Jakie są sposoby na optymalizację procesów w firmach?

Materiał informacyjny Netia
Prowadzisz firmę i szukasz sposobów na optymalizację procesów biznesowych? Sprawdź rozwiązania, dzięki którym zwiększysz wydajność pracy, podniesiesz bezpieczeństwo danych oraz zredukujesz bieżące koszty działalności.

Szybki i stabilny internet

Trudno dziś sobie wyobrazić prowadzenie biznesu bez stałego dostępu do internetu. Aby zapewniał sprawną pracę i pozwalał unikać kosztownych przestojów, powinien być szybki i stabilny w każdych warunkach. Najlepsze parametry pozwala uzyskać łącze światłowodowe. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na jego przepustowość, prędkość pobierania (download) oraz wysyłania (upload). Optymalny wyborem będzie oferta skalowalnego łącza, którego parametry można zwiększyć wraz z rozwojem firmy i jej zmieniającymi się potrzebami.

Operatorzy oferują klientom biznesowym internet symetryczny i asymetryczny. Łącze asymetryczne jest tańsze w użytkowaniu, ale rzeczywiste wartości uploadu zwykle są znacznie niższe w porównaniu do downloadu. Może również dochodzić do częstych wahań prędkości. Nie jest to jednak poważna przeszkoda dla firm, które korzystają z sieci z przeciętną intensywnością i nie wymagają gwarancji utrzymania wysokich parametrów.

Wiele firm nie może sobie jednak pozwolić na czasowe spadki prędkości czy spore rozbieżności pomiędzy prędkością pobierania i wysyłania danych. Optymalnym dla nich wyborem jest internet symetryczny, w przypadku którego obie prędkości są zbliżone, a operatorzy gwarantują utrzymanie parametrów 24 h na dobę 7 dni w tygodniu. Symetryczne łącze cechuje się dużą niezawodnością, bez względu na czynniki zakłócające czy obciążenia sieci. Dlatego przedsiębiorca nie musi się obawiać przestojów w obsłudze klientów czy w innych obszarach działalności.

Sieć SD-WAN

Rozległa sieć definiowana programowo (SD-WAN) to rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla rozproszonych firm, które mają swoje siedziby w kilku lokalizacjach, np. różnych województwach, państwach, a nawet kontynentach. W technologii SD-WAN ruch sieciowy jest automatycznie obsługiwany przez brzegowe routery, które optymalizują jego trasę. Zapewnia to płynną obsługę i pozwala wykorzystywać przepustowość łączy z różnych lokalizacji. Centrum zarządzania siecią może znajdować się w odpowiednio zabezpieczonej chmurze.

Sieć SD-WAN zapewnia sprawną wymianę informacji pomiędzy różnymi oddziałami firmy, a także wysoką wydajność i bezpieczeństwo sieci oraz krytycznych aplikacji. Z poziomu centralnego panelu sterowania klient może ustalać priorytety w sieci, zarządzać dostępem dla poszczególnych aplikacji, a także konfigurować łącze, urządzenia i oprogramowanie. Dzięki skalowalności usługi można dodawać nowe funkcje, aplikacje czy usługi sieciowe.

Podejście paperless

Paperless to polityka polegająca na wdrożeniu w firmie elektronicznego obiegu dokumentów, w tym zawartych kontraktów, faktur, umów, regulaminów, dokumentacji kadrowej czy archiwalnej. Zakłada stopniową digitalizację w celu zastąpienia papierowych dokumentów ich cyfrowymi odpowiednikami – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. To ekologiczne podejście, które pozwala ograniczyć zużycie papieru. Przedsiębiorca może dzięki temu kreować wizerunek firmy odpowiedzialnej społecznie i troszczącej się o środowisko.

Wdrożenie w swoim przedsiębiorstwie polityki paperless zapewnia także korzyści finansowe, związane m.in. z utrzymaniem archiwum, a także zakupem papieru, drukarki, teczek, plastikowych koszulek czy innych artykułów do przechowywania papierowej dokumentacji. Przedsiębiorca nie musi również ponosić kosztów ich utylizacji.

Dzięki nowoczesnym systemom cyberbezpieczeństwa cyfrowy obieg dokumentów zapewnia duże bezpieczeństwo danych. Są one odpowiednio zabezpieczone przed zniszczeniem, usunięciem czy edycją przez niepowołane osoby. Każdy dokument można szybko i bezpiecznie podpisywać w sposób cyfrowy, np. przy użyciu danych biometrycznych. Kontrahenci i inni interesariusze mogą więc niezwłocznie otrzymywać dokumenty w wygodnej dla nich formie.

Stosowanie podejścia paperless pozwala też odciążyć pracowników (np. działu HR i księgowości), którzy nie muszą wykonywać powtarzalnych i czasochłonnych czynności. Dzięki digitalizacji można uzyskiwać dostęp do cyfrowych dokumentów z dowolnego miejsca na świecie. Można nimi zarządzać z poziomu centralnego systemu i nadawać uprawnienia do ich przeglądania, wysyłania czy edycji.

System Smart Building

To rozwiązanie oparte na wykorzystaniu technologii IoT (internet rzeczy). System Smart Building wspomaga proces komunikacji i zarządzania pracą, w tym organizowaną w trybie zdalnym lub hybrydowym.

Użytkownik może z poziomu aplikacji zarządzać rezerwacją różnych przestrzeni w firmie, np. miejsc parkingowych, sal konferencyjnych czy biurek. Ma możliwość zdalnego kontrolowania obecności pracowników w biurze czy przyjmowania i obsługiwania zgłaszanych przez personel problemów, uwag lub pomysłów.

Optymalizacja procesów biznesowych z Netią

W ofercie Netii dla firm znajdziesz wiele usług, które pomagają w optymalizacji biznesu, w tym SD-WAN, skalowalny internet symetryczny, usługę Netia Paperless czy Netia Smart Building.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski