Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w IPN

Krzysztof M. Kaźmierczak
P. Jasiczek
Dopiero po dziesięciu latach od powstania Instytutu Pamięci Narodowej dowiemy się jakie dokumenty UB i SB trafiły do jego archiwów.

W najbliższych dniach historycy i dziennikarze otrzymają dostęp do ogromnej komputerowej bazy. Znacznie przyspieszy ona udostępnienie dokumentów osobom, które były represjonowane w czasach PRL.
- Na przełomie czerwca i lipca planowane jest uruchomienie nowej, poszerzonej bazy danych na temat zasobów - mówi Rafał Kościański, naczelnik oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w Poznaniu.

Poszerzenie bazy to zbyt delikatne sformułowanie. W obecnie dostępnej w czytelniach IPN komputerowej kartotece jest zaledwie około 100 tysięcy rekordów (każdy jest opisem teczki lub zbioru teczek), a niebawem będzie ich aż 1,5 miliona. Co więcej, po wakacjach baza zwiększy swoją objętość dwukrotnie. Samych zapisów o zbiorach poznańskiego archiwum będzie wkrótce ponad 210 tysięcy - ponad 20 razy więcej niż obecnie!

Poznański IPN udostępni więcej niż inne oddziały Instytutu. - Niezależnie od baz centralnych w czytelni oddziału w Poznaniu planujemy uruchomienie zeskanowanej kartoteki osób zatrzymanych przez UB w związku z protestami robotników w 1956 roku (baza będzie miała ponad 800 pozycji). Dodatkowo, jeśli środki techniczne pozwolą, planujemy uruchomienie bazy już zeskanowanych 27 tysięcy kart ewidencyjnych funkcjonariuszy UB i SB - zapowiada Kościański.

Dopiero teraz dowiemy się jaka dokumentacja bezpieki trafiła do archiwów IPN

Uruchomienie baz danych znacznie ułatwi prace naukowcom i dziennikarzom. Dotąd wyszukiwanie dokumentów zajmowało zwykle wiele miesięcy, a nawet kilka lat. Teraz czas udostępnienia teczek bezpieki do celów badawczych skróci się do kilku tygodni. Znacznie przyspieszy się także realizacja wniosków osób represjonowanych w czasach PRL.

Dzięki nowej bazie skróceniu ulegną także postępowania lustracyjne. Przygotowanie komputerowej kartoteki zajęło prawie dwa lata. Wielkopolska ma w tym przedsięwzięciu znaczący udział. W tworzeniu super bazy aktywnie uczestniczył dr Rafał Leśkiewicz, który po latach pracy w IPN w Poznaniu został w 2007 roku roku wicedyrektorem BUiAD w centrali Instytutu. Zajmuje się tam m.in. informatyzacją zasobów archiwalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski