Iga Świątek księżną Paryża! Pełne emocji filmy i zdjęcia z Twittera

Rafał Musioł
To był pierwszy od 1939 roku finał French Open z udziałem Polki! Iga Świątek zagrała w nim z Amerykanką Sofią Kenin o sławę i wielkie pieniądze. I wygrała!!!!! Poniżej znajdziecie zapis relacji na żywo z tego historycznego meczu!

Iga Świątek dokonała tego, co do tej pory nikomu się nie udało. Te obrazy przejdą do historii.

Na korcie rozbrzmiewa Mazurek Dąbrowskiego.

Rodzina Igi Świątek też jest wzruszona:

Bezcenne trofeum trafia do rąk Polki!

Puchar dla Igi Świątek wręcza Mary Pierce, wielka francuska tenisistka.

To historyczny moment dla całego polskiego sportu!

Iga Świątek dziękuje najbliższym.
- Tata nauczył mnie jak wygrywać - podkreśla.

Polka w rozmowie po meczu jest wzruszona.
- Sama nie wiem co się dzieje - mówi ze łzami w oczach. - Marzyłam o tym momencie od zawsze i teraz to osiągnęłam...

Tenisowy świat oszalał. Polka triumfuje w turnieju wielkoszlemowym!

I ją wykorzystuje! IGA ŚWIĄTEK MISTRZYNIĄ FRENCH OPEN!

Aut Kenin. Po 83 minutach Świątek ma piłkę meczową!

Amerykanka jeszcze się broni ryzykownym returnem. 30:30.

15:15, ale już 30:15. Ostatnie dwie piłki?

15:0. Jeszcze trzy piłki do wygrania wiekoszlemowego turnieju.

Jest 5:1!

Świątek dokładnie w linię. Trzy piłki na 5:1!

Kenin serwuje w gemie swojej ostatniej szansy. Polka strzela bez litości. Prowadzi 30:0!

Amerykanka znowu korzysta z pomocy fizjoterapeuty.

Świątek przyspiesza grę. Uderza asem, za chwilę Kenin w siatkę i Polka prowadzi 4:1. Dwa gemy od wygrania French Open!

Dłuższą wymianę kończy skrót, do którego Kenin nie dobiegła.

Jeśli Polka wykorzysta teraz swoje podanie historyczny triumf będzie bardzo, bardzo blisko!

Kenin nie biega już z taką dynamiką. Polka ją przełamuje! Jest 3:1!

Wracamy do gry. Serwuje Kenin.

Lewe udo Amerykanki jeszcze dokładniej obwiązane bandażem.

Kenin wraca, ale nieco utyka.

Amerykanka wciąż nie wraca na kort.

Polka włożyła bluzę i serwując bawi się z publicznością.

Na udzielenie pomocy na 3 minuty od momentu rozpoczęcia zabiegu.

Amerykanka schodzi do szatni z lekarką i masażystką.

Kenin prosi o konsultację medyczną. Jest jakiś problem z lewym udem, na którym założony jest wielki plaster.

Świątek bezlitośnie wykorzystuje słaby return rywalki - 2:1!

Teraz trzeba wykorzystać własne podanie!

Ależ rewanż Polki! Fantastyczny gem i wykorzystany drugi breakpoint! 1:1.

To już jest mentalna wojna na wyniszczenie. Kenin trafia z zabójczą precyzją. I odbiera Polce serwis. 0:1.

Niesamowite tempo wymian. Kenin jest bardzo zdeterminowana i wychodzi na prowadzenie 30:15.

Zaczyna serwisem Świątek. I wygrywa pierwszą piłkę.

Polka jako pierwsza wróciła na kort. Za chwilę drugi set.

Obie zawodniczki zeszły do szatni.

Kenin znów trafia za linią. Jest pierwszy set! Polka w połowie drogi do wielkiego historycznego triumfu! Wygrywa seta 6:4.

Aut Amerykanki, za chwilę siatka. 40:15 dla Świątek! Dwie piłki setowe!

Serwuje Amerykanka. Najpierw 15:0, potem zwycięski return Świątek.

Przewaga Kenin. I jej zabójczy return. Jest 5:4.

Amerykance puszczają nerwy. Kopie w rakietę. Polka miała otwarty kort, ale uderza w siatkę. Równowaga.

Kenin w siatkę! Świątek ma piłkę setową!

Cudowne trafienie Polki z forhendu w sam róg kortu. 30:30.

Zaczyna się od 15:0, ale jest 15:15. I podwójny błąd serwisowy na 15:30...

Kapitalnie Polka w narożnik. I w kolejnej wymianie Kenin w aut! Jest 5:3 i będzie podanie Świątek!

Minimalnie Świątek w aut. Teraz Kenin może zamknąć gema. Ale w kolejnej wymianie piłka ląduje w siatce! Kenin szpetnie zaklęła.

Kenin w aut. Kolejna szansa dla Polki na objęcie prowadzenia 5:3. I znów równowaga...

Najdłuższa wymiana meczu, niestety dla Kenin. Znów jest 40:40.

Podwójny błąd serwisowy Amerykanki i szansa na przełamanie dla Igi.

Kenin wychodzi na przewagę, ale Świątek genialnie odbiera potężne uderzenie po przekątnej i zamienia je w skrót za siatkę.

Amerykanka prowadziła 30:0, ale zaczęła popełniać błędy. Świątek też rewanżuje się złym uderzeniem w aut, ale jest równowaga!

Serwuje Kenin.

Polka zagrywa skrót tuż za siatkę i Kenin nie zdążyła. Po chwili Amerykanka prostą piłkę wyrzuca na aut. Uff, jest 4:3.

19-latka z Raszyna ma nerwy ze stali. Trafia w linię, ale potem niestety się myli. Kolejna równowaga.

Długi gem. Z prowadzenia Świątek zrobiła się równowaga.

Kapitalna wymiana, w której Świątek świetnie biegała po linii końcowej. Polka ma w niej ostatnie słowo.

Amerykanka potężnie uderza po liniach, a Świątek ma tylko 47 procent trafień z 1. serwisu.

Polka musi odzyskać rytm z początku meczu.

Świątek wygrywa wymianę na 40:30, ale potem trafia w siatkę. Jest 3:3.

Kenin strzela asem. Prowadzi 40:15.

Polka ma trudne chwile. Z ostatnich ośmiu piłek wygrała tylko jedną.

Teraz serwis ma Kenin. Może doprowadzić do remisu i zacząć seta właściwie od nowa.

Na trybunach 1000 osób. To oczywiście efekt pandemii. Przed telewizorami znacznie, znacznie więcej.

Serwis Polki. Zaczyna się od przegranej wymiany. Potem jest 15:40 i podwójny błąd serwisowy Świątek. Polka traci atut przełamania. Jest 3:2.

Świątek wspiera dziś w Paryżu rodzina.

Amerykanka wygrywa swoje podanie do 30 i ma pierwszego gema. 3:1.

Czwarty gem zaczyna się od przestrzelenia przez Igę prostej piłki. Ale za chwilę już jest remis 15:15.

Znowu gem wygrany przez Świątek. Tym razem do 15! Jest już 3:0 Dla Polki!

Polka idzie za ciosem. Wywiera na Amerykance presję, odepchnęła Kenin na linię końcową. Amerykanka wygląda na zdezorientowaną.

Fantastyczna akcja Świątek! Odbiera skrót, atakuje i ma przełamanie na 2:0!

Jest szansa na przełamanie! Polka prowadzi 40:30.

Wygrywające podanie Kenin, po chwili Polka odpowiada. W drugim gemie 15:15.

Gem wygrany do zera! 1:0 dla Świątek.

Polka wygrywa pierwszą piłkę - 15:0.

Zaczynamy! Pierwsza serwuje Iga Świątek.

Trwa rozgrzewka.

Oficjalne powitanie obu finalistek. Krótka rozmowa z sędziną i losowanie stron, które wygrywa Amerykanka.

Sofia Kenin ma pokaźny opatrunek z tyłu lewego uda.

Polka pojawia się w czarnych słuchawkach, w których - zapewne - słucha "Welcome to the jungle".

Świątek i Kenin wchodzą na kort! Historyczny finał rozpocznie się już za chwilę.

Obie zawodniczki są już gotowe do wyjścia na kort.

Przypomnijmy drogę obu zawodniczek do wielkiego finału:

Do rozpoczęcia meczu Iga Świątek - Sofia Kenin pozostało 20 minut.

TAK ZAPOWIADALIŚMY FINAŁ

To historyczne wydarzenie dla polskiego sportu. W sobotę o godzinie 15 w finale French Open wystąpi Polka Iga Świątek, a jej rywalką będzie Amerykanka Sofia Kenin. I to 19-latka z Raszyna będzie faworytką tego starcia.

Iga Świątek w Paryżu wszystkie mecze wygrała 2:0, Kenin czterokrotnie rozstrzygała spotkania w trzech setach. Obie tenisistki w 2016 roku spotkały się w juniorskim French Open w III rundzie. Wygrała wówczas Świątek 6:4, 7:5.

Kenin ma 22-lata, jest Amerykanką urodzoną w Moskwie. W styczniu wygrała Australian Open. W rankingu WTA zajmuje szóste miejsce, a najlepszym w karierze było czwarte. Na kortach zarobiła do tej pory 6.245.694 dolarów. Triumfowała w pięciu turniejach. Wygrała 208 singlowych meczów, przegrała 119. W Paryżu do tej pory nie awansowała nawet do ćwierćfinału.

Świątek jest o trzy lata młodsza. W rankingu zajmuje 54 miejsce, najlepszym było 48, ale już wiadomo, że po turnieju zanotuje znaczący skok. Zwycięstwo dałoby jej nawet 17. lokatę. W całej karierze zarobiła 1.106.808 dolarów. W singlu wygrała 103 mecze, przegrała 31.

Finał Świątek - Kenin pokażą na żywo kanały Eurosport 1 i TVN, a online Eurosport Player i player.pl. Tekstową relację live znajdziecie na dziennikzachodni.pl.