Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak spłacać długi spadkowe?

MIKO
Marian Jacczak, radca prawny.
Marian Jacczak, radca prawny.
Odziedziczyliśmy spadek po ojcu - każdy po 1/3. Ojciec miał spory kredyt do spłacenia, a bank cały dług ściągnął z mojego majątku. Czy mam prawo żądać zwrotu części spłaconego zadłużenia od sióstr? - na pytanie odpowiada Marian Jacczak, radca prawny.

Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku - wierzyciel nie może egzekwować takiego długu z jego majątku. Po przyjęciu spadku, spadkobierca ponosi już odpowiedzialność za dług z całego swego majątku. Do chwili działu, spadkobiercy ponoszą jednak solidarną odpowiedzialność za długi. Wierzyciel może więc żądać zapłaty całości długu lub części wierzytelności od jednego z nich, kilku lub wszystkich łącznie.

Spłacenie długu przez jednego spadkobiercę zwalnia z odpowiedzialności pozostałych, ale ten, który go spłacił może żądać od pozostałych spadkobierców zwrotu pieniędzy - stosownie do wielkości przypadających udziałów. Inaczej jednak będzie wyglądała odpowiedzialność, jeżeli spadkobiercy podzielili już spadek. Od tej chwili po-noszą odpowiedzialność za długi spadkowe z całego majątku, ale do wielkości udziału, który im przypadł. W tym przypadku każdy ze spadkobierców jest więc zobowiązany do spłaty tylko 1/3 długu i więcej wierzyciel nie ma prawa od niego żądać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski