Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Wieniawskiego: To będzie rywalizacja na 42 instrumenty

Marek Zaradniak
Anna Malesza
Anna Malesza Archiwum Towarzystwa Muzycznego im. H.Wieniawskiego
W sobotę wieczorem rozpoczyna się w Poznaniu XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wienbiawskiego. Weźmie w nim udział 42 skrzypków z 17 krajów.

Tak jak co 5 lat, począwszy od 1952 roku, od soboty przez dwa tygodnie młodzi skrzypkowie rywalizować będą w Poznaniu podczas XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Będzie ich 42 z 17 krajów

Przed skrzypkami bardzo emocjonujące dni. Do zmagań przystępują 42 młode osoby. W II etapie będzie ich już tylko 24, a do III trafi „szczęśliwa dwunastka”. Oczywiście każdy z uczestników Konkursu marzy o finale. Marzenie to spełni się tylko w przypadku sześciu skrzypków.

Najliczniejsza jest ekipa polska składająca się z 10 skrzypków, których sylwetki prezentujemy. Czworo spośród nich związanych jest z Poznaniem. Ośmioro skrzypków pochodzi z Japonii, pięcioro z Rosji, czworo z USA, troje z Francji i Ukrainy, dwóch z Korei Południowej i po jednym z Kanady, Kazachstanu, Nowej Zelandii, Szwajcarii, Taiwanu, Izraela, Chin, Grecji, Gruzji i Turcji. Troje spośród nich reprezentuje dwa kraje. Kilkoro próbuje sił w Wieniawskim już po raz drugi. Czy im się powiedzie lepiej niż 5 lat temu - przekonamy się za dwa tygodnie. O tym, kto rozpocznie tegoroczną rywalizację, zadecydowało losowanie jakie odbyłó się w sobotę ppołudniu. Najpierw przewodniczący jury Maxim Vengerov wyciągnał literę S. Jako pierwszy losował reprezentujący Rosję i Grecję Arsenis Selalmazidis, ale numer 1 wyciągnęła japońska skrzypaczka Mone Hattori i ona rozpocznie w niedzielę rano konkursową rywalizację.

Przesłuchania I etapu rozpoczynają się w niedzielę i potrwają do środy. Do II etapu jury, na którego czele stoi Maxim Vengerov, zgodnie z regulaminem, dopuści 24 młodych skrzypków. II etap potrwa od czwartku do soboty, a do trzeciego etapu dopuszczonych może zostać 12 skrzypków. Kto znajdzie się w finale, dowiemy się w przyszły wtorek, 18 października wieczorem. Kto okaże się najlepszy, przekonamy się za dwa tygodnie w nocy z 22 na 23 października. Ta noc niesie szczególnie wiele emocji zarówno dla uczestników, jak i dla publiczności. Tymczasem już w tę sobotę czeka melomanów koncert inauguracyjny. Z Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod batutą maestro Krzysztofa Pendereckiego zagra zwyciężczyni ostatniego Konkursu Koreanka Soyoung Yoon.

Sylwetki Polaków

Maciej Burdzy: Między muzyką, a paralotnią

Maciej Burdzy ma 26 lat. Urodził się 9 lutego 1990. Ukończył Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Julii Jakimowicz-Jakowicz.
Studiował też w Royal Academy of Music w Londynie w klasie profesora Levona Chilingriana.
Swoją grę doskonalił również m.in. u Maxima Vengerova, Bartłomieja Nizioła, Thomasa Brandisa i Gyorgy Pauka. Jeśli znajdzie się w finale Konkursu Wieniawskiego, zagra II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego oraz Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa.
Do tej pory Maciej Burdzy ma w swym dorobku m.in. D’Addario String Prize podczas North London Festival oraz nagrodę za najlepszy recital smyczkowy w Royal Academy of Music w Londynie. W styczniu 2015 roku zadebiutował w Wigmore Hall z towarzyszeniem Sainsbury Royal Academy Solists. Występował z recitalami w Colston Hall w Bristolu i z orkiestrą Dukes Hall Królewskiej Akademii Muzycznej.
Jest gościnnym koncertmistrzem orkiestr The Arch Sinfonia i Eroica Ensemble. W 2013 roku wystąpił z London Symphony Orchestra w Barbican Hall pod dyrekcją Valery’a Giergieva i Daniela Harduinga,
Ma wiele zainteresowań. Poza muzyką pasjonuje się paralotniarstwem i fotografią.

Anna Orlik: Prosto z Londynu

Anna Orlik ma 28 lat. Urodziła się 19 kwietnia 1988 roku.
Jest absolwentką Royal Academy of Music w Londynie. Wcześniej studiowała na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jest między innymi zwyciężczynią Haverhill Sinfonia Deena Shypitka Music Awards 2015 Violin w Wielkiej Brytanii, laureatką I nagrody i nagrody specjalnej na VI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Wolfganga Marschnera w Niemczech, zdobywczynią nagrody głównej w kategorii solistów na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sonderhausen.
Jeśli będzie w finale, zagra I Koncert fis-moll Wieniawskiego i Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa. Gra na skrzypcach Nicolo Gagliano 1735 z kolekcji Royal Academy of Music w Londynie.

Maja Syenicka: Skrzypce i córka

Maja Syrnicka ma 28 lat. Urodziła się 13 grudnia 1988 roku.
Aktualnie jest studentką Hochschule fur Musik Theater und Medien Hannover w klasie profesora Krzysztofa Węgrzyna, ale wcześniej ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie profesor Jadwigi Kaliszewskiej i dr. Jakuba Haufy.
Jeśli będzie w finale, zagra II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego oraz I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego.
Do tej pory jej najważniejsze nagrody to m.in. I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Neapolu. Od kwietnia ubiegłego roku Maja Syrnicka jest szczęśliwą mamą małej Antonii. Od tego momentu swój czas dzieli między skrzypce i opiekę nad dzieckiem.
Nic dziwnego, że czasu na inne aktywności prawie nie ma...

Amelia Maszońska: Wieniawski i Dvorak

Amelia Maszońska ma 23 lata. Urodziła się 20 lipca 1993 roku. Jest studentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie profesora Bartosza Bryły i dr. Jarosława Nadrzyckiego.
Jeśli znajdzie się w finale Konkursu Wieniawskiego, zagra II Koncert d-moll Henryka Wieniawskiego oraz Koncert skrzypcowy Antonina Dvoraka.
W dotychczasowym dorobku Amelia Maszońska ma m.in. Grand Prix na Music Festival Master Class w Pile w roku 2015, II nagrodę na 21. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Leosa Janacka oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Carl Flesha w Budapeszcie.
Interesuje się psychologią i religioznawstwem.
Gra na skrzypcach Josefa Hela z roku 1882, zbudowanych według Stradivariego.

Weronika Dziadek:Ze Śląska do Kraju Sancho Panchy

Weronika Dziadek ma 21 lat. Urodziła się 1 listopada 1995 roku w Katowicach. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku lat 7 w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia w klasie mgr Małgorzaty Krzeszowiec. Aktualnie studiuje w Queen Sofia College Of Music w Madrycie w klasie prof. Zakhara Brona. Jeśli znajdzie się w finale Konkursu Wieniawskiego, zagra II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego oraz I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego.
W swym dorobku ma m.in. zwycięstwo na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej La Mancha w Hiszpanii w ubiegłym roku.
Zajęła także I miejsce na Międzynarodowym Konkursie „Talents for Europe” im. Bohdana Warchela w Dolnym Kubinie na Słowacji, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. J. Kociana w Usti w Czechach oraz II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku.
Oprócz tego, jak mówi, uczestniczyła w wielu konkursach w kraju i za granicą, otrzymując także liczne nagrody specjalne. Najcenniejsze dla niej były te za indywidualność muzyczną.
Poza muzyką Weronika Dziadek lubi kino i modę.
Interesują ją również aranżacja wnętrz i dobra kuchnia.

Jan Mazur: Skrzypek na snowboardzie

Jan Mazur ma 26 lat. Urodził się 15 maja 1990 roku. Jest absolwentem studiów I i II stopnia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Julii Jakimowicz-Jakowicz oraz dr. Jakuba Jakowicza. Ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie w klasie prof. Franciszka Falgera.
Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów oraz uczestnikiem festiwali, w tym m.in. Makroregionalnych Przesłuchań Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki Szkół Muzycznych II stopnia w Krakowie w roku 2004, gdzie zajął I miejsce, VII Konkursu im. Stanisława Serwaczyńskiego w roku 2008, gdzie otrzymał nagrodę dla najlepszego skrzypka województwa lubelskiego, festiwalu „Ensamble” w Książu w roku 2013, Music Festival & Masterclass w Pile w roku 2014, gdzie zdobył nagrodę za osobowość muzyczną oraz V Międzynarodowego Konkursu im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo w roku 2015, gdzie otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę pozaregulaminową od prof. Krzysztofa Jakowicza.
Swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem takich profesorów jak: Zakhar Bron, Magdalena Rezler-Niesiołowska, Krzysztof Śmietana, Igor Petrushevski, Yair Kless, Bartłomiej Nizioł, Eva Bindere, Izabella Szałaj-Zimak czy Walentyna Jakubowska. Od października 2014 roku pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu na stanowisku muzyka orkiestrowego tutti.
Jeśli znajdzie się w finale Konkursu Wieniawskiego, zagra II Koncert Henryka Wieniawskiego oraz Koncert Mieczysława Karłowicza.
Ma bardzo nietypowe zainteresowania - w wolnych chwilach Jan Mazur lubi uprawiać sport le parkour, freerun, akrobatykę, sztuki walki i snowboard.

Maria Włoszczowska: Studiowała u Vengerova

Maria Włoszczowska ma 25 lat. Urodziła się 18 sierpnia 1991 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w roku 2004 w klasie profesora Mirosława Ławrynowicza. Ukończyła licencjat w klasie profesora Jana Staniendy na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiowała w Conservatorie Royale w Brukseli u profesora Leonida Kerbela, po czym ukończyła studia magisterskie w Royal Academy of Music w Londynie pod okiem Maxima Vengerova i Ericha Gruenberga.
Studia u Maxima Vengerova były rezultatem jego osobistej, specjalnej nagrody na XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Swoje umiejętności doskonaliła również m.in. pod kierunkiem Matisa Vaytsnera, Larissy Kolos, Wolfganga Marschnera, Konstantego Andrzeja Kulki oraz Edwarda Zbigniewa Zienkowskiego.
Jeśli będzie w finale, zagra Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego oraz Koncert D-dur Johannesa Brahmsa. W swym dorobku ma m.in. zwycięstwo na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Elsky’ego w Mińsku oraz na VIII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, a także nagrodę specjalną na XI Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Podczas XIV Konkursu Wieniawskiego, oprócz wspomnianej nagrody Maxima Vengerova, otrzymała również nagrodę Akademii Muzycznej w Poznaniu za najlepsze wykonanie kompozycji Jana Sebastiana Bacha oraz nagrodę gubernatora dystryktu klubów Rotary International dla najlepszego Polaka w konkursie. Z rzeczy niezwiązanych z muzyką Maria lubi sztuki wizualne, teatr, kulturę japońską, kawę i podróże.

Celina Kotz:Gra solo, ale także w Trio im. Wiłkomirakich

Celina Kotz ma 22 lata. Urodziła się w Szczecinku 17 maja 1994 roku. Studiuje w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie profesora Bartosza Bryły i mgr. Jarosława Nadrzyckiego. W ramach programu Erasmus studiowała w Universitat fur Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie profesora Stefana Kamilarova.
Razem z wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim oraz pianistą Łukaszem Trepczyńskim współtworzy Trio im. Wiłkomirskich.
Jeśli znajdzie się w finale Konkursu Wieniawskiego, zagra II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego oraz I Koncert skrzypcowy Dymitra Szostakowicza. W swym dorobku Celina Kotz ma I miejsce na Malta International Music Competition, gdzie wystąpiła z triem, które współtworzą wiolonczelistka Maria Bielewicz oraz pianista Łukasz Byrdy. Szczególnie ceni sobie zwycięstwo na ubiegłorocznym Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego. Pozwoliło jej ono na udział w Konkursie Wieniawskiego bez konieczności zmagań w preselekcjach. Celina Kotz zwyciężyła również w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Eugenii Umińskiej w roku 2014, a także zajęła II miejsce w Konkursie Brahmsowskim w Porschach w Austrii. Była też zwyciężczynią XXX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Nedalky Simionowej.
Młoda skrzypaczka przyznaje, że nie ma zbyt wiele czasu na zajęcia niezwiązane z muzyką, ale wyjazd na każdy konkurs to przecież podróż, a podróżować lubi. Są to zarazem także podróże kulinarne, związane z poznawaniem nowej kuchni, bo, jak mówi, lubi gotować.
Celina Kotz gra na skrzypcach zbudowanych przez Jacka Styczkowskiego w roku 2011.

Robert Łaguniak: Ten najmłodszy wśród Polaków

Robert Łaguniak ma 19 lat. Urodził się 14 października 1997 roku i jest najmłodszym z Polaków biorących udział w konkursie. Jest tegorocznym absolwentem Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie dr Kariny Gidaszewskiej. Właśnie rozpoczyna studia w jej klasie na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Do tej pory jest laureatem 40 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów. Ma w swym dorobku m.in. I miejsce na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philipa Telemanna w Poznaniu, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Young Paganini w Legnicy, I miejsce w grupie starszej na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, Grand Prix Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w klasie skrzypiec i altówki CEA. Jeśli będzie w finale, zagra II koncert Dymitra Szostakowicza i II Koncert d-moll Henryka Wieniawskiego.
Robert interesuje się psychologią, filmem, architekturą i fotografią.

Anna Malesza - Między skrzypcami, a pięknym głosem

Anna Malesza ma 24 lata. Urodziła się 3 września 1992 roku. Jest studentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie skrzypiec profesora Marcina Baranowskiego. Jeśli będzie w finale, zagra II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego i Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa.
Do tej pory w swym dorobku ma m.in. zwycięstwa na III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Toruniu i III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Heinricha Wilhelma Ernsta i Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.
Jest laureatką Medalu Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego”.
Na zainteresowania niezwiązane z muzyką nie ma czasu. Jej wielką pasją i ostatnio także ważną kwestią zawodową jest śpiewanie.
Jest na ostatnim roku śpiewu operowego w klasie profesora Andrzeja Ogórkiewicza, a w tym sezonie została przyjęta do Akademii Operowej przy Operze Narodowej w Warszawie do klasy prof. Izabeli Kłosińskiej.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski