MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto może zostać nauczycielem przedmiotów zawodowych? Podstawa prawna i kwalifikacje. Czy studia są konieczne?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Nauczyciel przedmiotów zawodowych. Kto może nim zostać?
Nauczyciel przedmiotów zawodowych. Kto może nim zostać? 123rf.com
Nauczyciel przedmiotów zawodowych pracuje w technikach i szkołach branżowych, a także w liceach profilowanych np. artystycznych, technicznych, szkołach policealnych, centrach kształcenia zawodowego, ale także w zakładach poprawczych i ośrodkach dla nieletnich. Wynagrodzenie dla nauczyciela przedmiotów zawodowych powinno być zgodne z kartą nauczyciela i adekwatne do stopnia awansu oraz wymiaru godzin pracy. Kto może zostać nauczycielem przedmiotów zawodowych? Przepisy jasno określają wymagania.

Spis treści

Nauczyciel praktycznych przedmiotów zawodowych, czyli kto?

To osoba, która uczy młodzież przedmiotów zawodowych w teorii oraz w praktyce w szkołach branżowych, technikach, liceach artystycznych, szkołach policealnych.

Na nauczycieli przedmiotów zawodowych jest ogromny popyt. Są to osoby przygotowujące do wielu zawodów m.in.:

 • dekarza,
 • mechanika,
 • fryzjera,
 • elektromechanika,
 • technika informatyka,
 • grafika komputerowego,
 • fotografa,
 • technika ekonomisty,
 • spawacza,
 • technika protetyka.

Lista mogłaby być bardzo długa. Wystarczy zapoznać się z popularnymi kierunkami kształcenia w technikach i szkołach branżowych, aby zauważyć, że jest to obszar edukacji, który nieustannie się rozwija. Wzrasta zapotrzebowanie na fachowców w różnych, coraz to nowszych dziedzinach jak np. technik urządzeń i energetyki odnawialnej.

Ponadto nauczyciel przedmiotów zawodowych w jednej placówce z reguły posiada umowę jedynie na część etatu. Często jest to więc dodatkowa praca, którą podejmują freelancerzy i osoby prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą.

Jak zostać nauczycielem przedmiotów zawodowych bez studiów?

Bez studiów można podjąć pracę, jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu, jeżeli posiada się doświadczenie w danym zawodzie (minimum dwuletnie) oraz wykształcenie co najmniej maturalne. O zatrudnienie można się starać po ukończeniu kwalifikacyjnego kursu pedagogicznego.

Przykład reprezentatywny:
Pan Marcin ma 28 lat, pracuje jako grafik komputerowy. Wszystkiego uczył się sam. Od dwóch lat pracuje w agencji reklamowej. Chce jednak mieć bardziej niezależny czas pracy i planuje otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Nie ukończył studiów, ale posiada świadectwo dojrzałości. Praca, jako nauczyciel zawodu byłaby odskocznią od obsługiwania klientów komercyjnych, dodatkowym źródłem przychodu i gwarancją stałych środków na koncie każdego miesiąca.

Jednak, aby podjąć pracę jako nauczyciel, musi odbyć kurs kwalifikacyjny pedagogiczny w wymiarze minimum 150 godzin. Po spełnieniu tego wymogu posiada już kwalifikacje na nauczyciela przedmiotu zawodowego. W tym przypadku będzie to grafika komputerowa. Może podjąć pracę przede wszystkim w technikum, szkole branżowej lub policealnej.

Czy każdy nauczyciel może zostać nauczycielem przedmiotów zawodowych?

Nauczyciele mają już przygotowanie pedagogiczne, które zdobyli podczas studiów na specjalizacji nauczycielskiej lub później, realizują kurs kwalifikacyjny. Formalnie mają więc spełniony jeden warunek prawny. Ponadto mają już doświadczenie w pracy z młodzieżą, co z pewnością jest ogromnym plusem w oczach potencjalnego pracodawcy (czyli dyrektora danej placówki).

Muszą jednak przedstawić posiadane kwalifikacje zawodowe w danym zawodzie, aby móc zostać zatrudnionym na stanowisku nauczyciela przedmiotów zawodowych.

Tak więc nauczyciele przedmiotów ogólnych w technikach czy szkołach branżowych, a nawet ci, którzy uczą w szkole podstawowej lub liceum, mogą zostać nauczycielami przedmiotów zawodowych tylko wtedy, jeśli posiadają co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe lub ukończą kurs zawodowy w danym zawodzie.

Na przykład nauczyciel biologii decyduje się na studia podyplomowe z dietetyki, a po ich ukończeniu może uczyć przedmiotu zgodnego z wybranym kierunkiem studiów, czyli dietetyki lub nauki o żywieniu w technikum gastronomicznym.

Podstawa prawna i kwalifikacje nauczycieli zawodowych

Aby zostać nauczycielem teoretycznych przemiotów zawodowych, należy mieć wyższe wykształcenie kierunkowe (studia pierwszego lub drugie stopnia) oraz przygotowanie pedagogiczne np. absolwent studiów drugiego stopnia z finansów i rachunkowości, po odbyciu kursu pedagogicznego może zostać zatrudniony jako nauczyciel rachunkowości w liceum ekonomicznym.

Osoba, która chce uczyć praktycznej nauki zawodu w szkołach branżowych I i II stopnia, technikach, szkołach policealnych, a także w okręgowych ośrodkach wychowawczych, w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich również musi spełnić powyższe wymagania (ukończone studia I lub II stopnia i przygotowanie pedagogiczne), a jeśli nie posiada wykształcenia wyższego kierunkowego, musi:

 • posiadać dyplom ukończenia pedagogicznego technikum, lub
 • świadectwo dojrzałości, dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zakresie zawodu, którego będzie nauczać, przygotowanie pedagogiczne oraz co najmniej dwuletni staż pracy w zawodzie, którego będzie nauczać, lub
 • tytuł mistrza w zawodzie, którego będzie nauczać, oraz przygotowanie pedagogiczne.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski