Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mosina: Na Górze Pożegowskiej powstanie wieża widokowa

Andrzej Janas
Tak wkrótce będzie wyglądała Góra Pożegowska.
Tak wkrótce będzie wyglądała Góra Pożegowska. Wizualizacja Urząd Miasta Mosina
Z punktu widokowego na Górze Pożegowskiej przy dobrej pogodzie będzie można nawet zobaczyć Poznań.

Czytaj także:
Mosina: Powstanie wieża widokowa na Górze Pożegowskiej

Jeszcze w tym roku będzie można podziwiać panoramę Mosiny z wieży widokowej. Drewniana konstrukcja o wysokości 16 metrów stanie na Górze Pożegowskiej, na terenie tzw. glinianek.

Góra Pożegowska to najwyżej położony punkt w gminie Mosina. To właśnie na wierzchołku tego wzniesienia zostanie zbudowana drewniana wieża widokowa. Projektanci zapewniają, że przy dobrej pogodzie turyści, którzy staną na platformie widokowej, zobaczą nawet stolicę Wielkopolski. Mosina zdobyła na jej budowę dofinansowanie z funduszy europejskich. Dzięki niemu aż 85 procent kosztów całego projektu (480 tysięcy złotych) sfinansowane zostanie z unijnej kasy.

W ramach projektu w pobliżu wieży zostaną zbudowane także dwie wiaty biwakowe z ławkami oraz parking samochodowy. Oprócz widoków turystów czeka jeszcze jedna atrakcja - z parkingu dojdą do wieży po drewnianej kładce o długości 230 metrów. Całość projektu uzupełnią tablice edukacyjne i informacyjne, kosze na śmieci. W pobliżu parkingu zostanie także ustawiona toaleta.

Teren będzie oświetlony, jednak gmina nie będzie płaciła rachunków za energię elektryczną. Światło zapewnią dwie hybrydowe latarnie, zasilane energią słońca i wiatru.

Swoje plany co do wieży mają również leśnicy. Zamierzają zamontować na jej szczycie kamerę, dzięki której będą prowadzić obserwację okolicznych kompleksów leśnych i wykrywać pożary.

Starsi mieszkańcy Mosiny pamiętają, że na Górze Pożegowskiej niegdyś stała stalowa wieża.
Nie była to wprawdzie wieża widokowa, ale zbudowana przez hitlerowców wieża z urządzeniami do zakłócania pracy radarów alianckich samolotów. Zwano ja popularnie "Figlem". W latach 50. wieża została rozebrana i przewieziona do Poznania. Konstrukcję przystosowano do ćwiczenia skoków spadochronowych, ale rolę tę pełniła tylko kilka lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski