Łyżwiarstwo szybkie. Karolina Bosiek, Magdalena Czyszczoń, Damian Żurek i Artur Janicki mistrzami Polski. Zakończenie w sobotę

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Faworyci ze złotymi medalami MP w łyżwiarstwie szybkim
Faworyci ze złotymi medalami MP w łyżwiarstwie szybkim REX FEATURES/EAST NEWS
Karolina Bosiek i Damian Żurek zwyciężając na 1000 m wywalczyli swoje drugie tytuły w mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie szybkim w Tomaszowie Mazowieckim. W drugiej konkurencji, biegu masowym, triumfowali Magdalena Czyszczoń i Artur Janicki, dla których również były to kolejne tytuły. Zawody są ostatnim sprawdzianem formy kadrowiczów przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy w Heerenveen.

Niezawodność liderów w Tomaszowie Mazowieckim

Damian Żurek obronił tytuł na 1000 m i było to jego drugie złoto w trwającej od czwartku w Tomaszowie Mazowieckim rywalizacji. Pierwszego dnia zawodów 24-letni łyżwiarz triumfował na 500 m. W piątek potwierdził rolę lidera polskich sprinterów, zwyciężając z bardzo dobrym czasem 1.09,58. Podium na 1000 m wyglądało tak samo, jak po rywalizacji na najkrótszym dystansie. Drugi ponownie był Marek Kania z Fundacji Legii Warszawa, a trzecie miejsce zajął reprezentujący AZS AWF Katowice Piotr Michalski.

Wśród kobiet – podobnie, jak w czwartek na 500 m – mistrzynię Polski Andżelikę Wójcik zdetronizowała Bosiek. 23-letnia łyżwiarka Pilicy Tomaszów Maz. zwyciężyła pewnie z czasem 1.17,62, o 0,73 lepszym od drugiej Igi Wojtasik (AZS AWF Katowice). Trzecia z stratą ponad sekundy była Natalia Jabrzyk (KS Pilica Tomaszów Maz.). Dużą niespodzianką było dopiero czwarte miejsce Wójcik.

– Ze względu na nadchodzące mistrzostwa Europy dzisiejszy bieg potraktowałam treningowo. Miałam dziś też słabsze samopoczucie, tym bardziej cieszę się z pierwszego miejsca i uzyskanego czasu. To dobry prognostyk przed Heerenveen, bo mistrzostwa Polski są ważnym przystankiem przed tą imprezą

– powiedziała Bosiek.

Magdalena Czyszczoń i Artur Janicki ponownie najlepsi

Swoje kolejne tytuły wywalczyli w piątek również Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice) i Artur Janicki (Błyskawica Domaniewice), którzy w czwartek zwyciężyli na długich dystansach, a w piątek w biegu masowym.

Czyszczoń wygrała pod nieobecność Bosiek, która zdobywała złoto w tej konkurencji w trzech ostatnich MP na dystansach. Za nią finiszowały Jabrzyk i Olga Piotrowska (AZS AWF Katowice). W rywalizacji mężczyzn Janicki zdetronizował Szymona Palkę, który ukończył bieg na trzeci m miejscu, za Dawidem Burzykowskim (AZS Zakopane).

Mistrzostwa Polski na dystansach potrwają do soboty. Zawody są ostatnim sprawdzianem formy kadrowiczów przed mistrzostwami Europy w Heerenveen (5-7 stycznia). Ostatniego dnia zaplanowano rywalizację kobiet i mężczyzn na 1500 m oraz biegi drużynowe.