Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakość powietrza w Poznaniu. Smog w natarciu! Były przekroczenia norm. Jak wypadamy na tle innych aglomeracji?

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
– Badania te wykazały, że w Poznaniu, stężenie benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 wskazywało na przekroczenia norm – wylicza Maciej Karczyński.
– Badania te wykazały, że w Poznaniu, stężenie benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 wskazywało na przekroczenia norm – wylicza Maciej Karczyński. Adrian Wykrota
Niedawne badanie przeprowadzone przez brytyjski dziennik The Guardian potwierdza pozycję Polski jako jednego z krajów UE o najgorszej jakości powietrza, znacznie przekraczającej limity WHO. Jak jest w Poznaniu? Pytamy w Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska.

– Najbardziej dotknięte zanieczyszczeniem powietrza są obszary miejskie w Polsce centralnej i południowej, przy czym szczególnie niepokojące są poziomy PM2.5 na obszarach miejskich w Warszawie, Łodzi, Katowicach i Krakowie. PM2.5 to niebezpieczny drobny pył zawieszony, który jest główną przyczyna chorób układu oddechowego, nerwowego i krążenia, nawet przy krótkiej ekspozycji. WHO zaleca stężenie nie większe niż 5 mikrogramów na metr sześcienny, aby zminimalizować szkody zdrowotne, przy czym w wielu regionach Polski odnotowuje się ponad 19 mikrogramów na metr sześcienny

– czytamy w raporcie Kapsch TrafficCom AG, dostawcy rozwiązań komunikacyjnych dla zrównoważonej mobilności.

Cztery stacje na terenie miasta

Jak na tle innych, dużych aglomeracji (Warszawa, Kraków) wypada Poznań pod względem jakości powietrza – pytamy w Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska.

– Jeśli chodzi o jakość powietrza w Poznaniu, w porównaniu z Warszawą i Krakowem, stan powietrza w stolicy Wielkopolski przedstawia się najkorzystniej

– zapewnia Maciej Karczyński, z-ca dyrektora generalnego GIOŚ.

Przekroczenie norm

Jak przypomina przedstawiciel GIOŚ, w latach 2020-2022, w badaniach poziomu zanieczyszczenia powietrza prowadzonych w tych miastach uwzględniano: dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), benzen (C6H6), ozon (O3), pył zawieszony PM10 i PM2,5, metale ciężkie: ołów (Pb), arsen (As), kadm (Cd) i nikiel (Ni) w pyle zawieszonym PM10 oraz benzo(a)piren (B(a)P) w pyle zawieszonym PM10.

– Badania te wykazały, że w Poznaniu, stężenie benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 wskazywało na przekroczenia norm. Normy jakości powietrza dla pozostałych zanieczyszczeń nie zostały przekroczone. Natomiast w Warszawie i Krakowie, w latach 2020-2022, przekroczenie norm jakości powietrza dotyczyło 4 zanieczyszczeń: dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10. Jednak w roku 2022, w zakresie zarówno aglomeracji warszawskiej i krakowskiej odnotowaliśmy poprawę jakości powietrza – stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 były niższe i nie przekroczyło dopuszczalnego poziomu. Jednocześnie, zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie w 2022 roku stężenie benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 nadal przekraczało normę określoną prawem dla tego zanieczyszczenia.

– wylicza Maciej Karczyński.

Zapytany o to, które z poznańskich dzielnic mogą pochwalić się najczystszym powietrzem, a które przeciwnie odpowiedział, że jakość powietrza w poszczególnych dzielnicach Poznania jest zróżnicowana i zależy przede wszystkim od stopnia wykorzystania ciepła systemowego.

– Budynki podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej lub wykorzystujące ogrzewanie gazowe, a także duże miejskie obszary zieleni to miejsca o niższych stężeniach zanieczyszczeń powietrza w danym mieście.

"Poznań bardzo dobrze opomiarowany"

Jak się okazuje, stolica Wielkopolski – podobnie jak i cały region – jest dobrze opomiarowana. Poznańskie powietrze monitorują w systemie ciągłym nie tylko wspomniane cztery stacje, ale także imponująca sieć czujników, zlokalizowanych w różnych częściach miasta, zwłaszcza na budynkach placówek oświatowych. W chwili obecnej w Wielkopolsce jest ich 246, a samym Poznaniu 125. Bieżące odczyty z nich śledzić można na stronie Edukacyjnej Sieci Antysmogowe esa.nask.pl.

Jakość powietrza w Poznaniu. Smog w natarciu! Były przekroczenia norm. Jak wypadamy na tle innych aglomeracji?

Ich montaż rozpoczął się w czwartym kwartale 2018 roku. Jak pisaliśmy na łamach "Głosu", przetarg na realizację tego finansowanego z puli rządowej wartego ponad 1,2 mln złotych projektu wygrała firma Inea, która zobowiązała się do zainstalowania na 160 placówkach oświatowych w Poznaniu i ościennych gminach, należących do stowarzyszenia Metropolia Poznań czujników smogu. Ponadto wyposażyła też szkoły w komputery i monitory pokazujące wyniki pomiarów: ilość szkodliwych dla zdrowia pyłów PM10 i PM2,5, temperaturę i wilgotność powietrza.

– Kluczowa w projekcie jest właśnie edukacja. Dlatego też wraz z montażem czujników wystartuje specjalny program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Każda szkołą ma otrzymać materiały informacyjne i scenariusze lekcyjne. Nie dlatego by wszystkich wystraszyć, jak kiepska jest jakość powietrza, ale by mieszkańcy zaczęli działać i zaczęli zwracać uwagę co i czym palą. Dzieci są najlepszymi ambasadorami takich działań, potrafią zwrócić uwagę dorosłym

– mówił w 2018 roku cytowany na naszych łamach Jan Grabkowski, starosta poznański i wiceprezes stowarzyszenia Metropolia Poznań.

– Dziś Poznań jest naprawdę bardzo dobrze opomiarowany, podobnie zresztą jak – na tle innych regionów naszego kraju – województwo wielkopolskie. Oczywiście w przypadku takich czujników błąd pomiaru jest wyższy niż ma to miejsce w stacjach Państwowego Monitoringu Środowiska GIOŚ, niemniej jednak daje nam pewien obraz sytuacji dla poszczególnych dzielnic

– ocenia Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Tu sprawdzisz jakość powietrza
Aktualne informacje dotyczące zanieczyszczenia powietrza w Poznaniu, jak i w całej Polsce może sprawdzać na Portalu Jakości Powietrza GIOŚ, które znajdują się w zakładce „bieżące dane pomiarowe” . Można również skorzystać z aplikacji mobilnej „Jakość powietrza w Polsce” dostępnej na system iOS oraz Android.

Czym wolno palić w kotłowniach indywidualnych?
Jakość paliwa, które zgodnie z przepisami prawa jest dopuszczone do spalania w kotłach i piecach, określają uchwały antysmogowe. Uchwała antysmogowa jest to akt prawa miejscowego skierowany do wszystkich użytkowników źródeł na paliwa, które są na stałe zlokalizowane na terenie Poznania. Treść uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z 18 grudnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia, na obszarze Miasta Poznania, ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw znajduje się TUTAJ. 29 listopada 2021 r. Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął zmiany w ww. przepisach. Treść uchwały zmieniającej nr XXXVI/701/21 jest dostępna na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego: bip.umww.pl.

W Poznaniu pomiary jakości powietrza prowadzone są na czterech stacjach Państwowego Monitoringu Środowiska GIOŚ, które znajdują się przy ulicach:

  • Dąbrowskiego – pomiar automatyczny dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5;
  • Szwajcarskiej – pomiar automatyczny dwutlenku azotu, ozonu oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, a także pomiar manualny pyłu zawieszonego PM2,5;
  • Szymanowskiego – pomiar manualny pyłu zawieszonego PM10 oraz oznaczanie zawartych w pyle zawieszonym wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym benzo(a)pirenu;
  • Spychalskiego – pomiar manualny pyłu zawieszonego PM10 oraz oznaczanie zawartego w pyle zawieszonym benzo(a)pirenu oraz metali: arsenu, kadmu, niklu oraz ołowiu.
  • W okolicach Poznania pracują również stacje w Koziegłowach oraz w Borówcu, które wykonują automatyczne pomiary jakości powietrza.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Nowy odcinek programu "Moje własne M":

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski