Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe: Joanna d'Arc czeka na ramę

Elżbieta Podolska
"Joanna d'Arc", dzieło Jana Matejki. Na razie bez nowej ramy
"Joanna d'Arc", dzieło Jana Matejki. Na razie bez nowej ramy Waldemar Wylegalski
Muzeum Narodowe poszukuje sponsora, który sfinansowałby ramę dla największego obrazu Jana Matejki "Joanna d'Arc", który znajduje się w poznańskich zbiorach. W ubiegłym roku zakończyła się konserwacja dzieła, na którą pieniądze zbierane były m.in. podczas aukcji Allegro. Nadal jednak brakuje funduszy, by oprawić obraz.

- Nie mamy pieniędzy na ramę - przyznaje Aleksandra Sobocińska, rzecznik Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Nie stać nas, żeby sfinansować ją z budżetu muzeum, dlatego staramy się znaleźć sponsora. Potrzebna jest kwota ok. 25 tysięcy złotych. Obraz jest po konserwacji, ale rama byłaby jego wykończeniem.

Monumentalne dzieło o rozmiarach 484x973 cm powstało w 1886 roku. Jedenaście lat później obraz został zakupiony przez Edwarda Raczyńskiego od spadkobierców malarza. Przypuszcza się, że właśnie wtedy wybitny kolekcjoner podjął decyzję o wybudowaniu na terenie posiadłości osobnego budynku - Galerii Rogalińskiej - dla swoich zbiorów. Architektura galerii została całkowicie podporządkowana prezentacji kolekcji. Sale zostały dostosowane do zróżnicowanych rozmiarów obiektów. Największe pomieszczenie stworzone zostało dla najznaczniejszego płótna - "Joanny d'Arc".

Przez ponad sto lat obraz został zdjęty ze ściany galerii jedynie dwa razy. Pierwszy raz w czasie II wojny światowej, kiedy zwinięty i ukryty przeczekał okupację. Drugi, podczas remontu generalnego pałacu i galerii w Rogalinie. Wcześniej nigdy nie był konserwowany. Po wojnie wisiał w galerii bez ramy. Przywrócenie świetności obrazowi wymaga wykonania nowej ramy i podestu dla właściwego zaprezentowania dzieła. Projekt jego wyeksponowania oparty zostanie na oryginalnej oprawie, znanej z przekazu fotograficznego z 1897 roku.

Obraz Jana Matejki był pierwszym, który miał swoją stronę internetową. Odbywały się na niej aukcje stu wirtualnych fragmentów obrazu. Można było w ten sposób pomóc przywrócić mu świetność część po części oraz poczuć się patronem wylicytowanego elementu obrazu. Wystawione były także specjalnie wybite na tę okazję pamiątkowe medale, wybrane katalogi zbiorów z wystaw realizowanych w muzeum oraz inne publikacje. Zebrano w ten sposób prawie 45 tysięcy złotych.

Płótno przedstawia triumfalny przejazd Joanny d'Arc z orszakiem królewskim ku katedrze w Reims w lipcu 1429 roku, na koronację Karola VII na króla Francji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski