Leszno: Nastoletni gwałciciel to Damian J.

Norbert Kowalski
Leszno: Nastoletni gwałciciel to Damian J. Łuaksz Gdak
Udało nam się ustalić miejsce zamieszkania nastolatka, który 15. sierpnia zgwałcił kobietę w leszczyńskim kościele pw. Św. Krzyża. Porozmawialiśmy również z jego sąsiadami. A ci przyznają, że Damian J. sprawiał duże problemy.

– Chłopak i jego rodzina są dobrze znani w okolicy. Gdzie pan nie pójdzie i kogo nie zapyta, to coś o nich usłyszy – powiedział nam jeden z mieszkańców kamienicy, w której mieszka Damian J.

Zobacz też: Leszno - gwałt w kościele: Podejrzany nastolatek zatrzymany

Po chwili ta sama osoba dodała: – Już od jakiegoś czasu mam zamiar się wyprowadzić i próbuję znaleźć nowe mieszkanie, bo strach mieszkać w tym miejscu.

(Nie)zwykła kamienica
Na pierwszy rzut oka to zwyczajna kamienica niedaleko centrum Leszna. Nikt, kto przechodziłby obok niej, nie pomyślałby, że mógłby w niej mieszkać nieletni gwałciciel. Na podwórzu kilka samochodów i dwie osoby myjące auto. Podchodzimy do nich i pytamy o Damiana J. Nie mają jednak zamiaru z nami rozmawiać.

– Znam go, ale nic wam nie powiem. Nie chcę mieć później kłopotów – usłyszeliśmy.

Wchodzimy do klatki schodowej. A tam ze ścian i z sufitu zwisa tynk. Klatka nie widziała świeżej farby pewnie od kilkunastu, albo i więcej lat. Przydałby się jej natychmiastowy remont. Drzwi do mieszkań są bardzo stare. Schody prowadzące na górę również nie zachwycają. To właśnie w takim budynku niedaleko centrum Leszna mieszka rodzina Damiana J. Jest dobrze znana nie tylko lokalnej społeczności, ale także policji. Ta zresztą niejednokrotnie była wzywana tam do interwencji.

– Ta rodzina miała pewne problemy wychowawcze ze swoim synem. Trafiały do nas sygnały, że chłopak na przykład nie chodził do szkoły – przyznaje Monika Żymełka, rzecznik prasowy policji w Lesznie.

Według sąsiadów „problemy wychowawcze” to jednak zbyt łagodne określenie.

– Potrafiłyśmy umyć korytarz, a on szedł koło nas i napluł. Zdarzają się różne konflikty między sąsiadami, ale tutaj żyć się nie dało – przyznają anonimowo.

I dodają: – Ostatnio w czwartek była u nich policja. Spaliśmy, ale obudziły nas jakieś hałasy na klatce schodowej i krzyki na górze. Nie wiem, co się działo.

Damian J. ma kilkoro rodzeństwa. Część z nich jest już pełnoletnia. – Jednak to on zawsze najbardziej zapadał w pamięć. Jego rodzeństwo nie sprawiało aż takich kłopotów – mówią sąsiedzi.

Dramat w kościele
Do dramatycznych wydarzeń w kościele pw. św. Krzyża doszło w sobotę 15 sierpnia. Wtedy też w Kościele katolickim obchodzone jest jedno z najważniejszych świąt w roku – święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wszystkie msze święte tego dnia zostały już odprawione. W kościele nie było nikogo oprócz jednej starszej kobiety. W pewnym momencie pojawił się Damian J.

– Zajmował się okradaniem skarbonek kościelnych. I taki też miał cel w tamtą sobotę. Przyszedł do kościoła, by okraść skarbonkę, lecz zobaczył tamtą kobietę i zrobił to, co zrobił. A później jeszcze ją okradł – opowiada Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji.

A sąsiedzi dodają: – Rozumiemy, że komuś może coś strzelić do głowy i coś ukradnie, ale nie wiem jak można zgwałcić starszą kobietę w kościele. Szok to jeszcze mało powiedziane…

Zgwałcona sama zgłosiła się na policję. Ta oficjalnie nie chce podać w jakim wieku jest ofiara. Stanowczo zaprzecza również, by miała 60 lat, o czym pisały media.

– Była to osoba w podeszłym wieku, lecz nie miała 60 lat – mówi Monika Żymełka.

Nam udało się jednak nieoficjalnie dowiedzieć, że kobieta miała prawdopodobnie 78 lat i była drobnej postury. Z informacji uzyskanych na policji wynika, że niewielkiej postury jest również sam Damian J.

– Przecież on wygląda jeszcze jak dziecko – mówili nam sąsiedzi.

W poniedziałek policja opublikowała portret pamięciowy poszukiwanego Damiana J. Zaledwie dzień później chłopak został zatrzymany w swoim domu. Usłyszał też zarzut gwałtu oraz rozboju. Policja nie chce jednak ujawnić czy przyznał się do swoich czynów.

Obecnie 15-latek przebywa w schronisku dla nieletnich (odpowiednik aresztu tymczasowego dla dorosłych). O jego losie zadecyduje sąd rodzinny. Ten czeka na opinię biegłych czy nastolatek może odpowiadać za swój czyn jak osoba dorosła, o co wnioskuje policja.

Biegli powinni przedstawić opinię w ciągu miesiąca. Ten termin może się jednak wydłużyć. Jeśli następnie sąd uzna, że 15-latek może odpowiadać jak dorosły, będzie mu groziło do 8 lat więzienia. Z kolei w przypadku, gdy będzie odpowiadał jako nieletni, będzie zagrożony karą osadzenia w zakładzie poprawczym do maksymalnie 21. roku życia.

– To jest jedna z najtrudniejszych gatunkowo spraw, które prowadziliśmy w ostatnich latach. Przestępstwa młodocianych zdarzają się często, ale tak poważnej sprawy nie mieliśmy od dawna – przyznaje anonimowo jeden z pracowników sądu w Lesznie, który jest blisko tej sprawy.
Za to sąsiedzi zwracają uwagę, że nawet jeśli Damian J. trafiłby do więzienia, to i tak wyszedłby w młodym wieku. – Będzie miał wtedy około 20 lat. Kto wie czy znowu coś mu nie odbije i nie wydarzy się jakaś tragedia... – mówią.

Miał konflikty z prawem
Gwałt z zeszłego tygodnia to nie- jedyny konflikt z prawem Da-miana J.

– Rok temu był notowany za przestępstwo seksualne w stosunku do swojego rówieśnika – przyznaje Andrzej Borowiak.

Sprawa miała trafić do sądu dla nieletnich. Na razie nie udało nam się ustalić, jak się zakończyła. Ponadto w przeszłości chłopak niejednokrotnie miał kraść różne rzeczy.

Jedna z osób w leszczyńskim Sądzie Rejonowym poinformowała nas, że 15-latek może mieć na swoim koncie nawet kilka mniejszych spraw. W marcu tego roku sąd rodzinny umieścił Damiana J. w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym stwierdzając jego demoralizację. Nastolatek przyjechał do Leszna na przerwę wakacyjną.

– Na początku września miał wrócić do ośrodka – mówi Monika Żymełka.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy księży z parafii św. Krzyża. Ci odesłali nas do archidiecezji poznańskiej.

– Ten czyn dotknął przede wszystkim osobę, której zadano gwałt, ale też naruszył świętość miejsca, które zostało zbezczeszczone. Każdy kościół jest poświęcony Bogu, jest przeznaczony do kultu Bożego, a wierni muszą czuć się w nim bezpieczni – mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy kurii.

Będąc w kamienicy, w której mieszka Damian J., chcieliśmy porozmawiać również z jego rodziną. Zapukaliśmy więc do jego mieszkania. Drzwi otworzyła nam prawdopodobnie matka Damiana. I natychmiast je zamknęła, gdy usłyszała, w jakiej sprawie się pojawiliśmy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Koniecznie PO musi do lamusa niechlubnej przeszłosci.

Już oceniłeś tę opinię. +5 / -11
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kamil (gość) • 23.08.15, 05:46:19

Wszystkich dziś poruszyła sprawa bestialskiego zabójstwa 10 letniej dziewczynki .Słyszymy
propozycje ukarania śmiercią zabójcę..Ta sprawa jak wiele innych musi mieć przyczynę - ale tego
się nie docieka..Ważniejsze jest by Kamysz mógł się pochwalić spadkiem bezrobocia a odebranie
jałmużny bezrobotnemu wykreśla go ze statystyki..Tym ludziom co mają niewiele zabiera się
wszystko, ale dokłada tym co mają dużo..Bo za 6 tysięcy nie będą pracować i na odprawy trzeba
bajońskie sumy wydać ,bo karuzela stanowisk się kręci..Rodzinom o niskim dochodzie zabiera się
dzieci ,zamiast je wspomóc /danie 500 zł na dziecko nazywają hipokryzją / ale wydanie większych
pieniędzy dla rodzin zastępczych już hipokryzją nie jest ? Taka sama sprawa jest z bezrobotnymi,
którzy nie widząc szans na przeżycie targają się do różnych przestępstw ,aby wylądować w
więzieniu i tam za państwowe 2 tysiące miesięcznie mają wikt i opierunek..Czy zdaje sobie ktoś
sprawę co będzie się działo jak imigrantom odbiorą tzw kieszonkowe i nie będą mieli za co żyć ?
Mirabelki i szczaw które proponuje głodnym burczymucha zimą nie owocują. Tak więc szykuje
nam się piekło .Trzeba w wyborach odrzucić tych co NIE słuchają,NIE pomagają i NIC nie mogą

d
dobrze już było

i życia z socjalu. Pomyśleć, że do 1989 roku "komuniści" zmuszali wszystkich do pracy nawet jeśli ta praca nie miała sensu ale dawała wynagrodzenie za pracę.
Niech żyje największy wizjoner-noblista, który walczył OTAKE POLSKE , Polskę meneli i żebraków.

k
kas

szkoda, że młodzi ludzie dorastający w biedzie tak kończą, a przecież mógł z niego wyrosnąć całkiem porządny człowiek, teraz społeczeństwo i "resocjalizacja" dopełnią dzieła zniszczenia.

S
Snajper

Już dzisiaj drugi raz piszę komentarz w sprawie amatorszczyzny jaka bije z tego portalu.
Może szanowny redaktor opisze jak wygląda typowa kamienica, w której mieszka nieletni gwałciciel. Policji mogłoby się to przydać. Jaki bowiem sens ma zdanie: "Na pierwszy rzut oka to zwyczajna kamienica niedaleko centrum Leszna. Nikt, kto przechodziłby obok niej, nie pomyślałby, że mógłby w niej mieszkać nieletni gwałciciel."

l
lucy

Po przeczytaniu opisu klatki schodowej, odniosłam wrażenie że wg redaktora, każdy kto tak mieszka kwalifikuje się do zagazowania. Redaktor, ma kasy jak lodu mieszka jak panisko ( skóra, fura i komóra ) i dlatego uważa się za lepszego od innych ( przynajmniej się dowartościował ). Nikt nie wie co go w życiu i to, że ktoś mieszka w gorszych warunkach nie czyni go od razu kryminalistą.

G
Gość

NIE LUBIĘ NOWEJ WERSJI GŁOSU

.

Po co wychowywać? Najważniejsze rozmnażać się na potęgę, bez warunków, w syfie i bez mózgu. Znam tylko jedną wielodzietną rodzinę normalna, tzn wychowującą swoje dzieci i był to wyjątek.
Tutaj powinna być sterylizacja dla śmiecia i długie więzienie, a najlepiej zamknąć to gó.. z żyletką w izolatce bez światła na 4 tygodnie. Sam dokończy.

K
Karol N.

Niestety , ąle zmiany na stronie Głosu są fatalne . Już poprzednio było źle , ale teraz nie da się tego czytać.

P
Proszę księdza

Po polku mówimy "dotknął (kogo, CZEGO) OSOBY". Nie CO dotknął, tylko CZEGO dotknął. Nie ten przypadek.

o
oklo

jak nazywa się bohater artykulu?

t
t

jeden z nielicznych tekstów w głosie nie pisanych zza biurka, zgrabny reportaż pokazujący z jakiego menelstwa gówniarz pochodzi - bez drastycznych opisów, bez drastycznych zdjęć. nie ma czego się czepiać....

z
znawca

Naprawdę? Umieściliście taki artykuł? Coraz niżej schodzicie, to przykre, bo kiedyś z przyjemnością się Was czytało.

g
gość

Asia to i tak będzie żyć za nasze pieniądze.On musi od razu dostać śmierć bez sądu

A
Asia

tyle

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3