Innowacyjne metody diagnostyki i leczenia w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu

Partnerem cyklu jest WIELKOPOLSKIE CENTRUM ONKOLOGII IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE
prof. dr hab. Piotr Milecki, Ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I, WCO
prof. dr hab. Piotr Milecki, Ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I, WCO
Wczesna i dobrze wykonana diagnostyka pozwala nie tylko na wykrycie nowotworu, ale także na określenie jego typu i stopnia zaawansowania. Diagnostyka może być wskazówką do określenia planu leczenia, który przygotowywany jest przez interdyscyplinarny zespół specjalistów. Dostęp do wielu metod terapii pozwala na wybranie najlepszego leczenia dla danego pacjenta. Wielkopolskie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Poznaniu, rozszerza możliwości diagnostyki i leczenia o innowacyjne metody.

Nowatorskie metody pozwalają przedłużyć życie chorych onkologicznie, ale także poprawiają jego jakość. To bardzo ważne, zwłaszcza, że liczba chorych onkologicznie w Polsce wciąż rośnie. Najczęściej występującym nowotworem u kobiet jest rak piersi. Szacuje się, że w Polsce rocznie odnotowuje się 25 tys. zachorowań, z czego ok. 10 proc. przypada na Wielkopolskę. Wczesne wykrycie daje szanse na wyleczenie.

dr Janusz Wasiewicz, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi, WCO
dr Janusz Wasiewicz, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi, WCO

Na dobrą diagnostykę składa się m.in. możliwość zrobienia wysokiej klasy mammografii. Wykonujemy wszelkie możliwe rodzaje mammografii, które są niezbędne do diagnostyki piersi, w zależności od sytuacji. Dysponujemy zwykłą mammografią cyfrową, mammografią z kontrastem, mamy możliwość wykonania tomosyntezy oraz rezonansu z programem piersiowym. Jest też opcja wykonywania biopsji z wykorzystaniem tych wszystkich mammografii. To nowoczesne podejście przyświeca nam w procesie diagnostyki pacjentów - mówi dr Janusz Wasiewicz, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi w WCO.
W przypadku biopsji, jak tłumaczy dr Wasiewicz, stosowana jest biopsja gruboigłowa.

Pozwala ona pobrać element tkankowy, a tym samym umożliwia określenie typu nowotworu czy stopnia jego złośliwości. Oprócz tego mamy też biopsje próżniowe, ale również dysponujemy biopsją mammotomiczną sterowaną obrazem mammograficznym, która pozwala zobaczyć zmianę niewidoczną na USG – dodaje dr Wasiewicz.

prof. dr hab. Piotr Milecki, Ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I, WCO
prof. dr hab. Piotr Milecki, Ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I, WCO

Wykorzystanie biopsji znajduje swoje zastosowanie także w diagnostyce nowotworów gruczołu krokowego - najczęściej występującego nowotworu u mężczyzn. Jak podkreśla prof. Piotr Milecki, Ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I, Wielkopolskie Centrum Onkologii dysponuje też biopsją celowaną fuzyjną.

Biopsja celowana fuzyjna oznacza, że obraz z USG nakładany jest na obraz rezonansu magnetycznego. To znacznie ułatwia wykonanie biopsji, ponieważ pokazuje, w którym miejscu znajduje się zmiana nowotworowa - mówi prof. Milecki.
Kolejne techniki diagnostyki dostępne w WCO to m.in. rezonans oraz PET, które pozwalają określić kliniczny stopień zaawansowania choroby. Placówka dysponuje m.in. nowym aparatem do scyntygrafii kości, który umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie przerzutów. Jeśli zaś chodzi o diagnostykę w nowotworach prostaty, pomocna jest diagnostyka obrazowa w rozszerzeniu PET z radioznacznikiem PSMA, na którą również mogą liczyć pacjenci WCO.

W tych bardziej zaawansowanych grupach nowotworów, kiedy mogą pojawić się przerzuty, badanie to pomaga nam ustalić, gdzie znajdują się te ogniska. Wiemy jakie działania podjąć w kolejnych etapach leczenia. - tłumaczy prof. Milecki

Mówiąc o metodach diagnostyki nie można zapomnieć również o wykorzystaniu markerów immunohistochemicznych. WCO posiada ponad 200 takich markerów, dzięki którym można określić rodzaj nowotworu i ułatwić tym samym decyzje w zakresie stosowanego leczenia.

dr Violetta Filas z Zakładu Patologii Nowotworów, WCO
dr Violetta Filas z Zakładu Patologii Nowotworów, WCO

Dla leczenia pacjenta ważne jest nie tylko określenie czy mamy do czynienia z nowotworem, ale również powiedzenie, czy jest to nowotwór pochodzenia nabłonkowego, czy to jest chłoniak czy może mięsak - każdy z tych typów nowotworów ma swoje charakterystyczne markery - wyjaśnia dr Violetta Filas z Zakładu Patologii Nowotworów w WCO.

Szeroka lista markerów umożliwia wykonanie większej liczby oraz szerszego zakresu badań. Część badań przeprowadzanych w WCO wykonywanych jest dla innych ośrodków.

Po zakończonej diagnostyce pacjenci często kierowani są na konsylium. Duża część nowotworów wymaga działania wielu specjalistów różnych dziedzin. Dlatego właśnie członkowie komitetu interdyscyplinarnego podejmują wspólnie decyzje na temat planu leczenia konkretnego pacjenta.

Jedną z podstawowych metod leczenia onkologicznego jest chirurgia. Znajduje ona zastosowanie w wielu przypadkach nowotworów. W ciągu ostatnich 20 lat to ona przeszła największy progres. Jedną z innowacji w chirurgii są laparoskopia i zastosowanie robota chirurgicznego. Wszystkie te możliwości są dostępne dla pacjentów w WCO.

dr hab. Witold Kycler, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Przewodu Pokarmowego, WCO
dr hab. Witold Kycler, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Przewodu Pokarmowego, WCO

W ostatnich dwudziestu latach obserwujemy ogromny rozwój technik małoinwazyjnych. Tak, jak w 2014 roku robiliśmy kilka - kilkanaście zabiegów małoinwazyjnych rocznie, tak teraz wykonujemy ich kilkaset. Ponad 70 proc. nowotworów jelita grubego usuwanych jest laparoskopowo, w przypadkach nowotworów żołądka taka technika stosowana jest u co drugiego chorego. One dają pacjentom szansę na przejście skomplikowanej operacji w sposób małoinwazyjny i są standardem w naszym szpitalu - mówi dr hab. Witold Kycler, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Przewodu Pokarmowego w WCO. - W roku 2018 szpital kupił robota chirurgicznego, którym wykonaliśmy już ok. 250 zabiegów kolorektalnych. Głównie stosujemy robota w chirurgii miednicy, raku odbytnicy, w nisko położonych nowotworach, co pozwala wykonać zabiegi, które normalnymi technikami mogłyby się nie powieść. Technika robotowa jest bardziej precyzyjna, pozwala na większą dokładność. Dostępność robota dała nam większe możliwości operacyjne na rzecz pacjentów.

Chirurgia swoje zastosowanie ma również w przypadku raka piersi. Leczenie chirurgiczne w tym przypadku to tzw. onkoplastyka gruczołu piersiowego o charakterze leczenia oszczędzającego.

W tej chwili robi się dużo zabiegów z jednoczasową rekonstrukcją. To znaczy, że podczas jednego zabiegu usuwamy cały gruczoł piersiowy, zachowujemy skórę i zakładamy implant. To ważne dla pacjentów - zaznacza dr Janusz Wasiewicz. - W zabiegach z jednoczasową rekonstrukcją dysponujemy aparaturą z zastosowaniem zieleni indocyjaninowej, która pokazuje nam, jak ukrwione są tkanki. To metoda, która pozwala nam odpowiednio zmodyfikować zabieg. W czasie operacji możemy też wykorzystać aparat USG, który pozwala sprawdzić, czy guz został odpowiednio wycięty. Mamy też możliwość użycia radiogramu, dzięki któremu możemy zbadać usunięty fragment i sprawdzić, czy wycięliśmy cały guz, czy były dobre marginesy. To nowoczesna chirurgia.

Kolejną metodą leczenia nowotworów, obok chirurgii, jest radioterapia, która również znajduje zastosowanie w wielu przypadkach. Innowacją w tym zakresie bez wątpienia jest urządzenie do radiochirurgii. Pozwala ono na precyzyjne zlokalizowanie guza, skierowania na niego wiązki promieniowania i zniszczenie komórek nowotworowych. WCO posiada dwa takie noże cybernetyczne.
Nóż cybernetyczny, to rekomendowana metoda, która ma na celu skrócenie czasu leczenia. Całe leczenie trwa 5 dni, nie wymaga znieczulenia, nie ma utraty krwi - podkreśla prof. Piotr Milecki

Mówiąc o radioterapii, warto wspomnieć też o radioterapii śródoperacyjnej, która wykorzystywana jest w przypadku raka piersi. Polega ona na podaniu dokładnie określonej dawki promieniowania w trakcie zabiegu operacyjnego. Takie działanie nie tylko perfekcyjnie trafia w zmianę nowotworową, ale również omija zdrowe tkanki, niwelując w ten sposób ryzyko wystąpienia powikłań.
Wielkopolskie Centrum Onkologii dysponuje wieloma metodami diagnostyki i leczenia, a każda z nich dobierana jest indywidualnie do przypadku danego pacjenta. Zastosowanie innowacji pozwala nie tylko wyleczyć chorych, ale przede wszystkim skraca czas hospitalizacji, eliminuje ryzyko skutków ubocznych, jak również poprawia jakość życia pacjentów i daje szanse na zdrową przyszłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski