Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z internetu za jedyne dwie stówki

Katarzyna Sklepik
Prezentację z polskiego lepiej napisać samodzielnie
Prezentację z polskiego lepiej napisać samodzielnie fot. ARKADIUSZ GOLA / POLSKAPRESSE
Ile warte są dzisiaj postawy literackich bohaterów romantycznych? Pracę na taki temat można w sieci kupić za 150 złotych, z gwarancją uzyskania 100 procent punktów na ustnej maturze z polskiego. Można też prezentację po prostu skopiować, pod warunkiem, że ubiegłoroczny maturzysta swoje dobrze ocenione dzieło wspaniałomyślnie udostępni w internecie. Na kilka miesięcy przed egzaminem dojrzałości w sieci aż huczy od propozycji.

O internetowych zasobach prezentacji maturalnych i handlu nimi wiedzą nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele. Oni też muszą trzymać rękę na pulsie, bo w internecie co roku pojawiają się nowe tematy, opracowania, gotowe prace.

- To że co roku poloniści starają się zmieniać tematy prezentacji maturalnych i na bieżąco kontrolują pisanie prac, nie oznacza, że uda nam się wygrać z internetową giełdą tematów- przyznaje Karol Lehmann, dyrektor XI LO w Poznaniu.

Zgadza się z nim Alicja Przydanek, nauczycielka polskiego w poznańskim XVI LO, która sprawdzając prace uczniów, korzysta z internetu.

- Wpisuję do wyszukiwarki kilka zdań z prac, które dostaję od uczniów i sprawdzam, czy to ich samodzielna prezentacja, czy może skopiowana - mówi Alicja Przydanek, która kilka razy wyłapała niesamodzielną pracę. - Były to tylko krótkie fragmenty prac, czasem cytaty i bibliografia - dodaje polonistka. - Żeby unikać takich sytuacji, namawiam uczniów, by pisząc swoją prezentację, opierali się też na lekturach spoza kanonu.

Uczniowie mają pół roku, żeby sporządzić bibliografię, przygotować prezentację i plan wypowiedzi, który muszą złożyć w szkole. Tymczasem część maturzystów zostawia to na ostatnią chwilę i wtedy szuka pomocy w internecie. Może w nim zamówić pracę u studenta (do 200 złotych), kupić gotową lub samemu poszukać tych, które w zeszłym roku zostały pozytywnie ocenione (potwierdzeniem są kopie świadectwa maturalnego z zapisaną punktacją).

Tak zrobił Łukasz Jankowski, student I roku budownictwa. - Pisałem o reklamie, z czterech znalezionych prac stworzyłem jedną. Zajęło mi to kilka godzin. Dostałem 100 procent - przyznaje Łukasz.

Do matury zostało 200 dni
Specjaliści uważają, że jesień - po maturalnych deklaracjach - to optymalny moment na rozpoczęcie przygotowań do matury. Zwłaszcza że - w ich ocenie - aby pomyślnie zdać egzamin dojrzałości, na powtórkę materiału trzeba przeznaczyć co najmniej 350 godzin.
Bazując na założeniach programowych wyliczyli, że pełna powtórka materiału koniecznego do zdania obowiązkowych egzaminów
maturalnych (poziom podstawowy) wymaga poświęcenia:
- 204 godzin na język polski
- 89 godzin na matematykę
- 59 godzin na język obcy

Z polskiego zaprezentuj się dobrze
Prezentacja z języka polskiego jest obowiązkowym ustnym egzaminem. Do 30 września uczniowie musieli podać temat pracy, którą będą przygotowywać, a potem przedstawią podczas majowych matur. Terminy ustnych egzaminów z języka polskiego i obcego wyznacza szkoła.
a Jak wygląda ustny egzamin z języka polskiego?
Trwa 25 minut. Przez pierwsze 15 minut uczeń prezentuje swój temat, a przez kolejne 10 minut udziela odpowiedzi na pytania komisji. Pytania mogły dotyczyć jedynie tematu prezentacji. Aby zdać, wystarczy zdobyć 30 procent punktów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski