MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto skorzysta z programu Mieszkanie dla Młodych?

Milena Kochanowska
Tomasz Serafin z PKO Banku Polskiego w Poznaniu
Tomasz Serafin z PKO Banku Polskiego w Poznaniu archiwum
Kto skorzysta z programu Mieszkanie dla Młodych? Na pytania czytelników odpowiada Tomasz Serafin z PKO Banku Polskiego w Poznaniu

Planuję kupić mieszkanie w sierpniu. Czy muszę się spieszyć, bo może zabraknąć pieniędzy z funduszu dopłat programu Mieszkanie dla Młodych?
- Na 2014 rok ustawodawca przewidział fundusz dopłat w wysokości 600 mln zł. Do 30 kwietnia wykorzystano ok. 108 mln zł. Z tego wynika, że raczej nie musi się pan obawiać, że pieniędzy zabraknie.

Jak dużą dopłatę mogę dostać?
- Jeśli będzie pan chciał kupić mieszkanie do 50 mkw., dopłata wyniesie 10 proc. ceny metra kw. pomnożone przez metraż mieszkania. Gdy będzie ono większe, dopłata będzie stanowiła 10 proc. ceny metra zawsze przemnożone przez 50. Nabywca wychowujący przynajmniej jedno dziecko może ubiegać się o 15-procentowe dofinansowanie.

Jaka jest maksymalna cena za metr kwadratowy mieszkania, które można kupić, aby skorzystać z programu MdM?
- Maksymalna dopuszczalna cena zakupu mieszkania w Poznaniu to 5370 zł x wskaźnik 1,1 = 5907 zł za mkw. W gminach sąsiadujących bezpośrednio z Poznaniem to 4572 x 1,1 = 5029 zł za mkw. W pozostałych gminach województwa wielkopolskiego: 3810 x 1,1 = 4191 zł za mkw.

Jestem osobą samotną. Chcę kupić mieszkanie w Poznaniu. Jaką maksymalną kwotę dopłaty mogę otrzymać?
- W drugim kwartale 2014 roku wskaźnik, według którego oblicza się dofinansowanie dla Poznania wynosi 5370 zł. Dopłata do mieszkania o powierzchni 50 mkw. i większego będzie więc wynosiła w pani przypadku 10 proc. x 5370 zł x 50 mkw. = 26 850 zł.

Czy kredytem z programu MdM mogę sfinansować prowizję banku, opłaty notarialne i tym podobne wydatki?
- Nie. Kredyt może być przeznaczony wyłącznie na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym. Mieszkanie nie może być większe niż 70 mkw., a dom - 100 mkw. Wyjątkiem są osoby, które w dniu składania wniosku wychowują troje lub więcej dzieci. One mogą kupić mieszkanie o powierzchni 85 mkw., a dom - 110 mkw.

Pracuję dopiero od roku i wiem, że nie mam zdolności kredytowej. Czy mimo to będę mógł skorzystać z tego preferencyjnego kredytu?
- Jeżeli nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie miał zdolności kredytowej, do umowy kredytu mogą przystąpić jego zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie.

Zamierzam kupić mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej. Czy będę mógł liczyć na dofinansowanie z MdM?
- Tak, ale tylko wtedy jeśli pana spółdzielnia działa podobnie jak deweloper. Na dzień złożenia wniosku musi być dokładnie określona cena zakupu mieszkania.

Czy z programu MdM mogą skorzystać osoby wnoszące do spółdzielni mieszkaniowej wkład budowlany, żeby uzyskać prawo własności mieszkania?
- Nie. Ustawodawca nie przewidział takiej możliwości.

Babcia przepisała na mnie swoje mieszkanie w Lesznie. Mieszkam i pracuję w Poznaniu, więc tu chciałabym kupić mieszkanie. Czy jeśli sprzedam mieszkanie po babci, będę mogła wystąpić o dofinansowanie kupna mieszkania z programu MdM?
- Nie. Z programu MdM mogą korzystać jedynie osoby, które kupują swoje pierwsze mieszkanie.

Skończyłem 38 lat, ale moja żona skończy 35 lat w lipcu tego roku. Czy kwalifikujemy się do otrzymania dopłat z programu MdM?
- Tak. Jeśli nabywcą są małżonkowie, warunek wieku - do 35. roku życia dotyczy młodszego z nich. Ważne, aby pozostałe warunki dotyczące własności mieszkania spełniali oboje. Wniosek możecie państwo złożyć do końca tego roku.

Dostaliśmy już dopłatę z programu MdM na zakup mieszkania. We wrześniu urodzi nam się trzecie dziecko. Czy z tej racji będzie się nam należało jakieś dodatkowe wsparcie?
- Tak. Program przewiduje udzielenie jego uczestnikom jednorazowego dodatkowego wsparcia w formie spłaty części kredytu w wysokości 5 proc. wartości odtworzenio-wej mieszkania. W ciągu sześciu miesięcy po urodzeniu lub przysposobieniu trzeciego albo kolejnego dziecka trzeba wystąpić z wnioskiem do banku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski