MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kocha słońce i znosi suszę. To roślina na lata, która ozdobi rabatę. Poznaj piękny krwawnik wiązówkowaty

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Krwawnik wiązówkowaty ma piękny, słonecznie żółty kolor. I świetnie rośnie właśnie w słonecznych miejscach. Ma niewielkie wymagania, a pięknie zdobi rabaty. Jest wytrzymały i trwały. Sprawdź, gdzie i z czym posadzić żółty krwawnik wiązówkowaty i co lubi ta roślina.

Spis treści

Nie tylko krwawnik pospolity

Większość z nas kojarzy krwawnik pospolity, bo to naprawdę pospolita roślina. Można go spotkać w całej Polsce, rośnie przy drogach i na łąkach. Czasem uważamy go za chwast, ale jest też ziołem, a jego właściwości można też wykorzystać w ogrodzie. Poza tym ma kolorowe odmiany ozdobne. Jednak poza krwawnikiem pospolitym, są także inne gatunki tych roślin. Należy do nich m.in., pochodzący z Kaukazu, piękny krwawnik wiązówkowaty. Pomimo trochę egzotycznego pochodzenia doskonale czuje się w polskich warunkach i świetnie rośnie w ogrodach.

Jak wygląda krwawnik wiązówkowaty?

Ten krwawnik wyróżnia intensywnie żółty kolor kwiatów. Są one zebrane w mniej lub bardziej płaskie baldachy. Jeśli przyjrzysz się im uważniej, zobaczysz, że taki kwiatostan składa się z mniejszych, gęsto upakowanych, koszyczków. W każdym z nich tkwią tak zwane kwiaty rurkowe. Dopiero te maleństwa to prawdziwe kwiaty krwawnika! Jednak całość wygląda okazale, bo cały kwiatostan ma około 10 cm średnicy. W dodatku krwawnik wiązówkowaty jest wysoki, bo dorasta do 120-150 cm. Ma proste, wzniesione łodygi, pokryte zielonymi, pierzastymi liśćmi.

Jeśli chcesz mieć niższą roślinę o podobnym wyglądzie i wymaganiach, wybierz krwawnik ogrodowy Moonshine, który dorasta do 60 cm wysokości. Natomiast nie myl krwawnika wiązówkowatego z wełnistym – ma on również żółte kwiaty, ale to drobna roślina.

 

Czy krwawnik wiązówkowaty jest wieloletni?

Krwawnik wiązówkowaty jest byliną – to roślina na lata.

Gdzie sadzić krwawnik wiązówkowaty i co lubi ta roślina?

Krwawnik wiązówkowaty przede wszystkim musi mieć słońce. Im więcej, tym lepiej. W naturze rośnie na wilgotnych łąkach, ale w praktyce doskonale znosi suszę i w ogrodach może rosnąć dość suchych glebach. Lubi przepuszczalne podłoża, a więc chętniej rośnie na piaszczystych niż gliniastych. Ta roślina jest też bardzo odporna na mróz. W praktyce po prostu posadź ją w słonecznym miejscu i już.

Krwawnik wiązówkowaty kwitnie na żółto. Ma drobniutkie kwiaty, ale tworzą one ładne i spore baldachy.
Krwawnik wiązówkowaty kwitnie na żółto. Ma drobniutkie kwiaty, ale tworzą one ładne i spore baldachy. pixabay.com

Kiedy kwitnie krwawnik wiązówkowaty?

Ten żółty krwawnik kwitnie latem – w lipcu-sierpniu, jednak bywa, że zakwita wcześniej – w 2024 r. już w czerwcu kwitnie w najlepsze. A jego kwiaty długo zachowują ładny wygląd. Doskonale nadają się także do suszenia, bo ich kolor nie blednie.

 

Z czym sadzić krwawnik wiązówkowaty?

Ten krwawnik świetnie pasuje na słoneczne rabaty, których nie chcemy zbyt często podlewać. Może rosnąć w towarzystwie innych krwawników ozdobnych (np. o czerwonych lub karminowych kwiatach), ale też mikołajków, przegorzanów, szałwii omszomych, perowskii, kocimiętki czy lawendy, a także jeżówek i rudbekii. Dobrze się też komponuje z trawami ozdobnymi.

Sadzisz krwawnik wiązówkowaty? Na to uważaj

W odpowiednich warunkach ta roślina może się zbyt mocno rozrastać, dlatego posadź ją tam, gdzie będzie miała miejsce i nie sprawi problemu. Albo wkop w ziemię tak zwane bariery korzeniowe, które ograniczą jego rozrost. Możesz też posadzić roślinę, np. w wiadrze pozbawionym dna.

Kiedy i jak rozmnażać ten krwawnik i kiedy go sadzić?

Na początek najlepiej kupić sadzonkę w doniczce. Takie rośliny można sadzić przez cały sezon. Kiedy już masz roślinę, możesz ją rozmnożyć przez podział bryły korzeniowej. Najlepiej zrobić to wiosną, a można też jesienią. Wtedy możesz uzyskać sadzonki od zaprzyjaźnionego ogrodnika.

Właściwości krwawnika

Wszystkie krwawniki mają właściwości lecznicze, jednak ich działanie może się różnić w zależności od gatunku. W Polsce jako zioła używa się przede wszystkim krwawnika pospolitego (Achillea millefolium). Nie myl, ani nie utożsamiaj tych roślin i jeśli nie znasz się na ziołolecznictwie, nie stosuj zamiast niego krwawnika wiązówkowatego (Achillea filipendulina). Dowiedz się więcej: jakie właściwości ma krwawnik pospolity, na co pomaga i jak go stosować.

Źródła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kocha słońce i znosi suszę. To roślina na lata, która ozdobi rabatę. Poznaj piękny krwawnik wiązówkowaty - RegioDom.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski