MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec roku szkolnego 2019/2020: Nauczyciele wystawią oceny zdalnie. Czy będą mieli problem z ocenieniem samodzielności pracy uczniów?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Uczniowie nie wrócą do szkół przed wakacjami. Rok szkolny 2019/2020 zakończy się w piątek, 26 czerwca, ale szkoły nie zorganizują tego dnia tradycyjnego zakończenia roku szkolnego i uroczystego wręczenia świadectw. Przedłużenie nauki na odległość do wakacji oznacza również, że nauczyciele wystawią uczniom oceny końcowe zdalnie.
Uczniowie nie wrócą do szkół przed wakacjami. Rok szkolny 2019/2020 zakończy się w piątek, 26 czerwca, ale szkoły nie zorganizują tego dnia tradycyjnego zakończenia roku szkolnego i uroczystego wręczenia świadectw. Przedłużenie nauki na odległość do wakacji oznacza również, że nauczyciele wystawią uczniom oceny końcowe zdalnie. Karolina Misztal
Rok szkolny 2019/2020 zakończy się w piątek, 26 czerwca. Uczniowie nie wrócą do tego czasu do szkół. Oznacza to, że nauczyciele będą klasyfikowali młodzież zdalnie. Czy wystawienie ocen końcowych online jest większym wyzwaniem dla nauczycieli oraz czy trudniej jest ocenić samodzielność uczniów w czasie nauki zdalnej? Zapytaliśmy nauczycieli z Poznania.

Nauka zdalna w polskich szkołach trwa od 11 marca. Początkowo szkoły miały być zamknięte do świąt wielkanocnych, jednak na początku kwietnia przedłużono ten czas do 26 kwietnia. Ostatecznie Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej poinformował, że nauka zdalna będzie realizowana do końca roku szkolnego.

- Do 26 czerwca, czyli do planowanego zakończenia zajęć dydaktycznych, będzie realizowane kształcenie na odległość - powiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Czytaj tutaj: Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister edukacji narodowej podał nowe terminy

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020: Nauczyciele wystawią oceny zdalnie

Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii w III Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu przyznaje, że trudniej wystawić oceny zdalnie, ponieważ należy brać pod uwagę choćby kwestię tego, że nie każdy uczeń ma takie same możliwości techniczne. Zaznacza jednak, że młodzież oceniana jest z całego roku szkolnego, a nie tylko z ostatnich kilku miesięcy.

- Ocenianie jest dużym wyzwaniem. Teraz zdecydowanie trudniej skonsultować się z uczniem indywidualnie. Musimy zweryfikować problemy wykluczenia cyfrowego, problemów młodzieży, którą wiążą się często ze "znikaniem" uczniów i wystawić oceny tak, żeby nie były one krzywdzące. Z drugiej strony oceniamy pracę uczniów z całego roku, a nie tylko z czasu nauki zdalnej - tłumaczy.

- Ja wystawienie ocen mam już za sobą. Potraktowałam uczniów łagodnie, ale robię to zawsze, ponieważ uważam, że nie oceny w szkole powinny być najważniejsze - dodaje.

Zobacz także: Rzecznik praw dziecka apeluje o podniesienie ocen o jeden stopień i promocję wszystkich uczniów do kolejnych klas. Co na to nauczyciele?

Wystawianie ocen końcowych to dla nauczycieli zawsze duże wyzwanie. W tym roku dodatkowo mierzą się z ocenianiem samodzielności pracy uczniów, którą ze względu na realizowanie nauki na odległość trudniej jest skontrolować.

- Niezależnie od tego, czy oceniamy w rzeczywistości offline czy online, to zadanie jest zawsze dla nas trudne i wymaga od rzetelnej analizy. Myślę, że teraz trudniej jest ocenić samodzielność uczniów. Nie mamy stuprocentowej pewności, czy prace które otrzymujemy są wykonane samodzielnie. Zwłaszcza jeżeli zadajemy prace długoterminowe, które uczeń musi nam odesłać do oceny. Ale oczywiście my znamy uczniów i również sprawdzamy ich wiedzę na bieżąco. Prawdopodobieństwo tego, że zadanie robione na lekcji nie jest wykonywane samodzielnie jest naprawdę bardzo niewielkie - przyznaje Jakub Sypniewski, nauczyciel geografii w Szkole Podstawowej nr 83 „Łejery” w Poznaniu.

Czytaj również: Zakończenie roku szkolnego w 2020 roku: Jak będzie wyglądać rozdanie świadectw? O terminie odbioru świadectwa zadecydują dyrektorzy szkół

Podobnie Agnieszka Jankowiak-Maik twierdzi, że kontrolowanie pracy uczniów w czasie nauki zdalnej jest trudniejsze niż tradycyjnie. Nauczyciele mają jednak metody na pracę z uczniami, by zachęcić ich do samodzielności.

- Krąży dużo żartów o tym, jak rodzicom poszła nauka np. z historii. Oczywiście jest nam trudniej skontrolować samodzielność uczniów. Narzędzia do przeprowadzania sprawdzianów czy kartkówek są niedoskonałe i trudno zweryfikować uczciwość. Przyznam, że ja nie zrobiłam w czasie nauki zdalnej ani jednego sprawdzianu. Skupiłam się na zadaniach projektowych, w które uczniowie sami się zaangażowali, byli zainteresowani tematem i chcieli sami wykonać pracę - przyznaje nauczycielka historii.

Nauczycielka podkreśla również, że niewielu było uczniów, którzy "migali" się od nauki zdalnej, traktując ją mniej poważnie, choć organizacja pracy sprawiła młodzieży kłopot.

- Zauważyłam wśród swoich uczniów spadek motywacji. Sami mówili o tym, że trudniej im się zmobilizować, zorganizować czas, czy dopilnować terminów. Nad tym pracowaliśmy i wszystkim udało się w tej sytuacji odnaleźć, dzięki wdrożeniu nowych metod - organizowaniu debat czy kampanii, w które uczniowie się angażowali. Osób, które "się migały" było niewiele - mówi Agnieszka Jankowiak-Maik.

ZOBACZ TEŻ:

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Zmagania dwóch frakcji - uczniów i nauczycieli są źródłem wielu memów i demotywatorów. Wiele z nich w humorystyczny sposób przedstawia sytuacje, które każdy nas pamięta z własnej szkoły. Zobacz te najzabawniejsze -------->

Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski