Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metalowe ogrodzenie po renowacji piękne na długo

Monika Kaczyńska
Wiosenna pogoda jest wprost stworzona do malowania. Latem, gdy temperatury są wyższe farba może wysychać za szybko
Wiosenna pogoda jest wprost stworzona do malowania. Latem, gdy temperatury są wyższe farba może wysychać za szybko Bondex
Usunięcie rdzy, zagruntowanie podłoża i pokrycie emalią zagwarantuje, że ogrodzenie będzie zakonserwowane na parę lat.

Wiosenna pogoda sprzyja pracom remontowym wokół domu - m.in. renowacji płotów, bram i ogrodzeń. Jeśli na ich powierzchni zauważyliśmy rysy, odpadające płaty farby lub inne uszkodzenia, najwyższa pora chwycić za pędzel. Jak się bowiem okazuje, samodzielne malowanie ogrodzenia nie powinno sprawić większych kłopotów.

- Do odnowienia bramy lub płotu wcale nie trzeba wynajmować malarza. Dobre emalie do metalu nie chlapią i są łatwe w nakładaniu, co znaczy, że malować nimi z powodzeniem może każdy z nas. Oczywiście należy pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu podłoża oraz odpowiednich narzędziach - wyjaśnia Błażej Bierczyński, ekspert marki farb Bondex.

W przypadku malowania starych ogrodzeń metalowych gruntowane przygotowanie podłoża ma ogromne znaczenie. Jeśli pomiędzy powierzchnią metalu a powłoką dekoracyjnej emalii znajdą się zabrudzenia lub luźne warstwy starej farby, możemy być pewni, że w krótkim czasie nowa farba po prostu odpadnie wraz z zabrudzeniami. Dlatego renowację najlepiej rozpocząć od dokładnego sprawdzenia stanu starych powłok.

Jeśli farba na powierzchni płotu lub bramy jest nadal dobrze związana - tzn. nie łuszczy się, ani nie jest przeżarta przez rdzę - wystarczy, że całość wyczyścimy drobnoziarnistym papierem ściernym i odpylimy. Następnie powinniśmy powierzchnię odtłuścić za pomocą detergentu i osuszyć. Tak przygotowane podłoże będzie gotowe do malowania.

Gorzej, gdy zauważymy, że stara farba odpada płatami, łuszczy się lub została uszkodzona przez rdzę. W tej sytuacji koniecznie musimy usunąć wszystkie niezwiązane, uszkodzone warstwy - w tym celu możemy wykorzystać twardą szczotkę drucianą, szlifierkę lub gruboziarnisty papier ścierny. Później całość trzeba odpylić i ponownie przeszlifować - tym razem drobnoziarnistym papierem, który nieco wygładzi powierzchnię. Na koniec odtłuśćmy i odpylmy metalowe podłoże.

Potem można już przystąpić do malowania. Najlepsze warunki do malowania - zapewniające właściwy proces schnięcia farby - to temperatura od 15 do 25 stopni i wilgotność powietrza nieprzekraczająca 80 proc.

Trzeba zwrócić uwagę także na temperaturę podłoża. Jeśli będzie ono zbyt gorące, farba wyschnie szybko, a powstała w ten sposób powłoka nie będzie trwała.

Dla najlepszego efektu najlepiej pomalować ogrodzenie dwukrotnie. Drugą warstwę nakłada się po wyschnięciu pierwszej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski