Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy świętować wyzwolenie miasta? [FILM]

Daria Kubiak
Obchodom kolejnych rocznic wyzwolenia Kalisza spod okupacji hitlerowskiej poświęcono spotkanie w kaliskim ratuszu. Data 23 stycznia wzbudza sporo emocji.

Przedstawiciele Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, kaliskiego Związku Sybiraków, Światowego Związki Żołnierzy AK oraz Stowarzyszenia Kaliscy Patrioci zasiedli przy stole z wiceprezydentami Kalisza Piotrem Kościelnym i Arturem Kijewskim, aby wypracować wspólne stanowisko w sprawie obchodów rocznic historycznych, zwłaszcza rocznicy 23 stycznia - uznawanej przez lata za dzień wyzwolenia Kalisza.

Uczestnicy spotkania zgodnie uznali, że 23 stycznia - data zakończenia okupacji hitlerowskiej w grodzie nad Prosną - jest jednocześnie dniem rozpoczęcia okresu okupacji sowieckiej. Przypomnieli, że od wielu lat jest to dzień składania hołdu kaliszanom pomordowanym przez okupanta. W trakcie dyskusji pojawiła się propozycja, by uroczystości rocznicowe przenieść na 19 stycznia, kiedy to kaliszanie oddają cześć zamordowanym przez hitlerowców w 1945 roku w lesie skarszewskim 56 żołnierzom AK. Ustalono, by czczenie tych, którzy polegli w walce za Ojczyznę wpisać w kalendarz pod datą 22 stycznia, kiedy to przy pomniku Adama Asnyka składane są kwiaty w hołdzie uczestnikom powstania styczniowego. Po przeanalizowaniu, ustalenia zostaną ujęte w formę listu intencyjnego.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski