MATURA 2018: JĘZYK POLSKI [ODPOWIEDZI, TEMATY, ARKUSZE CKE,...

  MATURA 2018: JĘZYK POLSKI [ODPOWIEDZI, TEMATY, ARKUSZE CKE, POZIOM ROZSZERZONY]

  KS, BAZA

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kliknij i przejdź do kolejnego arkusza --->
  1/8
  przejdź do galerii

  Kliknij i przejdź do kolejnego arkusza --->
  ©CKE

  MATURA 2018 rozpoczęta. W piątek, 4 maja, na pierwszy ogień poszedł język rodzimy. Zdawaliście POLSKI ROZSZERZONY? ODPOWIEDZI, TEMATY I ARKUSZE CKE są więc tym, czego na pewno szukacie. W naszym specjalnym serwisie maturalnym oczywiście je znajdziecie.

  MATURA 2018: JĘZYK POLSKI - ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE, TEMATY, POZIOM ROZSZERZONY ZNAJDZIECIE TUTAJ


  Kampania Matura 2018 rozpoczęta! Na pierwszy ogień poszedł polski podstawowy, natomiast początek egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym wyznaczono na godzinę 14.00.

  Zobacz też: Matura 2018: Jakie studia wybrać? Zasady i terminy rekrutacji na uczelniach

  Tradycyjnie zadaniem uczniów decydujących się na rozszerzenie jest napisanie wypracowania na jeden z wybranych tematów. Jeden z nich to wypowiedź argumentacyjna, która może przyjąć formę rozprawki, szkicu krytycznego bądź eseju. W zeszłym roku dotyczyła ona tekstu "Groteska" niemieckiego badacza literatury Wolfganga Kaysera a w 2016 roku maturzyści musieli podjąć się polemiki z Janem Paradowskim i jego "Tworzywem literackim".

  ZOBACZ TEŻ: Matura 2018: Sprawdź, co można zabrać na egzamin

  Drugie możliwe do wyboru zadanie polega na napisaniu analizy porównawczej dwóch tekstów literackich. W 2017 roku były to "Obraz cnoty" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i "Pan Cogito o cnocie" Zbigniewa Herberta a dwa lata temu maturzystów mogło zaskoczyć zestawienie tekstów Brunona Schulza ("Genialna epoka") i Tadeusza Konwickiego ("Bohiń"). Trudno wyrokować, czym autorzy zadań zaskoczą tym razem, ale na pewno odpowiedzi przygotowane przez nauczycieli znajdziecie w naszym serwisie Matura 2018.

  Czy zdasz maturę? Rozwiąż quiz i sprawdź!  Niezależnie od wybranego zadania, maturzyści zdający rozszerzony polski mają na oddanie arkusza dokładnie 180 minut. Wypracowania powinny liczyć co najmniej 300 słów. W przypadku oddania krótszej pracy, trzeba liczyć się z tym, że niektóre kryteria oceny nie będą brane pod uwagę.

  ZOBACZ TEŻ: Polscy uczniowie piszą klasówki, a nauczyciele... płaczą. Oto hity szkolnych sprawdzianów!

  Czy matura jest trudna? W 2017 roku któryś z egzaminów oblało 21,5 procent uczniów. Niewielu jednak poległo na języku polskim. Tutaj zdawalność wyniosła aż 97 procent, a średni wynik to 56 proc. Co ciekawe, 98 osób zdających polski rozszerzony w ogóle nie podjęło się rozwiązania zadań, czyli oddało czystą kartkę.

  Z danych wynika, że rozszerzony polski zdaje dużo więcej dziewcząt niż chłopców. W zeszłym roku bilans ten wynosił 38,2 tys. do 11,5 tys.

  Tradycyjnie arkusze CKE i odpowiedzi przygotowane przez nauczycieli znajdziecie w naszym serwisie.

  Matura - język polski [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE, POZIOM ROZSZERZONY]
  MATURA 2018: JĘZYK POLSKI - ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE, TEMATY, POZIOM PODSTAWOWY ZNAJDZIECIE TUTAJ  ZOBACZ SERWIS SPECJALNY MATURA 2018  Sprawdź też: Matura 2018: Język polski [ODPOWIEDZI, ARKUSZE, PODSTAWA]
  ZOBACZ INNE PRZEDMIOTY

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Studniówki 2018

  Polecamy

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  12 Tenorów na jednej scenie w Poznaniu!

  12 Tenorów na jednej scenie w Poznaniu!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!