Maturzyści spotkali się pół wieku później [ZDJĘCIA]

  Maturzyści spotkali się pół wieku później [ZDJĘCIA]

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Byli zaczynem X Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysła II, pierwszej takiej szkoły w prawobrzeżnym Poznaniu.
  1/24
  przejdź do galerii

  Byli zaczynem X Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysła II, pierwszej takiej szkoły w prawobrzeżnym Poznaniu. ©Paweł Matysiak

  W piątek w 50 lat od swojej matury spotkali się pierwsi maturzyści X Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.
  Byli zaczynem X Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysła II, pierwszej takiej szkoły w prawobrzeżnym Poznaniu. Swoją licealną edukację rozpoczynali w Szkole Podstawowej nr 64 na Żegrzu, bo właśnie tam miało w roku 1962 swoją siedzibę X LO. Maturę zdawali już w gmachu przy ówczesnej ulicy Wioślarskiej (dziś Osiedle Jagiellońskie 128). Od tamtego czasu minęło pół wieku. I dlatego oni oraz ich o rok młodsi koleżanki i koledzy spotkali się w miniony piątek w budynku swej dawnej szkoły.

  Z całej Polski przyjechało ich 106 na ponad 230 ówczesnych maturzystów. Okazało się, że niestety około 60 z nich niestety już nie żyje. Przybyli też niektórzy ówcześni nauczyciele.

  Najpierw w kościele św. Pawła Apostoła na Osiedlu Piastowskim odprawiono mszę świętą, a potem odbyło się spotkanie w budynku dawnej szkoły. Jak powiedział organizator zjazdu, jeden z wychowawców z tamtych lat profesor Włodzimierz Kaczmarek wśród maturzystów z tamtych roczników są m.in: jeden generał pożarnictwa, jeden profesor i jeden pradziadek. Podkreślił też, że ówczesne piłkarki ręczne z „Dziesiątki” stanowiły drużynę pierwszoligowego Przmysława.

  Wspomnieniom nie było końca, a aktualny dyrektor X Liceum Krzysztof Nowak zachęcił do przesyłania ich mailem na adres szkoły tak, aby można je było opublikować na stronie internetowej szkoły. Zaprosił też do udziału w zaplanowanym na październik 2018 roku 55-leciu szkoły.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo