Koszykówka: Oby zawsze tak grali, jak w drugiej połowie

Marek Lubawiński
Zbigniew Białek rozegrał wczoraj znakomite spotkanie. Stali ze Stalowej Woli rzucił aż 26 punktów fot. MAREK ZAKRZEWSKI
Koszykarze PBG Basket Poznań wreszcie wygrali. W niedzielne popołudnie drużyna Dejana Mijatovicia pokonała w Arenie Stal Stalową Wolę 98:76. Zwycięstwo mogło być bardziej zdecydowane, ale ostatnie kilka minut poznaniacy rozegrali na zwolnionych obrotach, a także zbyt nerwowo.

Być może z tego powodu, że była okazja do przekroczenia granicy stu punktów, co jednak ostatecznie się nie udało.

PBG Basket po raz ostatni zwyciężył w lidze 29 grudnia, pokonując Kotwicę w Kołobrzegu. Potem były cztery porażki, ale z zespołami z górnej ligowej półki. Spotkanie ze Stalą miało więc dać odpowiedź, w jakiej dyspozycji są teraz podopieczni Mijatovicia, zweryfikować wartość zespołu. Wysoka wygrana wskazuje na to, że jest dużo lepiej, ale z optymistycznymi wnioskami trzeba jeszcze zaczekać. A to ze względu na bardzo słabą pierwszą połowę, w której obie drużyny toczyły bardzo wyrównaną, ale stojącą na bardzo słabym poziomie, walkę. Gdy w 16. minucie gospodarze prowadzili 33:26 wydawało się, że ich przewaga będzie się systematycznie zwiększać. Tak się jednak nie stało.

Na szczęście w drugiej połowie wszystko się zmieniło. Bardzo dobra była przede wszystkim trzecia kwarta, wygrana 33:17. Gracze PBG Basket przede wszystkim poprawili skuteczność. Na przykład w rzutach za dwa punkty na koniec meczu wyniosła ona 71 procent, a u gości tylko 48 procent. W poznańskim zespole znakomite spotkanie rozegrał Zbigniew Białek, zdobywca 26 punktów, w tym sześć razy celnie rzucił za trzy punkty, zaliczył też aż 11 zbiórek. Eval Białka (średnia wszystkich elementów gry) wyniósł aż 37, podczas gdy kolejny zawodnik w PBG Basket w tym rankingu - Sasza Ocokojlic - miał 14 punktów, a Marek Miszczuk, najlepszy w Stali - 20.

Teraz PBG Basket czekają trzy trudne mecze wyjazdowe - z Polonią 2011 Warszawa, Treflem Sopot i Zniczem Jarosław. I te spotkania będą meczami prawdy przed pre play-off. W Poznaniu PBG Basket zagra dopiero 13 marca z AZS Koszalin.

PBG Basket Poznań - Stal Stalowa Wola 98:76 (22:19, 17:17, 33:17, 26:23)
Basket Poznań: Białek 26 (6x3), Ocokolić 16 (2x3), Szawarski 14 (1x3), Tomaszek 10, Misanovic 10, Waczyński 8, Cirić 4, Radke 7 (1x3), Douvnjak 3 (1x3).
Stal Stalowa Wola: Miszczuk 22, Loyd 17, Gabiński 12 (1x3), Wołoszyn 11 (2x3), Godbold 7, Partyka 3 (1x3), Malczyk 2, Andrzejewski 2, Klima 0.