Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety nie są bardziej rozrzutne od mężczyzn. Na co i ile oszczędzają?

OPRAC.:
Alicja Durka
Alicja Durka
20 proc. mężczyzn przyznaje, że nie orientuje się, ile pieniędzy jest w sumie winien wierzycielom. Wśród kobiet odsetek ten spada do 14 proc.
20 proc. mężczyzn przyznaje, że nie orientuje się, ile pieniędzy jest w sumie winien wierzycielom. Wśród kobiet odsetek ten spada do 14 proc. Pixabay
Obalamy mity na temat podejścia kobiet do pieniędzy i zarządzania. Czy kobiety gorzej niż mężczyźni radzą sobie z ekonomią? Czy z łatwością wydają pieniądze i robią zakupy pod wpływem emocji? Intrum sprawdza, jakie są fakty.

Kobiety lepiej zarządzają budżetem domowym

Badania wskazują, że kobiety częściej niż mężczyźni narzekają na swoją sytuacją finansową i obawiają się o przyszłość. Powodem jest większa świadomość konsumencka, bo to kobiety najczęściej są odpowiedzialne za zarządzanie domowym budżetem. Wzrost cen martwi aż 93 proc. respondentek. 1/3 kobiet pytanych przez Intrum i zaledwie 18 proc. mężczyzn przyznaje, że obecnie są w znacznie gorszej sytuacji finansowej niż rok wcześniej. Powodem jest inflacja i wzrost stóp procentowych oraz pożyczki na bieżące rachunki.

20 proc. mężczyzn przyznaje, że nie orientuje się, ile pieniędzy jest w sumie winien wierzycielom. Wśród kobiet odsetek ten spada do 14 proc. Zobowiązania mają wpływ na jakość życia. 74 proc. kobiet i 64 proc. mężczyzn uważa, że rosnące rachunki mają negatywny wpływ na ich samopoczucie.

82 proc. kobiet i 71 proc. mężczyzn obawia się dalszego wzrostu stóp procentowych. 6 na 10 ankietowanych kobiet i 5 na 10 pytanych mężczyzn boi się utraty pracy, jako głównego źródła dochodów. Dla wszystkich zaś problemem są rosnące ceny żywości i innych dóbr, ale to kobiety bardziej obawiają się podwyżek (93 proc. kobiet i 85 proc. mężczyzn).

Czy obawy o finanse mają odzwierciedlenie w rzeczywistości?

Intrum postanowiło także zbadać, czy kobiety są rzeczywiście w gorszej sytuacji finansowej, przejmują się i są bardziej emocjonalne od mężczyzn?

Czytaj też: Zimno w domu? Są sposoby na tańsze i ekologiczne podejście do ciepła

– Odpowiedzi raczej należy szukać w tradycyjnym podziale ról, który nadal istnieje w wielu polskich domach. Bardzo często to kobiety nadal są odpowiedzialne za zarządzanie domowym budżetem i codzienne zakupy. W związku z tym mają świadomość tego, co i ile kosztuje, wzrostu kosztów życia, których doświadczamy wszyscy. A ta świadomość z kolei przekłada się na konkretne obawy czy negatywne ocenianie dobrobytu finansowego. 32 proc. kobiet pytanych przez Intrum i zaledwie 18 proc. mężczyzn przyznaje, że obecnie są w znacznie gorszej sytuacji finansowej niż 12 miesięcy temu. Jeżeli dołożymy do tego fakt, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, to negatywnie nastawienie kobiet wcale nie jest bezpodstawne

– komentuje Edyta Stawowa, ekspert Intrum.

Badania jasno wskazują jednak, że kobiety są bardziej skłonne niż mężczyźni do podejmowania działań na rzecz poprawy sytuacji. 76 proc. kobiet i 69 proc. mężczyzn przygląda się swoim wydatkom i weryfikuje swoje nawyki. To jednak mężczyźni częściej proszą o podwyżkę (47 proc. mężczyzn i 36 proc. kobiet)

Kobiety nie są bardziej rozrzutne od mężczyzn

Dane wskazują, że mit odnoszący się do rozrzutności kobiet jest błędny. 74 proc kobiet i 68 proc. mężczyzn deklaruje, że odkąd stopy procentowe zaczęły rosnąć, z rezerwą podchodzi do zaciągania kolejnych zobowiązań finansowych.

Tylko 14 proc. respondentek przyznaje, że nie orientuje się, ile pieniędzy są w sumie winne swoim wierzycielom. W przypadku panów odsetek ten wzrasta do 20 proc. Prawie tyle samo pytanych (19 proc.) przyznaje, że nie panuje nad tym, ile co miesiąc wydaje na subskrypcje online. Pod tym stwierdzeniem podpisuje się zaś 12 proc. kobiet.

Na co i ile oszczędzają Polki i Polacy?

Zgodnie z deklaracjami ankietowanych, każdego miesiąca gotówkę odkłada 68 proc. kobiet i 78 proc. mężczyzn.

– Tutaj ponownie należałoby się odnieść do tego, kto w danym gospodarstwie zarządza wydatkami – jeżeli to kobiety są odpowiedzialne za płacenie rachunków i radzenie sobie ze zwiększonymi kosztami życia, to nic dziwnego, że będą deklarować w stosunku do mężczyzn mniejszą skłonność do oszczędzania. Jeżeli kobiety mają realnie mniej pieniędzy do dyspozycji każdego miesiąca, to oczywiste, że będą również w stanie również mniej odkładać

– dodaje Edyta Stawowa, ekspert Intrum.

Kobiety w biznesie. Czy trudno im zrobić karierę?

To tłumaczy, dlaczego więcej kobiet (78 proc.) niż mężczyzn (68 proc.) jest niezadowolonych z kwoty, jaką udaje im się oszczędzić każdego miesiąca. Zdecydowanie więcej respondentek (79 proc.) niż respondentów (64 proc.) obawia się, że nie będzie je stać na wygodną emeryturę.

Dlaczego oszczędzamy? Głównym powodem jest zabezpieczenie się przed niespodziewanymi wydatkami i w tym przypadku kobiety i mężczyźni prezentują takie samo podejście (35 proc.).

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Aby sprawdzić, co zrobić by zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, przejdź do galerii.Przejdź dalej --->

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Ekspert zdradza, co należy z...

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski