Koszykarki Enei AZS na zwycięskim szlaku. Podopieczne Grzegorza Zielińskiego wygrały z Energą Toruń i awansowały do najlepszej ósemki BLK

Tiffany Brown (z prawej) poprowadziła poznanianki do czwartej wygranej w tym sezonie w Basket Lidze Kobiet brak
Koszykarki Enei AZS Poznań wygrały drugie spotkanie z rzędu w Basket Lidze Kobiet i awansowały na upragnione, ósme miejsce dające przepustkę do play-off. Mecz z przedostatnią w tabeli Energą Toruń miał być spacerkiem i takim był przez pierwsze dwie kwarty. Po przerwie, kiedy przewaga gospodyń zmalała do jedenastu „oczek” sprawy wzięła w swoje ręce liderka akademiczek, Amerykanka Tiffany Brown i trener Grzegorz Zieliński znów mógł być spokojny o końcowy wynik. Zresztą rodaczka Brown, Gmrice Davis też rozegrała popisową partię.

Poznanianki wyszły na prowadzenie w 3 min po rzucie wspomnianej Davis. Potem dwie trójki trafiła Brown i szkoleniowiec Enei AZS jeszcze w pierwszej kwarcie mógł wprowadzić na parkiet Martę Nowicką i Lilianę Banaszak. Ta ostatnia po kontuzji i przedłużeniu umowy z poznańskim klubem na kolejny sezon nie może jednak odnaleźć rytmu i zwłaszcza w ataku zatraciła skuteczność.
W drugiej odsłonie spotkania miejscowe miały fragment chaotycznej gry, ale z ich przestoju użytku nie zrobiły torunianki. W dodatku w końcówce pierwszej połowy mieliśmy festiwal przechwytów Davis i Brown, co zaowocowało wysokim prowadzeniem Enei AZS do przerwy (44:23).

Po zmianie stron w szeregi akademiczek wkradło się rozluźnienie. Poziom skuteczności rzutów spadł w pewnym momencie poniżej 20 procent i nawet można było pomyśleć, że spacerek w hali PP przerodzi się w prawdziwy horror. Wtedy jednak (w 34 min było już tylko 64:53 dla gospodyń) lekarstwem na kłopoty po raz kolejny okazała się Brown, która nie tylko trafiała do kosza z półdystansu, ale też wzorcowo dzieliła się z koleżankami piłką.

Po tym spotkaniu Enea AZS awansowała na szóste miejsce z dorobkiem 15 punktów, ale trzeba pamiętać, że sąsiadujące z nią ekipy mają o jeden mecz rozegrany mniej. Kolejny ligowy mecz poznanianki rozegrają już w nowym roku. W niedzielę, 3 stycznia o godz. 18.30 ich rywalem w hali PP będzie GTK Gdynia.

W I lidze kobiet wielkopolskie drużyny były blisko kompletu zwycięstw. Swoje mecze wygrały MUKS i Tęcza, a o włos od sprawienia sensacji w starciu z liderem w Krakowie był Lider Swarzędz (86:87).

Basket Liga Kobiet: Enea AZS Poznań – Energa Toruń 82:64 (23;14, 21:9, 16:18, 22:23)
Enea AZS:
Davis 23, Brown 21, Popović 18, Marciniak 13, Adamowicz 3, Stefańczyk 2, Parzeńska 2, Banaszak 0, Piechowiak 0, Nowicka 0.
Energa: Jackson 18, Sagerer 11, Ziętara 11, Podkańska 7, Wieczyńska 7, Grzenkowicz 5, Tłumak 5, Cieminska 0, Wiewiórska 0.
I liga kobiet: MUKS Poznań – Wisła CanPack Kraków 94:39 (23:2, 28:10, 18:14, 25:13) Najwięcej dla MUKS: Woźniak 19, Szloser 15.
Pompax Tęcza Leszno – Grot Pabianiace 77:72 (23;17, 23:16, 22:23, 9:16) Najwięcej dla Tęczy: Walentowska 34, Hołtyn 11, Pietrzak 11. Korona Kraków – Lider Swarzędz 87:86 (26:16, 17:13, 21:27, 13:12) Najwięcej dla Lidera: Hantys 17, Żukowska 16, Wojdalska 14.