po raz drugi czeskiego bramkarza pokonał Mirosław Juszczak. Tego prowadzenia biało-czerwoni nie dali już sobie odebrać i zainkasowali trzy punkty. Niedzielny mecz Białorusią toczył się w tropikalnym upale. Wysoka temperatura na pewno nie ułatwiała gry, ale Polacy już w pierwszym fragmencie pojedynku potrafili zdobyć dwa gole - Mirosław Juszczak (znowu z krótkiego roku) oraz Szymon Oszyjczyk.

Potem podopieczni trenera Karola Śnieżka spokojnie kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. Wygrali trzy spotkania i z kompletem dziewięciu punktów zostali zwycięzcami praskiego turnieju. Biało-czerwoni wywalczyli więc awans do drugiej rundy rozgrywek Ligi Światowej. Ta faza odbędzie się na wiosnę 2013 roku. Do drużyn, które awansowały, dołaczą już zdecydowanie silniejsi rywale z miejsc 6-16 rankingu Międzynarodowej Federacji Hokeja (FIH). Dalsza rywalizacja będzie się toczyła o kolejną promocję do III rundy LŚ, a potem także do mistrzostw świata, które w 2014 roku odbędą się w Holandii.

Obok Polaków dalej grać także będą Ukraińcy, którzy w ostatnim meczu zremisowali z Czechami 3:3. Słaba postawa gospodarzy to największa niespodzianka praskiej imprezy.

Wyniki turnieju w Pradze
Polska - Ukraina 5:0 (4:0)
bramki: Mirosław Juszczak (5-kr), Tomasz Górny (22), Szymon Hutek (33), Paweł Bratkowski (35), Krystian Makowski (57).
Polska - Czechy 3:2 (2:1)
bramki: Mirosław Juszczak 2 (16-kr, 64-kr), Marcin Strykowski (26) - Daniel Piterak (2), David Vacek (60).
Polska - Białoruś 2:0 (2:0)
bramki: Mirosław Juszczak (12-kr), Szymon Oszyjczyk (14).