Koła Gospodyń Wiejskich są stałą i ważną częścią funkcjonowania wielu polskich wsi. Przed laty ich działalność skupiała się na pomocy w codziennej pracy, dziś stawiają na własny rozwój i podtrzymywanie tradycji.

 

W tym roku przypada jubileusz 150-lecia KGW. Z tej okazji w piątek 13 maja  w południe w Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotka się z członkiniami kół.

 

Jeśli sięgniemy do historii, to okaże się, że pierwsze koło gospodyń - wówczas jako "Towarzystwo Gospodyń" - powstało już w 1866 roku. Panie zawiązały swoje towarzystwo w Piasecznie koło Gniewa na Pomorzu. Natomiast pierwsze o nazwie KGW,obowiązującej do dziś, założyła Filipina Płaskowicka w Janisławicach w woj. łódzkim w 1877 roku, podaje Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

 

"Koła Gospodyń Wiejskich jest samorządną i niezależną organizacją społeczno-zawodową kobiet wiejskich działającą w ramach organizacji kółek rolniczych. Reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich. Program działalności KGW wynika głównie z potrzeb kobiet i ich rodzin oraz potrzeb wsi i rolnictwa. W obecnych czasach program ten jest stale dostosowywany do zmieniających się warunków", tak koła opisuje Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

 

Przewodniczącą Rady Kół Gospodyń Wiejskich jest Bernadetta Niemczyk.

 

Wszystkim Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich składamy najlepsze życzenia z okazji jubileuszu! Pomyślności we wszystkich Waszych działaniach!