Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można wycinać drzewa na swojej posesji bez zezwoleń?

Redakcja
Można wycinać drzewa na swojej posesji bez zezwoleń?Można wycinać drzewa na swojej posesji bez zezwoleń?
Można wycinać drzewa na swojej posesji bez zezwoleń?Można wycinać drzewa na swojej posesji bez zezwoleń? Tomasz Bolt
Rok 2017 przyniósł sporo zmian, także dotyczących drzew. Starych, wysokich i budzących strach drzew na prywatnym terenie będzie się łatwiej pozbyć. 16 grudnia Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Zmiany weszły w życie 1 stycznia . Na prywatnej posesji już nie trzeba będzie już występować o zgodę na wycinkę - znikną też kary z tego tytułu. Często właściciele działek nie wycinali drzewa, które im przeszkadzało ze względu na koszty.

- Cieszę się, że takie przepisy weszły w życie. Już od jakiegoś czasu planowałam wycięcie drzewa... ale te formalności mnie odstraszały... trzeba było iść do gminy, pisać, prosić i płacić a z tego co się teraz słyszy będzie to lepsze dla właścicieli i prostsze - mówi pani Ula z Wronek

Nowe zasady przewidują, że właściciele prywatnych posesji będą zwolnieni z obowiązku uzyskania w urzędzie gminy czy też miasta zgody na wycinkę drzew, jeżeli nie jest ona związana z działalnością gospodarczą. W innych wypadkach o zezwolenie trzeba będzie się starać, ale dopiero w odniesieniu do drzew, których obwód (mierzony na wysokości 1, 3 m) przekroczył metr. Chodzi więc o drzewa mające co najmniej kilkanaście lat. Rada gminy będzie mogła określać w formie uchwały swoje zasady wycinki. Mają one uwzględniać kryteria określone w ustawie, czyli np. co do gatunku czy wieku drzewa albo celu usunięcia.

 Obecnie o tym, czy właściciel działki musi mieć zezwolenie czy nie, decyduje obwód pnia na wysokości 5 cm.

Zezwolenie nie jest potrzebne, jeżeli nie przekroczy on 25 cm. Obwód topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego i srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klon-listnego nie może przekroczyć 35 cm.

Według nowelizacji opłaty za wycinkę - nie dla osób prywatnych - będą prostsze do obliczenia, niższe i rzadziej naliczane.

 Opłata za usunięcie drzewa ustalana będzie poprzez pomnożenie liczby centymetrów obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm i stawki opłaty.

Opłata za usunięcie krzewu ustalana będzie poprzez pomnożenie liczby metrów kwadratowych powierzchni gruntu pokrytej krzewami i stawki opłaty - dotychczas uwzględniany był dodatkowo współczynnik różnicujący stawkę w zależności od lokalizacji krzewu. Obniżeniu ulegną przy tym maksymalne stawki opłat - zgodnie z nowymi przepisami stawki opłat za usuwanie drzew nie mogą przekroczyć 500 zł (za jeden centymetr obwodu pnia) a za usuwanie krzewów 200 zł (za metr kwadratowy powierzchni). Nowela przewiduje też, że jeśli zobowiązany do uzyskania zezwolenia wytnie drzewo bez zgody urzędu, zapłaci karę. Wyniesie ona dwukrotność opłaty za wycinkę. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski