Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imieniny Poznania: Wybieramy prezent dla miasta [SONDA]

Błażej Dąbkowski
Imieniny Poznania: Wybieramy prezent dla miasta [SONDA]
Imieniny Poznania: Wybieramy prezent dla miasta [SONDA] Grzegorz Dembinski
Imieniny miasta przypadają w dzień święta patronów miasta Piotra i Pawła, czyli za nieco ponad tydzień - 29 czerwca. Jaki prezent z tej okazji można sprawić stolicy Wielkopolski? Swoje propozycje przedstawili "Głosowi" Jacek Jaśkowiak, Ryszard Grobelny i Grzegorz Ganowicz. Wybierzcie najlepsze upominek dla miasta!

Jacek Jaśkowiak, obecny prezydent miasta uważa, że najlepszym upominkiem byłaby codzienna życzliwość. - Życzę by każdy, ten duży i ten mały, ten biedny i ten bogaty, ten młody i ten nieco starszy, spotykał się z życzliwością, nieważne, kogo minie na ulicach Poznania. Życzliwość nic nie kosztuje, nie trzeba jej pakować w prezenty, nie zajmuje wiele czasu i daje radość. A to jest ważnie nie tylko w imieniny - wyjaśnia Jaśkowiak.

Ryszard Grobelny, były prezydent, proponuje z kolei zakończenie politycznych sporów. - Dzisiaj najlepszym prezentem byłby dobry uśmiech, sympatia we wzajemnych relacjach. Przyjazny stosunek wobec innych ludzi, także na ulicy.Aby z życzliwością podchodził rowerzysta do kierowcy samochodu, a pieszy do rowerzysty jadącego chodnikiem. Politycy, zamiast toczyć spory, powinni się do siebie uśmiechać, bo wtedy dużo więcej rzeczy mogliby razem zrobić. Poznaniacy z sympatią spoglądając na tych, którzy jeżdżą autami z rejestracjami PZ, łatwiej zrozumieliby, że zależą od siebie wzajemnie. Przecież rzecz w tym nie kto z kim wygra, ale żeby wspólnie coś zrobić, bo wtedy Metropolia Poznań będzie miała więcej sukcesów - mówi.

Zaufanie, to prezent od Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego Rady Miasta: Chciałbym, by ludzie bardziej sobie ufali. To chyba byłby najlepszy prezent, jaki mógłby spotkać nas w codziennej pracy samorządu. Na pewno istotnym upominkiem dla mieszkańców byłby też Poznań bez ciągłych i uciążliwych remontów, a także odnowiony stary dworzec kolejowy. Dużą radość sprawiłby również międzynarodowy turniej tenisowy o najwyższej randze i gwiazdorskiej obsadzie.

Co można zrobić, by w Poznaniu żyło się wygodniej i dostatniej? Na pewno zakończenie remontu ronda Kaponiera, ciągnącego się już od blisko 3 lat. Jego końca na razie nie widać, ale możliwe, że w pełni przejezdne rondo będzie w 2016 roku. To nie koniec inwestycyjnych prezentów.

Infrastruktura drogowa jest bardzo ważna, ale równie istotna jest ta sportowa. Nie wiadomo bowiem, czy hala Arena, nawet po generalnym remoncie stanie się obiektem widowiskowo - sportowym z prawdziwego zdarzenia. Według wielu mieszkańców Poznań zasługuje na coś więcej. Może na nowoczesny obiekt sportowy i... Ligę Mistrzów po sukcesie Lecha Poznań w Ekstraklasie? Dotychczasowe perypetie drużyny piłkarskiej na europejskiej arenie nie są powodem do chluby. Ostatni raz Kolejorz w eliminacjach do LM występował w sezonie 2010/2011, ulegając w trzeciej rundzie Sparcie Praga.

Niestety, oprócz pozytywnych emocji związanych z piłką nożną w ostatnich miesiącach nie zabrakło też negatywnych, w tle których stoi Pomnik Wdzięczności. Ostatnie protesty zwolenników postawienia figury Chrystusa na Malcie pokazały, że dialog praktycznie nie jest możliwy. Może więc idealnym prezentem na imieniny Poznania byłoby zakończenie tego sporu?

Pomóżcie nam wybrać najlepszy prezent imieninowy dla Poznania!

Przygotowaliśmy 10 propozycji prezentów dla miasta. Wśród nich znalazły się zarówno te inwestycyjne, sportowe, jak i związane z bezpieczeństwem.
1. Rondo Kaponiera: Remont Kaponiery zaczął się w sierpniu 2012 roku. Najpierw centrum Poznania zamieniło się w wielką dziurę, a następnie w plac budowy. Pierwotnie przebudowa Kaponiery i mostu Uniwersyteckiego miała odbyć się przed Euro 2012, ale plany zmieniono, gdy okazało się, że ukończenie inwestycji przed Mistrzostwami Europy jest nierealne. Remont ruszył więc po turnieju - w sierpniu 2012 roku. Jego końca na razie nie widać. Możliwe, że w pełni przejezdne rondo będzie w 2016 roku.

2. Ukończenie Estakady Katowickiej: Trasa katowicka to bardzo ważna arteria w Poznaniu. Droga prowadzi od strony ronda Rataje w kierunku węzła Krzesiny autostrady A2, a dalej do Kórnika, czy też Katowic. Od kilku lat znajduje się w fatalnym stanie, stąd pojawiła się potrzeba pilnego remontu. Nowa nitka estakady, na miejscu rozbieranej obecnie północnej, ma być oddana do użytku na przełomie 2015 i 2016 roku. Wówczas południową nitkę trasy będzie można zamknąć, a kierowcy będą się poruszać w dwóch kierunkach po nowym obiekcie. Wszystkie prace mają się zakończyć w 2017 roku.

3. Tramwaj na Naramowice: O tramwaju na Naramowice mówi się już od kilku lat, jednak poza opracowaniem kolejnych koncepcji projekt ten nie wyszedł. Ostatnia z nich zakłada, że trasa tramwajowa mogłaby połączyć Naramowice z osiedlem Dębina. Opracowali ją specjaliści z Politechniki Poznańskiej.

4. Zakończenie sporu o Pomnik Wdzięczności: W sprawie odbudowy, jak i lokalizacji Pomnika Wdzięczności poznaniacy są podzieleni. Ostatnie protesty zwolenników postawienia figury Chrystusa na Malcie pokazały, że dialog praktycznie nie jest możliwy. Gdzie ostatecznie pomnik stanie? Miasto proponuje Łęgi Dębińskie, ale na takie rozwiązanie nie zgadzają się przedstawiciele Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności.

5. Lech Poznań w fazie grupowej Ligi Mistrzów:
Ostatnie przygody Kolejorza z europejskimi pucharami nie są mile wspominane przez kibiców. Po raz ostatni Lech Poznań szczęścia w eliminacjach do Ligi Mistrzów próbował w sezonie 2010/2011, docierając do III rundy, w której uległ Sparcie Praga.

6. Gwiazdy na INEA Stadionie: W tym roku na INEA Stadionie nie wystąpi żadna gwiazda światowego formatu. Zabraknie na nim także meczów piłkarskiej reprezentacji Polski. Koncerty uciekają Poznania sprzed nosa, bowiem w Warszawie czy Gdańsku, agencje je organizujące lepiej dogadują się z operatorami.
7. Bardziej sprawna straż miejska: Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania zapowiedział gruntowną reformę straży miejskiej, której likwidacji chce wielu mieszkańców. Strażnicy mają przestać siedzieć za biurkami i wyruszyć na ulice. Zakładanie blokad nie ma być już głównym zajęciem strażników.

8. Bulwary nad Warta: Po Warcie przez całe lato pływać będą trzy statki pasażerskie, powstały kolejne plaże miejskie, stawiane są kontenery na śmieci. Poznań powoli zaczyna doceniać rzekę, choć z nadwarciańskich bulwarów przy Politechnice trudno być dumnym. Władze miasta zapowiadają jednak, że w przyszłym roku wykonają kolejny krok w dobrym kierunku – pojawią się dwie, trzy nowe plaże oraz schody prowadzące nad rzekę.

9. Hala widowiskowo – sportowa z prawdziwego zdarzenia: Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się remont hali Arena - szatni, oświetlenia, trybun VIP. Mają zostać wymienione także drzwi. Na to wszystko ma zostać przeznaczonych 5 mln zł, jak jednak wynika z obliczeń gruntowny remont musiałby kosztować 80 mln zł. Jeszcze w marcu ówczesny wiceprezydent miasta Jakub Jędrzejewski mówił, że miasto nie rezygnuje z budowy nowej hali.

10. Spokój i bezpieczeństwo na Starym Rynku: Co prawda na płytę Starego Rynku wróciły łączone patrole straży miejskiej i policji, ale nocą centralny punkt miasta nadal odstrasza klubami go-go, burdami i wszechobecnym alkoholem. Z tej przyczyny samorządowcy chcą decydować gdzie i w jakich godzinach będą czynne sklepy z piwem i wódką. Czy to się uda? Czy Stary Rynek nadal będzie „klozetem Poznania”, jak określił go trzy lata temu poznański reżyser Adam Ziajski.

Sonda internetowa zakończy się w piątek, 26 czerwca o godz. 12. Jej wyniki opublikujemy na stronie internetowej www.gloswielkopolski.pl, a także w sobotnim, papierowym wydaniu „Głosu Wielkopolskiego”. Do wtorku, 23 czerwca na adres: [email protected], można także nadsyłać swoje autorskie propozycje prezentów dla stolicy Wielkopolski wraz z uzasadnieniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski