MŚ w pływaniu: Sensacyjny brąz Jana Świtkowskiego w wyścigu na 200 m stylem motylkowym!

Jan Świtkowski wypalił na basenie w Kazaniu niczym torpeda. Nikt bowiem nie liczył na to, że stanie na podium MŚ Fot. naszemiasto.pl
Polska reprezentacja ma już dwa medale na MŚ w Kazaniu. W środę zupełnie niespodziewanie na podium stanął Jan Świtkowski. 21-letni pływak Skarpy Lublin zdobył brązowy medal w wyścigu na 200 metrów stylem motylkowym. Złoto wywalczył Węgier Laszlo Cseh, a brąz Chad le Clos z RPA.

W ostatnich latach na starcie 200-metrowej rywalizacji stylem motylkowym podczas mistrzostw świata stawał zazwyczaj Paweł Korzeniowski. W tym roku nie zgłosił się on jednak do tej konkurencji (wystąpi na dystansie o połowę krótszym). Popularnego „Korzenia” znakomicie więc zastąpił Świtkowski.

Po pierwszym nawrocie lublinianin zajmował ósmą lokatę. Na półmetku był siódmy, a po 150 metrach - szósty. Natomiast ostatnią pięćdziesiątkę Świtkowski pokonał najszybciej z grona wszystkich pływaków i awansował na trzecie miejsce.
Po 50 i 100 metrach prowadził obrońca mistrzowskiego tytułu - Chad le Clos. Później na czoło wysunął się Laszlo Cseh, który utrzymał prowadzenie do końca.

Z dobrej strony zaprezentował się także Wojciech Wojdak (Unia Oświęcim), który o siedem sekund poprawił rekord życiowy i zajął szóste miejsce w finałowym wyścigu na 800 m kraulem. To wielki sukces zaledwie 18-letniego pływaka.