OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Jonas Vingegaard, triumfator Tour de France w 2023 roku.
Jonas Vingegaard, triumfator Tour de France w 2023 roku. Fot. PAP/EPA/Martin Divisek
Duńczyk Jonas Vingegaard z ekipy Jumbo-Visma po raz drugi z rzędu wygrał największy wyścig kolarski Tour de France. Drugie miejsce zajął Słoweniec Tadej Pogacar, a trzeci był Brytyjczyk Adam Yates (obaj UAE Team Emirates).

Duża przewaga Jonasa Vingegaarda

26-letni Vingegaard zwyciężył z większą przewagą niż przed rokiem, gdy również wyprzedził Pogacara. Słoweńcowi na pocieszenie pozostały dwa wygrane etapy oraz biała koszulka najlepszego młodzieżowca.

Biały trykot w czerwone grochy za zwycięstwo w klasyfikacji górskiej wywalczył Włoch Giulio Ciccone (Lidl-Trek), a w punktowej najlepszy okazał się triumfator czterech etapów Belg Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck), który zdobył zieloną koszulkę.

Jord Meeus zwycięzcą 21. etapu Tour de France

Ostatni etap, z metą na Polach Elizejskich w Paryżu, wygrał po finiszu z peletonu Belg Jordi Meeus (Bora-hansgrohe), minimalnie wyprzedzając Philipsena.

Etap przebiegał w piknikowej atmosferze. Vingegaard świętował, pił szampana, pozował do zdjęć, a gdy peleton wjechał do trzykilometrowej strefy ochronnej przed metą, lider wyścigu został z tyłu i ostatni odcinek pokonał jak na paradzie, trzymając jedną linię razem ze swoimi kolegami z drużyny.

Rafał Majka, który w niedzielę zajął 62. miejsce, w końcowej klasyfikacji generalnej został sklasyfikowany na znakomitej, czternastej pozycji. Z kolei Michał Kwiatkowski (zwycięzca 13. etapu) uplasował się na 49 lokacie (120. podczas ostatniego etapu).